18 C
Paris
Tuesday, October 3, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

خودکشی یک ایرانی ساکن فرانسه برای جلب توجه جهانی به سرکوب اعتراض‌ها در ایران

یک ایرانی ساکن لیون فرانسه، روز دوشنبه ۵ دی، برای جلب توجه افکار عمومی کشورهای غربی به وضعیت خشونت‌بار سرکوب‌های جمهوری اسلامی در ایران، خود را به رودخانه رون که از شهر لیون می‌گذرد انداخت و خودکشی کرد.

او پیش از این اقدام، در ویدئویی دو دقیقه‌ای به زبان‌های فارسی و فرانسوی که در شبکه اجتماعی منتشر کرده بود اعلام کرد که قصد دارد خود را به رود رون بیندازد تا بدین‌وسیله خشونت‌های جمهوری اسلامی در ایران را محکوم کند.

این ایرانی ۳۸ ساله به نام «محمد مرادی» نام دارد و در رسانه‌های فرانسوی «محمد م.» معرفی شده، از سال ۲۰۱۹ به همراه همسرش در شهر لیون در جنوب شرق فرانسه ساکن بوده است.

آقای مرادی در پیام ویدئویی پیش از خودکشی خود می‌گوید: «من قرار است وقتی که شما این ویدئو را می‌بینید درون این رودخانه غرق شده باشم. این یک خودکشی به خاطر مشکلات شخصی نیست. هدف من از این خودکشی، کشاندن توجه اروپاییان، کشورهای اروپایی و مردم غربی به مسئله ایران است. من دیگر حاضر نیستم این زندگی خفت‌بار را چه در خارج و چه در داخل ایران ادامه بدهم.»

او تأکید می‌کند: «امیدوارم این پیامی باشد برای مردم ایران که فکر نکنند ایرانیان خارج از کشور در غم آنان شریک نیستند و اگر پیش بیاید نخواهند که جانشان را برای آنان فدا کنند.»

به نوشته رسانه‌های فرانسوی، عابران حدود ساعت ۱۸:۳۰ «محمد م.» را دیدند که قصد داشت به داخل آب بپرد اما کوشش آنها برای منصرف کردن او از این اقدام بی‌ثمر بود و او «بسیار مصمم به داخل آب شیرجه زد و به سرعت غرق شد.»

بنابر این گزارش‌ها، پس از بیش از نیم ساعت جستجو، غواصان آتش‌نشانی جسد او را که توسط شاخه‌ها در آب گیر کرده بود، کشف کرده و به کناره آب آوردند.

یک روزنامه محلی لیون نوشت که تلاش‌های احیا از سوی آتش‌نشانان بر روی این مرد ناموفق بود و علت مرگ غرق‌شدگی اعلام شد.

توماس، یکی از همکلاسی‌هایش در گفت‌وگو با به یک شبکه تلویزیونی فرانسه، گفت که روز قبل از خودکشی، محمد در پیامی با او خداحافظی کرد. توماس از تلاش خود، و پدر و مادرش برای منصرف کردن این ایرانی گفت که نتیجه‌ای در پی نداشت.

همکلاسی محمد همچنین گفت که او اغلب درباره ایران و فضای سیاسی آن صحبت می‌کرد و «اغلب می‌گفت که رژیم سقوط خواهد کرد. او امید زیادی داشت. دلسرد شده بود، اما ناامید نشده بود.»

با این حال، به نوشته مطبوعات فرانسه، تحقیقات برای روشن شدن شرایط این خودکشی ادامه دارد.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط