18 C
Paris
Monday, July 22, 2024

دومین قرنطینه سراسری در فرانسه برای مهار ویروس کرونا

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، چنانکه از چند روز پیش گفته می‌شد، چهارشنبه شب محدودیت‌های تازه‌ای را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در این کشور برقرار ساخت و بویژه به اجرا گذاشتن قرنطینۀ سراسری در فرانسه را به مدت بیش از یک ماه، تا اول دسامبر، اعلام داشت.

امانوئل مکرون تاکید کرد که «موج دوم بیماری» در فرانسه بسیار مرگبارتر از موج نخست است و اگر اقدامی برای مقابله با شیوع آن انجام نگیرد، «از حال تا چند ماه دیگر کشور با حداقل ۴۰۰۰۰۰ مرگ دیگر روبرو خواهد شد». او تاکید کرد که «فرانسه هرگز چنین راهی را بر نخواهد گزید» و از همین روست که محدودیت‌های تازه اجتناب ناپذیر است. بگفتۀ رئیس جمهوری فرانسه «اقدامات به اجرا گذاشته شده هر چه باشد، در میانۀ نوامبر ۹۰۰۰ بیمار مبتلا به کووید در بخش مراقبت‌های ویژۀ بیمارستانی بستری خواهند بود و این ظرفیت اضطراری بیمارستان‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. او گفت که این ظرفیت به ۱۰۰۰۰ تخت افزایش خواهد یافت.

رئیس جمهوری فرانسه پس از تاکید بر تسریع و شدت شیوع ویروس، گفت که هدف از برقراری محدودیت‌های تازه محافظت از «افراد آسیب پذیر»، اقشار کم درآمد، کادر پزشکی و نیز اقتصاد کشور است. او گفت «اقتصاد نباید متوقف شود و یا فرو ریزد» و به همین منظور هر چند دورکاری تا آنجا که ممکن است عمومیت خواهد یافت، اما در موارد اجتناب ناپذیر برای ادامه کار معافیت‌هائی اعطا خواهد شد.

امانوئل مکرون در سخنان خود از فرانسویان خواست «تا آنجا که ممکن است در خانه بمانند و مقررات و توصیه‌های لازم را به اجرا گذارند».

او با این حال اعلام کرد که کودکستان‌ها، مدارس و دبیرستان‌ها باز خواهند ماند، اما آموزش عالی تنها از راه دور و با بکار گرفتن ابزارهای مجازی ادامه خواهد یافت.

رئیس جمهوری فرانسه تعطیلی بارها و رستوران‌ها را در دورۀ قرنطینه اعلام داشت، اما گفت که در این مدت سر زدن به «خانه‌های سالمندان» مجاز است.

بگفتۀ رئیس جمهوری فرانسه، همه کشورهای اروپائی با شتاب گرفتن ناگهانی چرخش و شیوع ویروس در این موج دوم روبرو شده‌اند و به نظر می‌رسد که با فرارسیدن زمستان و سرما، بر قدرت ویروس افزوده می‌شود.

امانوئل مکرون اعلام کرد که مرز بیرونی منطقۀ شِنگِن مسدود خواهد ماند، اما مرزهای درون اتحادیه میان کشورهای عضو گشوده خواهد ماند. با این حال برای کلیۀ کسانی که وارد خاک فرانسه می‌شوند، انجام تست تشخیصی سریع اجباری است.

رئیس جمهوری فرانسه گفت که تنها در ۲۴ اخیر تا چهارشنبه شب، ۳۶۴۳٧ مورد تازۀ ابتلا در فرانسه ثبت شده است. شمار افراد درگذشته به سبب ابتلا به این بیماری نیز از ابتدای شیوع آن در این کشور به ۳۵٧۸۵ نفر می‌رسد.

رادیو فرانسه

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط