20 C
Paris
Sunday, July 21, 2024

جو بایدن خواهان تخفیف تحریم های آمریکا علیه ایران شد

آقای ترامپ نباید ناکامی خود در مقابله با برنامه هسته‌ای ایران را با بی‌رحمی در ممانعت از کمک‌های انسان‌دوستانه به تهران در میانه بحران کرونا، قضیه را “بغرنج‌تر” کند.

جو بایدن، نامزد اصلی حزب دموکرات برای رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری آمریکا، گفته از نظر او باید تحریم‌های اقتصادی ایران با هدف کمک‌های انسان دوستانه به این کشور در میانه بحران کرونا، تخفیف یابد.

او در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه، دوم آوریل، منتشر کرده گفته: “در هنگام یک بحران جهانی، آمریکا باید جلودار باشد. ما باید اولین کسی باشیم که به آسیب‌دیدگان دست یاری دراز می‌کنیم. این خصلتی است که ما همیشه داشته‌ایم. و اکنون در میانه این اپیدمی مرگ‌بار که حد و مرز نمی‌شناسد، آمریکا باید همزمان با الویت بخشیدن به سلامتی و بهداشت مردم آمریکا، برای برداشتن گام‌های کمکی به جوامع بیشتر آسیب‌دیده از این ویروس – از جمله ایران – پیش قدم شود.”

جو بایدن که در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما برای ۸ سال معاون او بود در این بیانیه تصریح کرده که از پنهان‌کاری و اهمال حکومت ایران که منجر به گسترش و شیوع بیشتر ویروس کرونا در این کشور شده مطلع است اما با این همه از آمریکا انتظار می‌رود که در این شرایط سخت به اصول انسان‌دوستانه پایبند بماند.

او گفته: “میزان کمک‌هایی که دولت آمریکا در حال حاضر به ایران پیشنهاد کرده ناکافی است و باید با این پشتوانه باشد که آمریکا یقین یابد (تحریم‌ها) موجب وخیم‌تر شدن بحران کرونا و افزودن بر این فاجعه انسانی نمی‌شود. هر قدر هم که با دولت ایران اختلاف عمیق داشته باشیم، چنین رویکردی هم درست و هم انسانی است”.

او افزوده: “برای متوقف کردن موثر این اپیدمی همه کشورهای جهان باید در کنار هم و با هم اقدام کنند.”

جو بایدن که در دوران معاونت ریاست جمهوری در جریان مذاکرات و شکل‌گیری برجام بود بارها از دونالد ترامپ به علت خروج از این توافق انتقاد کرده و گفته این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا یک “فاجعه خودساخته” است که نه تنها به توافق بهتری ختم نشده بلکه ایران را در آستانه بازگشت به برنامه هسته‌ای خود قرار داده است و زمینه رویارویی نظامی میان دو کشور را هم پدید آمده است.

او اکنون تاکید کرده دولت آقای ترامپ نباید ناکامی خود در مقابله با برنامه هسته‌ای ایران را با بی‌رحمی در ممانعت از کمک‌های انسان‌دوستانه به تهران در میانه بحران کرونا، قضیه را “بغرنج‌تر” کند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط