23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

دومین سالگرد قتل خاشقچی؛ درخواست مدافعان حقوق بشر برای انجام تحقیقات بین‌المللی

بسیاری از گروه‌های مدافع حقوق بشر در سراسر جهان، روز جمعه ۲ اکتبر به مناسبت دومین سالگرد قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت سعودی خواستار انجام تحقیقات بین‌المللی برای کشف حقیقت درباره این حادثه شدند.

جمال خاشقچی در دوم اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی در داخل کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه کشته شد و بدنش قطعه قطعه گردید.

در دومین سالگرد قتل او، دهها تن از دوستانش و خبرنگارانی که با واشنگتن پست همکاری داشتند، در کنار اعضای گروههای مدافع حقوق بشر مقابل ساختمان این کنسولگری دست به اعتراض زدند.

دو سازمان عفو بین‌الملل و گزارشگران بدون مرز نیز در بیانیه مشترکی که در خارج از کنسولگری توزیع شد، به احکام صادر شده برای متهمان این پرونده اعتراض کرده و شیوه رسیدگی به این پرونده را فاقد شفافیت خواندند.

ماه گذشته دادگاهی در عربستان سعودی پس از برگزاری یک دادرسی غیرعلنی، پنج حکم اعدام مرتبط با این پرونده را لغو و به جای آن حکم ۲۰ سال حبس را برای محکومان صادر کرد.

رای این دادگاه اعتراضات بسیاری را در سراسر جهان در پی داشت. ترکیه نیز که بطور مستقل اقدام به انجام تحقیقات قضایی درباره این حادثه کرده بود، رای دادگاه را محکوم کرد. قتل جمال خاشقچی که گفته می‌شود ولیعهد عربستان دستور آن را داده بود، منجر به تیرگی روابط آنکارا و ریاض شد.

فهرتین آلتون، دستیار مطبوعاتی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیز روز جمعه در پیامی توییتری نوشت: «همه ما قاتلان جمال را می‌شناسیم. بگذارید آنها بهای این کار را پرداخت کنند. دژخیمان سعودی را به ترکیه بفرستید و اجازه دهید آنها در دادگاهی علنی با حضور ناظران بین‌المللی شرکت کنند.»

اگرچه رجب طیب اردوغان هرگز انگشت اتهام را بطور مستقیم به سمت محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی نشانه نرفته اما بارها گفته است که این دستور از «بالاترین سطوح» دولت ریاض صادر شده بود.

نشست گروه بیست به میزبانی عربستان سعودی

در حالی که کمتر از دو ماه به برگزاری نشست گروه بیست به میزبانی عربستان سعودی باقی مانده است، سازمان گزارشگران بدون مرز از اعضای این گروه خواست تا قبل از شرکت در این اجلاس جهانی، به ریاض درباره بهبودی وضعیت آزادی رسانه‌ها فشار بیاورند.

اِرول اوندراوغلو، روزنامه‌نگار و نماینده ترک-فرانسوی این سازمان اعلام کرد که این یک «تناقض» بزرگ است که ریاست دوره‌ای این اجلاس به ریاض داده شود. او افزود: «چنین رویکردی تلاش‌های جهانی برای رسیدن به عدالت را بی‌اعتبار می‌کند.»

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط