23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

حسن روحانی می‌گوید حل اختلافات ایران و آمریکا آسان است

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، نسبت به حل اختلافات با آمریکا ابراز خوشبینی کرده، اما آن را به رفتار دولت جدید مشروط کرده است.

آقای روحانی گفته که “حل مساله آسان است”، مشروط به اینکه با روی کار آمدن جو بایدن، دولت آمریکا به احترام متقابل و اجرای تعهداتش پایبند باشد.

او این موضع را تنها یک روز پس از آن بیان کرده که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفت “مسیر رفع تحریم و چند سال مذاکره”، به نتیجه نرسیده است.

جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا، پیشتر گفته اگر ایران به اجرای کامل تعهدات خود در برجام بازگردد، او نیز آمریکا را به توافق هسته‌ای بازمی‌گرداند تا این نقطه آغازی برای مذاکرات بعدی باشد.

حسن روحانی امروز، چهارشنبه ۵ آذر، گفته امیدوار است دولت جو بایدن “در اولین‌ قدم‌ها” سیاست دونالد ترامپ درباره ایران را با صراحت محکوم و خسارت‌های آن را جبران کند.

آقای روحانی گفت سیاست ایران مبتنی بر تعهد، اقدام و احترام متقابل و کاهش تنش در برابر کاهش تنش است.

او گفت: “اگر چنین اراده‌ای در حاکمان آینده آمریکا وجود داشته باشد حل مساله بسیار آسان است. اگر تصمیم بگیریم می‌توانیم به شرایط ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برگردیم. هم ما و هم آمریکا.”

اشاره او به تاریخ آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ است.

آقای ترامپ آمریکا را از توافق هسته‌ای با ایران خارج کرد و سیاست “فشار حداکثری” را در پیش گرفت.

جو بایدن پیش از این گفته “توهمی” نسبت به حکومت ایران ندارد، اما سیاست “فشار حداکثری” دونالد ترامپ را هم شکست خورده می‌داند.

یکی از افرادی که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا اعلام کرده در کابینه‌اش از آنها استفاده می‌کند جان کری، وزیر خارجه پیشین است که توافق هسته‌ای با ایران در دوران کار او به دست آمد.

آقای کری در سال‌های اخیر و پس از ترک وزارت خارجه چند بار با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، دیدار کرده است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط