13.6 C
Paris
Friday, March 31, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

دادگاه هلند ارتباطی بین حکومت ایران و سازمان‌دهنده قتل محمدرضا کلاهی نیافت

دادگاهی در هلند یک مرد ٣٨ ساله را برای سازمان دادن قتل محمدرضا کلاهی صمدی در هلند مجرم شناخت و به حبس ابد محکوم کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید در حکم دادگاه آمستردام آمده که این دادگاه نتوانسته ارتباطی میان فرد سازمان‌دهنده قتل محمدرضا کلاهی و حکومت ایران پیدا کند، چرا که محکوم حاضر نشده درباره انگیزه‌اش توضیحی بدهد.

پیشتر دولت هلند گفته بود احتمال می‌دهد که ایران در این قتل نقش داشته باشد.

محمدرضا کلاهی، که با نام علی معتمد در هلند زندگی می‌کرد، چهار سال پیش در نزدیکی خانه‌اش به ضرب گلوله دو مهاجم نقابدار کشته شد.

در ایران محمدرضا کلاهی به عنوان عامل بمبگذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ معرفی می‌شود. در این انفجار بیش از ٧٠ نفر از مقام‌های حکومتی، از جمله محمد بهشتی، کشته شدند.

سه ماه پیش دو نفر در هلند به عنوان عامل قتل محمدرضا کلاهی مجرم شناخته شده و به بیش از ٢٠ سال زندان محکوم شدند.

دادگاه گفته شخصی که امروز به حبس ابد محکوم شد، به عاملان قتل “اطلاعات کلیدی” داده و ١٣٠ هزار یورو هم به آنها پرداخته بود.

محمدرضا کلاهی که بود؟
محمدرضا کلاهی عضو حزب جمهوری اسلامی و مسئول برگزاری برخی جلسات آن بود.

مقام‌های جمهوری اسلامی او را یک “نفوذی” سازمان مجاهدین خلق در حزب جمهوری اسلامی می‌دانند.

پس از انفجار مرگبار در دفتر این حزب، اکبر هاشمی رفسنجانی در خاطرات خود درباره محمدرضا کلاهی نوشته است: “فعلا متواری است. ده دقیقه قبل از انفجار، به بهانه‌ای از دفتر حزب به طور مرموز بیرون رفته است… مهندس موسوی آمد و جریان مفقود شدن کلاهی و احتمال عامل انفجار بودنش را مطرح کرد؛ به عنوان بستنی خریدن، قبل از انفجار، فرار کرده است.”

برخی از اعضای سابق سازمان مجاهدین چون سعید شاهسوندی و مسعود خدابنده نقش محمدرضا کلاهی در این انفجار را تایید می‌کنند.

اما ابوالحسن بنی‌صدر، رئیس جمهور سابق ایران که چند روز پیش از انفجار از کار برکنار شده بود، می‌گوید سازمان مجاهدین خلق در آن مقطع دست داشتن در این انفجار را تکذیب کرده است.

به گفته آقای بنی‌صدر ستاد ارتش ایران به او گفته بود: “این کار از لحاظ مهندسی انفجار، تنظیم شده بوده است … این کار را یا ارتش کرده، یا سپاه و یا یک قدرت خارجی.”

عزت‌الله سحابی هم گفته بود که بازجویانش به او گفته‌اند مسئولیت انفجار دفتر حزب جمهوری با مجاهدین خلق نبوده و محمدرضا کلاهی عامل یک سازمان اطلاعاتی خارجی بوده است.

بی بی سی فارسی

*** در همین رابطه

دادگاه هلند آمر قتل «محمدرضا کلاهی» را به حبس ابد محکوم کرد

دادگاه آمستردام روز پنج‌شنبه ۱۸ ژوئیه یک فرد زندانی این کشور به نام «نوفل ف» ۳۸ ساله را به اتهام صدور دستور قتل محمد معتمد، با نام اصلی محمدرضا کلاهی، به حبس ابد محکوم کرد.
طبق کیفرخواست دادستانان وی که دوران ۱۸ ساله زندان خود را به جرم قتل در گروه‌های تبهکاری سپری می‌کرد، دستور قتل محمدرضا کلاهی را در ۱۵ دسامبر ۲۰۱۵ داده بوده است.
دو مرد دیگر، «مائورو م» ۳۶ ساله و «انور ب» ۲۹ ساله نیز به اتهام ارتکاب عمل قتل در جلوی خانه به ترتیب به ۲۵ و ۲۰ سال زندان محکوم شدند.

استف بلوک، وزیر خارجه و کایسا اولونگرن، وزیر کشور هلند در نامه‌ای به پارلمان این کشور در اوت سال گذشته اعلام کردند: «دستگاه‌های اطلاعاتی هلند نشانه‌های محکمی از مشارکت ایران در قتل دو شهروند هلندی ایرانی‌تبار دارند… یکی از این قتل‌ها در سال ۲۰۱۵ در شهر آلمیره و قتل دیگر در سال ۲۰۱۷ در شهر لاهه روی داده است.» براساس اسناد منتشر شده از سوی پلیس هلند، این دو فقره قتل مربوط به علی معتمد ۵۶ ساله در سال ۲۰۱۵ و احمد نیسی ۵۶ ساله در سال ۲۰۱۷ است.

دادگاه آمستردام گفته است نمی‌تواند بین قتل محمدرضا کلاهی و دست داشتن جمهوری اسلامی در این واقعه ارتباطی برقرار کند چرا که محکوم «حاضر به شفاف‌ کردن» انگیزه خود نشده است.

سرویس اطلاعاتی هلند در ماه ژوئیه ۲۰۱۸ اعلام کرد که دو تن از کارکنان سفارت ایران در هلند از این کشور اخراج شده‌اند. هلند در بیانیه خود از ارتباط احتمالی میان این دو کارمند سفارت و قتل محمدرضا کلاهی سخنی به میان نیاورده بود و اعلام کرد دراین‌باره جزییات بیشتری منتشر نخواهد کرد.

علی معتمد، شهروند هلندی ایرانی‌تبار بعد از ظهر ۱۵روز دسامبر ۲۰۱۵ زمانی که ۵۶ سال داشت، هنگام بازگشت به منزل از محل کار با شلیک گلوله به سرش در شهر آلمیره به قتل رسید. دادگاهی که پرونده قتل علی معتمد را بررسی می‌کرد روز جمعه ۲۹ مه/۴ خرداد ۹۷ هویت واقعی او را شناسایی و نام اصلی او را محمدرضا کلاهی اعلام کرد. محمد رضا کلاهی، متهم اصلی انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در تهران در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ بود.

در نهم ماه نوامبر سال ۲۰۱۷ نیز احمد مولا ابوناهض معروف به احمد نیسی، که یکی از رهبران سازمان «جنبش آزادیبخش الاحواز»، از گروه‌های جدایی‌طلب بود، در شهر لاهه به قتل رسید.
یورونیوز

دادگاه آمستردام راز قتل محمدرضا کلاهی صمدی، متهم به بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ را نگشود

به گزارش آسوشیتدپرس دادگاهی در آمستردام قاتل محمدرضا کلاهی صمدی را به حبس ابد محکوم کرد. دادگاه نتوانست انگیزه قتل را روشن کند. مشخص نشده که آیا نقشه قتل در ایران کشیده شده یا قضیه یک مورد جنایی عادی بوده است.

محمدرضا کلاهی به عنوان عامل بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر سال ۱۳۶۰ شهرت دارد. در این حادثه بیش از ۷۰ نفر از مقامات حکومت اسلامی ایران، از جمله یک شخصیت کانونی آن، محمدرضا بهشتی، کشته شدند. این ترور به سازمان مجاهدین خلق نسبت داده می‌شود. همچنین گفته می‌شود که محمدرضا کلاهی، عامل نفوذی مجاهدین در حزب جمهوری اسلامی، که کار بمب‌گذاری را انجام داده، پس از مدتی زندگی مخفی در ایران از کشور خارج شده، سرانجام در هلند مستقر می‌شود و در آنجا با اسم علی معتمد زندگی تازه‌ای را می‌آغازد.

محمدرضا کلاهی، چهار سال پیش، در ۲۴ آذر ۱۳۹۴ (۱۵ دسامبر ۲۰۱۵) در شهر آلمیره هلند به ضرب گلوله کشته شد. او هنگام مرگ ۵۶ سال داشت.

رادیو زمانه

دادگاه هلند «آمر قتل محمدرضا کلاهی» را به حبس ابد محکوم کرد

مقتول که با نام جدید «علی معتمد» در هلند زندگی می‌کرد، پیش از مهاجرت از ایران «محمدرضا صمدی کلاهی» نام داشت
مقتول که با نام جدید «علی معتمد» در هلند زندگی می‌کرد، پیش از مهاجرت از ایران «محمدرضا صمدی کلاهی» نام داشت

دادگاه آمستردام، پایتخت هلند، روز پنج‌شنبه نوفل ف.، متهم اول پرونده قتل محمدرضا کلاهی، را به حبس ابد محکوم کرد اما اعلام داشت مستنداتی مبنی بر دست داشتن جمهوری اسلامی در این قتل پیدا نشده است.

محمدرضا صمدی کلاهی که با نام جدید «علی معتمد» در هلند زندگی می‌کرد از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی به عنوان عامل انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیر ۱۳۶۰ معرفی می‌شد و سرانجام در ۲۴ آذر ۹۴ در شهر آلمیره هلند در خیابان توسط فردی از نزدیک هدف گلوله قرار گرفت و همان روز در بیمارستان جان سپرد.

این پرونده از همان زمان در دستگاه قضایی هلند در جریان بود و پیش از این اظهاراتی درباره دست داشتن احتمالی جمهوری اسلامی در این ترور منتشر شده بود.

با این حال دادگاه آمستردام روز پنج‌شنبه اعلام کرد متهم اصلی که آمر این قتل بوده و از او به عنوان نوفل ف. ۳۸ ساله یاد شده است به حبس ابد محکوم می‌شود.

با این حال به نوشته رسانه‌های هلندی، دادگاه آمستردام اعلام کرد به خاطر آنکه متهم به هیچ روی حاضر نشد درباره انگیزه‌اش توضیحی بدهد، دادگاه نتوانست ارتباطی بین جمهوری اسلامی و این قتل بیابد.

دو متهم دیگر این پرونده به ۲۵ و ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

رادیو فردا

چرا مجاهدین در قبال ترور محمدرضا کلاهی سکوت می کنند؟

گزارشی از قتل مرموز محمد رضا کلاهی عضو سازمان و عامل انفجار حزب جمهوری در هلند

در تاریخ سیاسی اجتماعی ایران وقایع تروریستی بزرگی همانند انفجار حزب جمهوری در ۷ تیر ۱۳۶۰ روی داد که چندین نسل را مستقیما تحت تاثیر قرار داد.

محمدرضا کلاهی صمدی عضو سازمان مجاهدین خلق، فرزند حسن متولد سال ۱۳۳۸ شمسی، با شماره شناسنامه ۱۲۵۱، دانشجوی سال اول رشته برق دانشگاه علم و صنعت و به روایتی دانشگاه پلی تکنیک تهران، دارای دیپلم ریاضی از دبیرستان بامداد واقع در خیابان جمهوری اسلامی، خیابان گلشن، که عنصر نفوذی سازمان مجاهدین خلق در حزب جمهوری اسلامی بوده، مسئول بمب گذاری ۷ تیر ۱۳۶۰ شناخته شده است.

سازمان مجاهدین خلق ایران که هم اکنون در اورسوراواز فرانسه مستقر می باشد، به دلیل هراس از پیگرد قانونی و بین المللی، تا کنون نتوانسته است مسئوليت رسمی انفجار حزب جمهوری در ۷ تير ۱۳۶۰ را بپذیرد.

اما سازمان برای قدرت نمایی در درون و بیرون، تلويحاً و با كنايه هایی مانند «ضربه تعیین کننده اول و فاز تهاجمی اول تردید بر نمی دارد» و «آغاز مبارزه مسلحانه با عملیات بزرگ و حتی با پذیرش چشم انداز عاشورا» مسئولیت آن علمیات را پذیرفته، بارها و بارها در سخنرانی های مسعود رجوی، مریم رجوی و مهدی ابریشمچی در درون سازمان و نشریات خود آن را تکرار و منعکس نموده است.

مهمترین اعترافات مربوط به موسی خیابانی در نوار موسوم به صدای سردار ۱۳۶۰ و نوار ویدیویی ملاقات مسعود رجوی با ژنرال طاهر الجلیل الحبوش رئیس سازمان اطلاعات و امنیت صدام حسین در سال ۱۳۷۸ می باشد که در آن ویدیو مسعود رجوی رسما انفجارهای مربوط به حزب جمهوری و دفتر نخست وزیری را می پذیرد.

مسعود رجوی در یکی از اینگونه ملاقات ها در مورد مسئولیت سازمان مجاهدین در انفجار هفتم تیر ۱۳۶۰، سخن می گوید. وی در ملاقات با سپهبد طاهر جلیل حبوش رئیس سازمان کل اطلاعات عراق در سال ۱۹۹۹میلادی برابر با ۱۳۷۸ شمسی، در اشاره به سوابق روابط قبلی با آمریکا و فرانسه می گوید: « همان گونه که اطلاع دارید من در سال های ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۶ در پاریس بودم. در آن سال ها دشمنی به این گونه با مانبود و به ما تروریست نمی گفتند. هرچند که کاخ سفید و کاخ الیزه می دانستند . با کاخ الیزه هم ارتباط داشتیم . می دانستند که چه کسی حزب جمهوری را در ایران منفجر کرد و چه کسی و چراعملیات علیه رئیس جمهوری و علیه رئیس الوزاری ایران انجام داد. آنها می دانستند و خوب هم می دانستند ولی صفت تروریست هم به ما نزدند.»

اکنون ۳۷ سال از عملیات بمب گذاری حزب جمهوری توسط سازمان مجاهدین می گذرد.
از ۲ سال پیش تا کنون اخبار و گزارش های گوناگونی از ترور عامل انفجار حزب جمهوری در کشور هلند منتشر گردیده که مشخص می کند فردی بنام علی معتمد توسط ۲ تبهکار هلندی به قتل رسیده است.

تحقیقات در این باره نشان داد که علی معتمد همان محمد رضا کلاهی صمدی بوده است. اما هیچ کس یا هیچ منبع قانونی تا کنون هویت واقعی علی معتمد را فاش ننموده و مسئولیت آن را نپذیرفته است.

تئوری های متفاوتی تا کنون نقل گردیده است:
۱.برخی می گویند سازمان مجاهدین خلق پس از شکست در عراق و بازگشت به اروپا اقدام به قتل محمد رضا کلاهی یا همان علی معتمد نموده است تا در مسیر تغیراتی که به آمریکایی ها وعده داده سندی از جنایات گذشته را بر جای نگذارد.
۲.برخی دیگر معتقدند که مجاهدین با ارتباط اطلاعاتی که با عناصری از حکومت ایران دارند، مکان زندگی محمد رضا کلاهی را لو داده اند تا از شر او راحت شوند.
۳.طیف دیگری نیز می گوید که حکومت ایران خود مستقلا دست به کار شده، مکان او را یافته و از طریق ترور های نیابتی او را به قتل رسانده است.

هر چه باشد یا هر سناریویی محتمل باشد مهم این است که تا کنون هم مجاهدین، هم دولت ایران و هم دولت هلند در اینباره سکوت کرده اند. و مشخص نیست که قفل این راز سر به مهر چگونه و چه زمانی گشوده خواهد شد!

تلویزیون بی بی سی به تازگی دراین باره گزارشی تهیه نموده که حائز اهمیت است. در این گزارش چنین عنوان شده است:

آیا ایرانی کشته در هلند، متهم انفجار هفت تیر است؟ – ژیار گل – بی‌بی‌سی

حدود سه سال پیش یک ایرانی به نام علی معتمد در آلمیره هلند کشته شد. ظاهرا او قبل از کشته شدن، چندین روز تحت نظر بوده است. بر اساس گزارش‌ها مهاجمان حرفه ای بودند و پس از ترور، خودروی دزدی خود را آتش زدند و هیچ اثری از خود به جا نگذاشتند.

سه سال بعد از این ترور دو نفر به اتهام قتل او دستگیر شدند. مقتول مردی بود که به “مهربانی و وقت شناسی” شهرت داشت و هیچ‍‌گونه سابقه خلاف قانون در هلند نداشت. معما این بود این مرد ایرانی چرا با این شیوه توسط گروه‌های تبهکار کشته شد؟

مقامات امنیتی پلیس هلند هم از دادن هر گونه اطلاعات در باره پرونده این قتل خودداری می‌کنند.

به هلند رفتم و با همکاری یک خبرنگار محلی که تخصصش قتل توسط گروه‌های تبهکار بود تحقیقات درباره علی معتمد را شروع کردم. تماس‌های من با مقامات هلندی و سفارت ایران برای کسب اطلاعات درباره این شخص به جایی نرسید.

از طریق دوستان همکار افغان توانستم با خانواده همسر افغان مقتول دیدار کنم. آنان برای اولین بار حاضر شدند با یک خبرنگار دیدار کنند، اما به شرطی که ضبط نشود. پلیس و وکیل آنها توصیه کرده بود با خبرنگاران صحبت نکنند.

از طرف کانال‌های غیررسمی توانستیم بخشی از پرونده علی معتمد را بیرون بکشیم. صدها صفحه بازجویی پلیس از بستگان، دوستان علی معتمد در همان روزهای اولیه پس از قتل در این پرونده ثبت بود.

چیزی که جالب بود پسر و همسر و برخی از دوستان علی معتمد همان روز اول قتل به پلیس می‌گویند اسم واقعی مقتول محمد رضا کلاهی صمدی بوده، او در ایران حکم اعدام داشته و عضو سازمان مجاهدین خلق بوده است. این در حالی بود که دفتر دادستانی به من می‌گفتند مدرکی ندارند ثابت کند او علی معتمد نیست.

مرتضی حمزه لویی یکی از اعضای سابق سازمان مجاهدین که از دوستان بسیار نزدیک کلاهی صمدی بود هم در بازجویی پلیس و هم در تماس تلفنی با من از پاریس گفت که کلاهی در کمپ اشرف مدتی محافظ مسعود رجوی رهبر این سازمان بوده است. با خواندن بخشی از این پرونده که به آن دست پیدا کردیم ده‌ها نفر می‌دانستند که مقتول محمد رضا کلاهی صمدی است اما هیچ کس حاضر نبوده در سه سال در باره این قتل صحبت کند.

سازمان مجاهدین خلق هیج اظهار نظری نکرده و تلاش‌های ما برای گفتگو با آنها هم بی نتیجه ماند.

این در حالیست که همچنین جواد هاشمی‌نژاد که از خانواده کشته‌شدگان هفت تیر است در شهریور سال گذشته گفت که اطلاعاتی دارد که کلاهی و کشمیری کشته شده‌اند. کشته شدن این دو نفر احتمالا در پی اختلافات داخلی سازمان بوده است.

اعضای خانواده محمدرضا کلاهی صمدی گفتند چند هفته پیش پلیس خانواده را به اداره پلیس دعوت کرده و در باره روند تحقیقات با آنها صحبت کرده. به آنها گفته شده تحقیقات تمام شده و پرونده به دادگاه فرستاده شده. به خانواده »علی معتمد» گفته شده هیچ مدرکی که نشان دهد ایران در این قتل دست داشته وجود ندارد. به آنها گفتند دو نفر دستگیر شده از خلافکاران شناخته شده آمستردام هستند. آنها ۲۳۰ هزار یورو (گفتند شاید هم ۱۳۰ هزار باشد دقیقا یادش نبود) برای کشتن علی معتمد گرفته‌اند و از روزی که استخدام شده‌اند تا روز قتل یک ماه طول کشیده است.

سوالات زیادی در باره این پرونده است. چرا دولت هلند حاضر نیست هویت واقعی مقتول را فاش کند؟ چه کسی حاضر بوده که ده‌ها هزار یورو بدهد محمد رضا کلاهی را به قتل برساند؟

یکی از ماموران سابق ضد تروریسم هلند به ترورهای دهه هشتاد و نود میلادی اشاره کرد و آنها را با ترورهای اخیر در هلند مقایسه کرد. او معتقد بود که این قتل و قتل احمد مولی نیسی رهبر عرب‌های اهواز در لاهه شباهت‌های زیادی به آن ترورها دارند. او معتقد بود یک کشور پشت این ترورها بوده و این کشور احتمالا ایران است.

بسیاری از کارشناسان و خبرنگارانی که با آنها گفتگو می‌کردم معتقد بودند دولت هلند نمی‌خواهد این پرونده به بحران دیپلماتیک با ایران تبدیل شود. می‌خواهند این پرونده تنها درباره این قتل باشد، دو متهم دارند، دادگاهی سریع انجام شود و پرونده بسته شود.

جمعه ۰۸ تير ۱۳۹۷ – ۲۹ ژوئن ۲۰۱۸
جواد فیروزمند

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط