20 C
Paris
Sunday, July 21, 2024

جشنواره سینمایی کن با فیلم اصغر فرهادی افتتاح شد

عصر سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۷، هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن با نمایش فیلم اسپانیایی زبان «همه می‌دانند» ساخته اصغر فرهادی کارگردان نامدار ایرانی گشایش یافت.

فیلم سینمایی همه می‌دانند، هشتمین فیلم بلند اصغر فرهادی است که آن را به زبان اسپانیایی و با حضور بازیگران سرشناس و محبوبی چون خاویر باردم و پنه‌لوپه کروز ساخته است.

اطلاعاتی درباره فیلم همه می دانند:
ستاره‌های این فیلم فرهادی، پنه‌لوپه کروز، همسرش خاویر باردم، اهل اسپانیا و ریکاردو دارین اهل آرژانتین هستند.
خوزه لوئیس آلکائینه مدیر فیلمبرداری این فیلم است که سابقه همکاری با پدرو آلمودوار را دارد.
طراحی لباس فیلم برعهده سونیا گرانده بوده است. او در فیلم نیمه‌شب در پاریس با وودی آلن همکاری کرده است.
تدوین فیلم هم برعهده هایده صفی‌یاری است که مدت‌هاست با اصغر فرهادی همکاری می‌کند؛ از جمله در دو فیلم جدایی نادر از سیمین و فروشنده که هر دو اسکار گرفتند.
فیلمبرداری همه می‌دانند در مادرید انجام شد، حدود ۶ هفته طول کشید و آذر ماه سال گذشته تمام شد.
نلا روخاس خواننده ونزوئلایی، ترانه‌های این فیلم را خوانده است. او در این فیلم ایفای نقش هم کرده است.
فیلم همه می‌دانند را دو کمپانی “ممنتو” و “مورنا” تهیه کرده‌اند. این فیلم سومین همکاری میان فرهادی و کمپانی ممنتو پس از فیلم‌های گذشته و فروشنده است.
فرهادى تحقیق و نوشتن داستان همه می‌دانند را از حدود ۵ سال پیش در اسپانیا آغاز کرد اما ایده فیلم ۱۲ سال پیش در یکی از سفرهای اصغر فرهادی به اسپانیا شکل گرفت. وقتی اصغر فرهادی در آن زمان برای سفری به جنوب اسپانیا رفته بود، گروگان‌گیری یک دختر اسپانیایی باعث شد تصاویر آن دختربچه در شهر پخش شود. او از این جریان برای نوشتن فیلمنامههمه می‌دانند الهام گرفت.
در این فیلم “لورا” با بازی “پنه‌لوپه کروز” که در آرژانتین و در شهر بوئنوس آیرس زندگی می‌کند به همراه فرزندان و شوهر آرژانتینی خود برای شرکت در یک جشن به شهری در نزدیکی مادرید که در آن بزرگ شده است برمی‌گردد. اما این سفر با اتفاقاتی غیرمنتظره به هم می‌ریزد. این اتفاقات رازهایی را آشکار می‌کنند که زندگی زن و خانواده‌اش را برای همیشه تغییر می‌دهد.
خاویر باردم نقش “پاکو” را در این فیلم بازی می‌کند و فرهادی می‌گوید مجبور شده با او بیشترین صحبت را حتی تا آخرین پلان فیلم داشته باشد. پاکو به گفته فرهادی در این فیلم مردی بی‌گناه، معمولی‌ و گرفتار وضعیتی دشوار است.
از دیگر بازیگران این فیلم می‌توان به ریکاردو دارین در نقش “الخاندرو”، همسر لورا، ادواردو فرناندز، خاویر کامارا، رامون بارآ، الویر مینگز، راجر کاسامایور و باربارا لنی در نقش “ویکتوریا”، همسر پاکو اشاره کرد.
اصغر فرهادی می‌گوید در ساخت “همه می‌دانند” از فیلم “راشومون” اثر آکیرا کوروساوا، فیلمساز مشهور ژاپنی تاثیر زیادی گرفته است.

همزمان اکران عمومی این فیلم نیز با مراسم افتتاحیه جشنواره آغاز گردید.

آخرین بار که این جشنواره با یک فیلم غیر فرانسوی یا انگلیسی زبان گشایش یافت ۱۴ سال پیش بود که فیلم «آموزش بد» ساخته پدرو آلمادوار در افتتاحیه به نمایش درآمد.

جشنواره کن امسال بیش از همیشه تحت تأثیر موضوع حقوق زنان است. این نخستین جشنواره کن است که پس از رسوایی‌های جنسی هاوری وین‌استاین تهیه‌کننده هالیوود و جنبش اعتراضی زنان با نام می‌تو (metoo) برپا می‌شود؛ جنبشی که در دفاع از حقوق زنانی برپا شد که از سوی مردان صاحب‌نام مورد آزار جنسی قرار گرفته‌ بودند.

کیت بلانشت،‌ بازیگر استرالیایی که ریاست هیئت داوران این جشنواره را برعهده دارد در مبارزه برای حقوق زنان پیشگام بوده است. اکثریت داوران جشنواره امسال را نیز زنان تشکیل می‌دهند. همچنین در مجموع ۱۰ فیلمساز برای نخل طلا رقابت می‌کنند که سه تن از آنها زن هستند.

همچنین برای نخستین بار فیلمی از کنیا در این جشنواره شرکت می‌کند. این فیلم که «دوست» نام دارد داستان دو دختر همجنسگرا را روایت می‌کند و به همین سبب پخش آن در کنیا ممنوع شده است.

۲۱ یک فیلم در بخش مسابقه این جشنواره به رقابت می‌پردازند. از میان سازندگان این فیلمها دو تن غایب اند و اجازه سفر به خارج از کشورشان را ندارند؛ جعفر پناهی از ایران و کیریل سربرنیکف از روسیه.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط