23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

حسین دهقان نسبت به هر گونه اقدام نظامی آمریکا به دونالد ترامپ هشدار داد

سردار حسین دهقان، مشاور رهبر حکومت ایران در امور صنایع دفاعی و نظامی که از او به عنوان نامزد محتمل انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری یاد می‌شود هشدار داد که هر گونه اقدام نظامی دولت کنونی آمریکا علیه ایران به جنگی تمام عیار در کل خاورمیانه تبدیل خواهد شد.

سردار حسین دهقان که این هشدار را در مصاحبه با آسوشیتدپرس اظهار داشت، افزود که جمهوری اسلامی ایران از بحران و جنگ استقبال نمی‌کند. دهقان در این مصاحبه خود را فردی “ملی‌گرا” توصیف کرده که به هیچ گرایش سیاسی معینی نیز تعلق ندارد. این روزها در ایران برخی چهره‌های حکومت اسلامی از انتخاب یک نظامی به عنوان رئیس جمهوری آیندۀ ایران دفاع می‌کنند.

حسین دهقان در جای دیگری از سخنانش گفت که ایران حاضر به مذاکرۀ بی ثمر با آمریکا نیست. او تأکید کرد که پس از کشته شدن قاسم سلیمانی توسط دولت آمریکا ازسرگیری مذاکره با این کشور آسان نخواهد بود. به گفتۀ دهقان حکومت اسلامی ایران حاضر نیست وارد مذاکراتی شود که طی آن طرف مقابل می‌کوشد با خریدن وقت ایران را تضعیف کند.

دهقان خواستار خروج همۀ نیروهای آمریکایی از منطقه شد و بار دیگر تأکید کرد که جمهوری اسلامی ایران حاضر نیست بر سر موشک‌های بالستیکی‌ خود که به گفتۀ حسین دهقان صرفاً جنبۀ بازدارنده دارند با قدرت‌های غربی مذاکره کند. دهقان در ادامه افزوده است که موشک‌های ایران نماد ظرفیت بزرگ محققان جوان و مراکز صنعتی این کشور است.

نشریۀ انگلیسی زبان “تهران تایمز” در شمارۀ دیروز خود چهارشنبه هجدهم نوامبر تصویری از برد موشک‌های ایران و پایگاه‌های آمریکا در منطقه را نشان داده که به عنوان هدف با رنگ قرمز علامتگذاری شده‌اند و در زیر آن با حروف بزرگ نوشته شده : “عقب بنشینید!” عنوان این تصویر همچنین هشدار می‌دهد که “ایران به هرگونه ماجراجویی مأیوسانۀ دونالد ترامپ پاسخ خواهد داد.”

حسین دهقان نسبت به هر گونه اقدام نظامی رئیس جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ، در هفته‌های باقی مانده از حکومت‌اش هشدار داده و گفته است : “یک منازعۀ محدود تاکتیکی می‌تواند به یک جنگ تمام‌عیار تبدیل شود.” به گفتۀ مشاور رهبر حکومت اسلامی ایران “قطعاً آمریکا، منطقه و جهان قادر به تحمل یک چنین بحران جهانی نیستند.”

حسین دهقان در جای دیگری از سخنانش گفته است که تهران مخالف بازرسی آژانس بین المللی انرژی اتمی از تأسیسات خود نیست، مشروط به اینکه به گفتۀ او بازرسان آژانس “جاسوس” نباشند.

آسوشیتدپرس در پایان گفته است که نامزدی حسین دهقان در انتخابات ریاست جمهوری آیندۀ ایران با بدگمانی آمریکا و فرانسه روبرو خواهد شد. زیرا حسین دهقان در اوایل سال‌های ١٩٨٠ مسئول عملیات سپاه پاسداران در لبنان و سوریه بود و در سال ١٩٨٣ یک عملیات انتحاری در بیروت به کشته شدن ٢٤١ سرباز کلاه آبی آمریکا و ٥٨ سرباز فرانسوی منجر شد.

در سال ٢٠٠٣ یک قاضی فدرال آمریکا حکومت تهران را مسئول این عملیات خونین خواند و گفت که سفیر وقت ایران در سوریه فرمان اجرای این عملیات را به یک عضو سپاه پاسداران ابلاغ کرد.

حسین دهقان هر گونه نقش خود را در این عملیات انکار کرده و می‌گوید که “ایالات متحد آمریکا تلاش می‌کند هر اتفاقی را در جهان به کسی در ایران مرتبط کند.”

حسین دهقان همچنین با اشاره به قراردادهای جدید صلح میان اسرائیل و کشورهای عرب منطقه، هشدار داد که حضور فزایندۀ اسرائیل در خاورمیانه می‌تواند به “خطایی راهبردی” تبدیل شود. دهقان صریحاً تهدید کرد که اهداف اسرائیل در منطقه می‌توانند آماج عملیات گروه‌های مخالف این کشور قرار بگیرند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط