24.9 C
Paris
Wednesday, July 24, 2024

حامیان و نزدیکان هفت فرانسوی اسیر در ایران فراخوان تظاهرات در پاریس دادند

کمیته های حمایت از فرانسویان زندانی در جمهوری اسلامی ایران، شنبه بیست و هشت ژانویه ساعت دو بعدازظهر تجمعی در محوطۀ حقوق بشر میدان ترکادروی پاریس فراخوانده‌اند. هدف از این تجمع جلب توجه افکار عمومی “نسبت به شرایط غیرانسانی ” اعلام شده که به هفت شهروند فرانسوی زندانی در ایران تحمیل شده است.

در بیانیۀ کمیته‌هایی که مردم را به شرکت در این تجمع فراخوانده‌اند، آمده است که در حال حاضر هفت فرانسوی “به دلایل کذب” و اتهامات بی‌اساس در ایران زندانی هستند. نزدیکان “فریبا عادلخواه”، “بنژمن بیریر”، “سسیل کولر” و “برنارد فلان” که همگی در ایران زندانی هستند از جمله امضاکنندگان فراخوان تجمع ۲۸ ژانویه به شمار می‌روند.

در بیانیۀ آنان آمده است که هفت شهروند فرانسوی زندانی در ایران از ابتدایی‌ترین حقوق خود از جمله حق دادرسی و محاکمۀ عادلانه محروم هستند و بعضاً ماه هاست که در سلول‌های انفرادی و بدون کمترین تماس با نزدیکان خود به سر می برند.

امضاکنندگان بیانیه ضمن ابراز نگرانی از وضعیت و سلامت جسمانی و روحی نزدیکان در بند خود در ایران خواستار آزادی فوری و بازگشت آنان به فرانسه شده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران ده‌ها شهروند غربی را به اتهام جاسوسی دستگیر و زندانی کرده‌ و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حکومت ایران از دستگیرشدگان به عنوان اهرم فشار در مذاکرات خود با غرب استفاده می‌کنند. دولت فرانسه از شهروندان زندانی خود در ایران به عنوان “گروگان‌های دولتی” در ایران یاد کرده است.

در دسامبر گذشته وزارت امور خارجۀ فرانسه بر عزم خود برای آزاد کردن اسرای این کشور در ایران تأکید کرد. شنبۀ گذشته دولت تهران علیرضا اکبری، معاون پیشین وزیر دفاع ایران و دارای تابعیت دوگانۀ ایران و انگلستان را به اتهام جاسوسی برای لندن اعدام کرد.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها