24.9 C
Paris
Wednesday, July 24, 2024

درگذشت ایرج دانایی‌فرد، اولین گلزن ایران در جام جهانی فوتبال

بنابه گزارش رسانه ها، فوتبال ایران، یکی از پیشکسوتان سرشناس خود را از دست داد. ایرج دانایی‌فرد که نخستین گل تیم ملی ایران در مسابقات جام جهانی را به ثمر رسانده بود، پس از چند هفته مبارزه با بیماری کبد روز ۲۱ آذر ماه در بیمارستانی در شیراز درگذشت.

دانایی‌فرد که در هنگام درگذشت ۶۷ سال داشت، بیش از دو دهه ساکن ایالات متحده آمریکا بود و چندی پیش به ایران بازگذشته بود.

دانایی‌فرد برای انجام عمل پیوند کبد در بیمارستان نمازی شیراز به سر می‌برد و یک روز پیش از درگذشتش به کما رفته بود. به گفته‌ی رئیس بیمارستان نمازی “او به سیروز مزمن کبدی دچار بود و بیماری او پیشرفت زیادی کرده بود”.

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا نیز با انتشار پیامی در شبکه توئیتر از این ملی‌پوش سرشناس ایرانی یاد کرد.

فعالیت‌های باشگاهی و ملی
ایرج دانایی‌فرد در سال ۱۳۲۹ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. او از همان دوران کودکی عشق و علاقه‌ی زیادی به فوتبال داشت و بعد‌ها پیراهن باشگاه‌های تاج (استقلال)، عقاب و پاس را بر تن کرد. آغاز فعالیت‌های باشگاهی او به سال ۱۳۴۹ خورشیدی (۱۹۷۰ میلادی) برمی‌گردد.

پس از درخشش در رقابت‌های باشگاهی بود که سرانجام به تیم ملی فوتبال ایران دعوت شد و اولین بازی ملی خود را نیز در دی ماه ۱۳۵۵ خورشیدی مقابل عربستان سعودی انجام داد.

اگرچه دانایی‌فرد افتخارات زیادی به ویژه با باشگاه تاج کسب کرد، ماندگارترین موفقیت او بی‌تردید گلی است که به تیم ملی فوتبال اسکاتلند در مرحله گروهی مسابقات جام جهانی فوتبال ۱۹۷۸ آرژانتین به ثمر رساند.
ملی‌پوشان ایران در آن دوره نخستین حضور خود را در رقابت‌های جام جهانی تجربه می‌کردند.
این گل همچنین سبب افزایش محبوبیت دانایی‌فرد در میان فوتبال دوستان شد.

دانایی‌فرد معتقد بود، ملی‌پوشان ایران می‌توانستند در جام جهانی آرژانتین نتیجه‌ای بهتر بگیرند، اما کم‌تجربگی آنها سبب شد که با دو شکست مقابل هلند و پرو و یک تساوی مقابل اسکاتلند به خانه بازگردند.

یکی دیگر از افتخاراتی که نصیب ایرج دانایی‌فرد شد، دعوت به تیم منتخب جهان برای بازی خداحافظی اسطوره بزرگ فوتبال جهان، پله بود. ملی‌پوش ایران در آن دیدار از جمله در کنار ستارگانی چون پله و یوهان کرویف به میدان رفت.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها