24.9 C
Paris
Wednesday, July 24, 2024

دانمارک با متهم کردن ایران به تلاش برای ترور سفیر خود را فراخواند

دانمارک، ایران را به تلاش برای اجرای نقشه ترور یک فرد در خاک این کشور متهم کرده و ضمن “غیرقابل قبول” خواندن این “اقدام ایران” سفیرش را از تهران فراخوانده است.

اناس سموئلسن، وزیرخارجه دانمارک ساعتی پیش گفت علاوه بر دستور به سفیر کشورش در تهران برای بازگشت به کپنهاگ، در نظر دارد از اتحادیه اروپا بخواهد که تحریم‌های جدیدی علیه تهران در نظر بگیرد.

آقای سموئلسن همچنین گفته: “دانمارک به هیچ وجه نمی‌تواند بپذیرد که نیروهای اطلاعاتی ایران به دنبال هدف قرار دادن کسی در داخل خاک دانمارک باشند.”

وزیر خارجه دانمارک گفته معتقد است حکومت ایران پشت طرح ترور در خاک دانمارک بوده است. ادعایی که تهران به شدت آن را تکذیب کرده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ادعای مقام‌های اطلاعاتی دانمارک را رد کرده و این اتهامات را “توطئه‌ای از سوی دشمنان برای تحت تاثیر قرار دادن روابط رو به گسترش” ایران با اروپا توصیف کرده است.

سرویس اطلاعاتی دانمارک روز سه شنبه (۳۰ اکتبر) ادعا کرد هدف این طرح، ترور حبیب جبر، فعال عرب ایرانی بوده که در دانمارک زندگی می‌کند.

به گفته فین بورچ اندرسون، رئیس سرویس اطلاعاتی دانمارک، این فرد رهبر شاخه دانمارک جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز بوده است. نام این گروه بعد از حمله مسلحانه و مرگبار به رژه سالگرد جنگ ایران و عراق در شهر اهواز مطرح شد. در آن حمله ۲۴ نفر کشته شدند.

به گفته سرویس اطلاعاتی دانمارک یک شهروند نروژی ایرانی‌تبار روز ۲۱ اکتبر در ارتباط با این پرونده در نروژ بازداشت و تحویل دانمارک شده بود. این فرد دست داشتن در چنین نقشه‌ای را رد کرده. پلیس نروژ هم تایید کرده که در این پرونده با دانمارک همکاری می‌کند.

آقای سموئلسون وزیر خارجه دانمارک گفت: “در پرتو تازه ترین تحولات، دانمارک خواستار بحث اتحادیه اروپا درباره لزوم اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران خواهد شد.”

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در واکنش به این تحولات گفت: “ما برای دستگیری یک ضارب رژیم ایران به دولت دانمارک تبریک می گوییم. ما از متحدان و شرکای خود می خواهیم با طیف کامل تهدیدهای ایران برای صلح و امنیت مقابله کنند.”

لارس لوگه راسموسن، نخست‌وزیر دانمارک ضمن “قرون وسطایی” خواندن این توطئه ادعایی، از ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا هم به خاطر حمایت از موضع کشورش برای “ایستادن در برابر ایران” ستایش کرده است.

بازداشت یک مظنون و احضار سفیر
آقای اندرسون، رئیس سرویس اطلاعاتی دانمارک، در یک نشست خبری گفت: “ما با طرح سرویس اطلاعاتی ایران برای انجام حمله در خاک دانمارک روبرو هستیم.”

مقامات امنیتی دانمارک می‌گویند در حال حاضر سه نفر تحت حفاظت و حمایت پلیس دانمارک هستند.

وزارت خارجه دانمارک سفیر ایران در کپنهاگ را احضار کرده و دولت دانمارک گفته است که درباره این موضوع و اقدامات احتمالی بیشتر با دولت‌های اروپایی مشورت می‌کند.

گفته می‌شود این پرونده با عملیات گسترده پلیس دانمارک در روز ۲۸ سپتامبر ارتباط دارد. در آن عملیات پلیس تعدادی از جاده‌ها را بست و برنامه حرکت قطارها و قایق‌ها در نقاط مختلف این کشور لغو شد.

چند روز پیش از آن شهروند مظنون نروژی درحال عکس گرفتن و زیر نظر داشتن خانه رهبر جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز مشاهده شده بود.

آقای اندرسون می گوید که ایرانی بازداشت شده در روز ۲۱ اکتبر در نروژ در دادگاه حاضر شده و اتهاماتش دایر بر کمک به یک دستگاه اطلاعاتی خارجی برای طراحی سوءقصد در دانمارک را رد کرده است.

دولت فرانسه دارایی‌ بخشی از وزارت اطلاعات ایران را مسدود کرد
دادگاهی در آلمان استرداد یک دیپلمات ایرانی به بلژیک را تأیید کرد
اتهام تازه دولت دانمارک علیه ایران در حالی مطرح شده که پیش از این هم دولت فرانسه سرویس‌های اطلاعاتی ایران را به تلاش برای بمب‌گذاری در گردهم‌آیی سازمان مجاهدین خلق در حومه پاریس متهم کرده بود.

در آن پرونده یک دیپلمات ایرانی مقیم اتریش، در آلمان دستگیر و بعد از مدتی برای تحقیقات بیشتر به بلژیک مسترد شد.

مقام‌های ایران بارها دست داشتن در طرح ادعایی فرانسه را رد کرده‌ و این نقشه را به اعضای سازمان مجاهدین خلق برای بدنام کردن ایران نسبت داده‌اند.

بی بی سی فارسی

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط