5.4 C
Paris
Thursday, December 7, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

درخواست ایران از فرانسه برای رمزگشایی جعبه های سیاه هواپیمای اوکراینی

سازمان تحقیقات سوانح و امنیت هوایی فرانسه، اعلام کرد که ایران برای رمزگشایی و استخراج داده های جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شدۀ اوکراینی، خواستار کمک فنی این سازمان شده است و قرار است که این عملیات از تاریخ ٢٠ ژوئیه/٣٠ تیر، در ساختمان این سازمان در نزدیکی پاریس آغاز شود.

سازمان تحقیقات سوانح و امنیت هوایی فرانسه، روز جمعه ۲۶ ژوئن/ ۶ تیر، در حساب کاربری رسمی خود در توییتر اعلام کرد که دولت ایران در رابطه با عملیات تعمیر و نیز بازخوانی اطلاعات (CVR- FDR) و استخراج داده های جعبه های سیاه هواپیمای بوئینگ ٧٣٧ شرکت هواپیمایی اوکراین، از این سازمان تقاضای کمک فنی کرده است.

بنا به گفتۀ این نهاد فرانسوی که در نزدیکی پاریس مستقر است، عملیات فنی و بررسی جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شدۀ اوکراینی، بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته در تاریخ ۲۰ ژوئیه/ ٣٠ تیر آغاز خواهد شد. این سازمان همچنین تأکید کرده است که هدایت و سرپرستی تحقیقات امنیتی در این زمینه، بر عهدۀ ایران خواهد بود.

بر اساس گفتۀ سازمان تحقیقات امنیت هوایی فرانسه، جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شدۀ اوکراینی باید به زودی توسط ایران برای این سازمان ارسال شود تا عملیات بازخوانی داده های “ضبط صدای کابین خلبان” (CVR) که دربرگیرندۀ آخرین مکالمات خلبان و صداهای داخل هواپیما پیش از اصابت موشک است و همچنین “ضبط اطلاعات پرواز” (FDR) که حاوی پارامترهایی دربارۀ سرعت، ارتفاع و موتور هواپیما می باشد، از تاریخ مقرر آغاز شود.

این در حالیست که سازمان تحقیقات سوانح و امنیت حمل و نقل کانادا، در واکنش به توئیت سازمان تحقیقات امنیت هوایی فرانسه، اعلام کرد که گروهی از کارشناسان خود را برای تحقیق و مشارکت در عملیات استخراج داده های جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شدۀ اوکراینی، اعزام خواهد کرد.

سازمان تحقیقات سوانح و امنیت حمل و نقل کانادا، با انتشار بیانیه ای متعهد شده است که تمامی اطلاعات به دست آمده از عملیات تحقیقاتی خود در این زمینه را در اختیار مردم کانادا، به ویژه خانوادۀ ١٧٦ قربانی حادثۀ سقوط هواپیمای اوکراینی که اغلب آنها دارای ملیت ایرانی-کانادایی بودند، قرار دهد.

پیش از این، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجۀ ایران، در روز دوشنبه دوم تیر، طی گفتگوی تلفنی با همتای کانادایی خود تاکید کرده بود که ایران ظرف چند روز آینده، جعبۀ سیاه هواپیمای سرنگون شدۀ اوکراینی را برای خوانش اطلاعات آن به فرانسه ارسال خواهد کرد.

سازمان تحقیقات سوانح و امنیت هوایی فرانسه در کنار سازمان ملی امنیت حمل و نقل آمریکا، از معدود نهادهایی است در دنیا که از قابلیت و ظرفیت تکنیکی مورد نیاز درزمینۀ تعمیر و نیز بازخوانی اطلاعات جعبه های سیاه سوانح هوایی برخوردار است و در این زمینه شهرتی جهانی دارد. به طوریکه استخراج و بازخوانی اطلاعات و داده های جعبه های سیاه هواپیمای بوئینگ اتیوپی که در تاریخ ١٠ مارس سال ٢٠١٩ سقوط کرد و ١٨٩ قربانی بر جای گذاشت، و همچنین هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی بین المللی پاکستان که در تاریخ ٢٢ مِه سال جاری سقوط کرد و ٩٧ قربانی داشت، توسط این نهاد فرانسوی انجام شده است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط