10.9 C
Paris
Sunday, March 26, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

تورم ۴۰ درصدی؛ روحانی میراث احمدی‌نژاد را برای رئیسی به ارث گذاشت

نرخ تورم طی دوره سه رئیس جمهوری ایران در ۴۲ سال گذشته به بالای ۴۰ درصد رسیده است؛ نخستین بار در سال ۱۳۷۴، دومین بار در سال ۱۳۹۲ و آخرین بار نیز که در پایان تیرماه گذشته از مرز ۴۴ درصد فراتر رفت.

سیر زمانی نرخ تورم که توسط بانک مرکزی ایران منتشر شده، نشان می‌دهد که در فاصله سال‌های ۱۳۲۳ تا ۱۳۷۳ هیچ‌گاه این نرخ به ۳۰ درصد نرسیده بود ولی ابتدا در سال ۱۳۷۳ به ۳۵.۲ درصد رسید و سپس در سال ۱۳۷۴ و دو سال مانده به پایان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی به ۴۹.۴ درصد رسید.

البته مرکز آمار ایران، نرخ تورم سال ۱۳۷۴ را ۴۹.۲۸ درصد محاسبه کرده است. این مرکز همچنین اعلام کرده که نرخ تورم در سال ۱۳۹۲ و در ماه‌های پایانی دولت دوم محمود احمدی‌نژاد از مرز ۴۰ درصد عبور کرده است. بر پایه گزارش، نرخ تورم در تیرماه سال ۱۳۹۲ به ۴۰.۴ درصد رسیده و سپس تا شهریور ماه همان سال تا ۴۲.۳ درصد صعود کرده است.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نیز نشان می‌دهد که نرخ تورم در تیرماه گذشته به ۴۴.۲ درصد رسیده است.

بدین ترتیب، حسن روحانی که در سال ۱۳۹۲ نرخ تورم ۴۰ درصدی را از دولت احمدی‌نژاد به ارث برده بود، نرخ تورم ۴۴ درصدی را برای دولت ابراهیم رئیسی به ارث گذاشت.

اما بر خلاف دو رئیس جمهوری پیشین، حسن روحانی در طول هشت سال ریاست جمهوری خود دو دوره تورم ۴۰ درصدی را به یادگار گذاشت. ابتدا در فاصله تیر تا آذر سال ۱۳۹۸ نرخ تورم از در فاصله ۴۰ تا ۴۲.۷ درصد نوسان کرد و بار دوم از اردیبهشت ماه گذشته نرخ تورم بار دیگر به بالای ۴۰ درصد رسید.

البته در دوره ریاست جمهوری حسن روحانی و در فاصله خرداد ۱۳۹۵ تا شهریور ۱۳۹۷ نرخ تورم تک رقمی بود و در بهمن و اسفند ۱۳۹۶ با ثبت نرخ ۶.۸ درصدی به پایین‌ترین حد از سال ۱۳۶۴ رسید.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط