18 C
Paris
Monday, July 22, 2024

تعطیلی برنامه های یک رهبر فرقه ای مدعی مهدویت در ترکیه

بنابه گزارش یورونیوز، عدنان اکتار که با نام مستعار هارون یحیی شناخته می شود، رهبر فرقه ای و جنجالی ترکیه است که به دلیل شکایت برخی از مخاطبان به دلیل ابتذال از سوی اداره ارزشیابی و کنترل بر محصولات رسانه های ترکیه جریمه شده و برنامه های تلویزیونی اش قطع گردید.

اداره ارزشیابی و کنترل بر محصولات رسانه های ترکیه تصمیم به قطع موقت شو‌های تلویزیونی عدنان اکتار گرفت. این اداره تصمیم خود را بدلیل شکایت برخی از مخاطبین این برنامه‌ها از محتوای مبتذل آن گرفته است.

همچنین این اداره جریمه سنگین و اخطاریه‌ای برای آقای اکتار در نظر گرفته است. به گفته این اداره ارزشیابی برنامه‌های این رهبر مذهبی ارزش‌های اخلاقی و مذهبی جامعه ترکیه را نادیده می‌گیرد. همواره عدنان اکتار در برنامه‌هایش از زنان جوان و جذاب و مردان خوش قیافه استفاده می‌کند و به گفته مقامات ترک وی از این جوانان «استفاده ابزاری» می‌کند.

در برنامه‌های عدنان اکتار همواره شاهد هستیم که او اغلب بوسیله زنانی با لباس‌های سکسی احاطه شده است. او از این زنان در برنامه‌هایش به عنوان گربه‌های کوچک نام می‌برد. بسیاری از جوانان ترک ثروتمند اعم از زن و مرد جذب برنامه‌های عدنان اکتار شده‌اند.

عدنان اکتار ۶۲ ساله هفته گذشته پس از حضور در دادگاه بدلیل شکایت پدر دو دختری که او را به شستشوی مغزی فرزندانش محکوم می‌کرد در یک برنامه با حضور در سونا و دختران زیبارویی که او را احاطه می‌کردند ظاهر شد. یکی از دختران این پدر ترک که از آقای اکتار شکایت کرده است تنها هفده سال دارد.

همچنین عدنان اکتار با شکایت یکی از چهره‌های محبوب مذهبی ترکیه علی ارباش در دادگاه دیگری حاضر شد. این رهبر مذهبی عدنان اکتار را به سوءاستفاده از زنان و با کنایه «رقاصه‌های جوان» متهم کرده است.

عدنان اکتار نویسنده کتاب‌های مشهوری در حمایت از تئوکراسی در دهه هشتاد میلادی است. او در اواخر دهه هشتاد بدلیل نوشتن این کتاب‌ها به زندان افتاد اما با تشخیص روانپزشکان پس از ده ماه از زندان آزاد شد. وی در سال ۱۹۹۵ بنیادی را در حمایت از «آفرینش گرایی» پایه گذاری کرد. از آنزمان تا امروز او کتابهای زیادی در این رابطه نوشته و برنامه‌های تلویزیونی نیز اجرا کرده است.

همچنین عدنان اکتار شجره نامه ای منتشر کرده و مدعی شده است با امامان شیعیان تا حضرت داوود نسبت دارد.

عدنان اکتار معتقد است که رقص زنان زیبا با او یا در مقابل او، آنان را از افکار شیطانی دور میکند.

اما عدنان اکتار کیست؟ ویکی پدیا درباره هارون یحیی یا همان عدنان اکتار، رهبر فرقه ای و جنجالی ترکیه نوشته است:
هارون یحیی در سال ۱۹۵۶ میلادی در شهر آنکارا، پایتخت کشور ترکیه به دنیا آمد.
نام واقعی او عدنان اکتار (Adnan Oktar) است. پاره اول اسم مستعارش، نام هارون، برادر موسی است و پاره دوم، نام حضرت یحیی؛ پیامبری که درست، پیش از عیسی آمد و آمدن عیسی را پیشگویی کرد. در سال ۱۹۹۰ سازمان تحقیقات علمی «باو» را راه‌اندازی کرد. و به تالیف و انتشار کتابهای زیادی دست زد.

در ایران، کتابهای بسیاری از او ترجمه و چاپ شده و مورد استقبال بوده و جایگاه موجهی داشته است. اما در سالهای اخیر حاكميت از وی بعنوان یک حقه باز منحرف، فراماسون و مدعی دروغین مهدویت یاد می‌ كند.
کتاب‌ها
یحیی کتاب‌های زیادی را به نگارش درآورده است، که هدف بیشتر آنها آشنایی افراد غیرمسلمان با اسلام است. کتابهایی که او در رابطه با علم نگاشته است بیشتر با هدف رد فرگشت، ماده گرایی و بی خدایی است. او بر این باور است که فرگشت وجود خدا و ارزش‌های اخلاقی را زیر سؤال می‌برد و به ترویج ماده گرایی و کمونیسم می‌انجامد. یحیی بر این باور است که داروینیسم الهام بخش نژادپرستی، نازیسم، کمونیسم، و تررویسم بوده است. این استدلال او مبنی بر شرایط ترکیه قبل از سال ۱۹۸۰ است که کتاب فروشی‌های کمونیست در ترکیه کتابهای داروین را به مشتریان کتاب‌های مارکس می‌دادند. دلیل موفقیت کتابها یحیی در ترکیه کیفیت بسیار بالای کاغذ چاپ، و تعداد بسیار بالای نقاشی‌ها و عکس‌های رنگی در این کتاب‌ها عنوان شده است.بسیاری از کتابهای او به فیلم‌هایی با کیفیت بسیار بالا تبدیل شده است و به صورت رایگان می‌توان آنها را از اینترنت بارگیری کرد.
فرگشت
فراگیر شدن آفرینش‌گرایی سازماندهی شده بوسیله مسیحیان در دهه ۱۹۸۰ هنگامی که وزیر آموزش و پرورش ترکیه به سازمان‌های مسیحی برای آموزاندن نظریه‌های فرگشت و آفرینش‌گرایی در برنامه‌های درسی به صورت همزمان روی آورد، به دنیای اسلام راه یافت. یحیی سالها برای ستیزه با فرگشت به نظریه مسیحی آفرینش‌گرایی زمین جوان استناد می‌کرد در حالی که چنین باوری برای دین اسلام الزامی نیست.با استفاده از این نکته که تفسیر قرآن امکان وجود زمین برای میلیون‌ها سال را می‌دهد، یحیی پس از دوره‌ای به استدلال‌های مشابه آفرینش هوشمند روی آورد. تارنمای هارون یحیی به نام آفرینش هوشمند اسلامی ثبت شده بود. با این حال یحیی از نام آفرینش هوشمند، به دلیل برده نشدن نام خدا در آن، پرهیز می‌کند و آن را یکی دیگر از فریب‌های شیطان می‌داند.در سال ۱۹۹۸ یحیی اولین کارزار مقابله با فرگشت را راه‌اندازی کرد. هزاران نسخه رایگان از کتاب‌های یحیی در ترکیه بین مردم پخش شدند.یحیی و سازمانش چندین آگهی علیه فرگشت در روزنامه‌های ترکیه و یک آگهی در مجله تایم درج کردند.مشخص نیست هزینه این کارزار از کجا تأمین شده است. باو چندین استاد دانشگاه را زیست‌شناسی فرگشتی درس می‌دادند را تهدید کرد و آزاد داد و باعث شکایت رسمی علیه این سازمان در دادگاه شد.در سال ۲۰۰۵ پروفسور امید سایین در مورد اقدامات باو گفت «در سال ۱۹۹۸ توانستم شش نفر از دانشمندان ترکیه را برای سخن گفتن علیه آفرینش گرایی تشویق کنم ولی امروز این کار غیرممکن است، همه می‌ترسند که مورد حمله باو قرار بگیرند.» در سپتامبر ۲۰۰۸ یحیی جایزه‌ای ۱۰۰ تریلیون لیره‌ای مقرر کرد برای کسی که بتواند سنگواره‌ای را بیابد که یکی از مرحله‌های میانی فرگشت را نشان دهد و «هیچ سنگواره‌ای که موجودات عجیب مورد نظر دانشمندان فرگشت را نشان دهد وجود ندارد». استاد دانشگاه کالیفرنیا، کوین پایدن، پس از این سخن یحیی گفت «یحیی هیچی فهمی از تغییر در زمان ندارد. اگر به او سنگواره یک خرچنگ را نشان دهید خواهد گفت این شبیه یک خرچنگ معمولی است و فرگشت وجود ندارد».در استدلال‌های یحیی هیچ نکته جدیدی وجود ندارد، برخی از استدلال‌های او به لحاظ علمی سطحی و ضعیف هستند و بیشتر آنها از کتابهای مسیحیان ضد فرگشت رونویسی شده‌اند و هیچ گونه ارزش علمی ندارند.
اطلس آفرینش
جلد نخست کتاب اطلس آفرینش در سال ۲۰۰۶ و جلدهای دوم و سوم در سال ۲۰۰۷ چاپ شدند. عرض این کتاب ۱۱ اینچ و طول آن ۱۷ اینچ و وزن آن تقریباً ۶ کیلوگرم است، بیش از ۸۰۰ صفحه رنگ روغن دارد. به گفته نیویورک تایمز این کتاب احتمالاً بزرگترین و زیباترین کتاب علیه نظریه فرگشت داروین است. ده‌ها هزار نسخه از این کتاب به صورت رایگان به مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها و مراکز تحقیق در سراسر اروپا و آمریکا ارسال شده است. کوین پایدن، استاد دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید افرادی که این کتاب را دریافت کردند از اندازه و کیفیت چاپ آن و مطالب سطحی آن متعجب شدند. گردن دیونگ استاد زیست‌شناسی دانشگاه اوترخت هلند با خواندن این کتاب آن را بیهوده و مسخره نامید.
نظریه‌های توطئه
یحیی چند نظریه توطئه را تبلیغ می‌کند. در سال ۱۹۸۶ در کتاب یهودیت و فراماسونری می‌گوید که مأموریت اصلی یهودی‌ها و فراماسونرها در ترکیه از بین بردن دین، و ارزش‌های اخلاقی و دینی مردم ترکیه بوده است تا مردم ترکیه را تبدیل به حیوان کنند. او می‌گوید که یهودی‌ها و فراماسونرها نگرش‌های ماده گرایانه، فرگشت، سبک زندگی غیراخلاقی و ضد دینی را در جامعه ترکیه رواج داده‌اند. از نظر یحیی فراماسونری با تکیه بر فلسفه مادی گرا، معمار آنچه در جهان می‌گذرد است. از نظر او فرگشت یک توطئه فراماسونری است.

انکار و تأیید هولوکاست
در سال ۱۹۹۶، باو اولین کتاب خود با نام «فریب هولوکاست» را منتشر کرد. این کتاب ادعا می‌کند که آنچه هولوکاست نامیده می‌شود در واقع مرگ چند یهودی به خاطر بیماری تیفوس در زمان جنگ و قحطی بعد از جنگ به دلیل شکست آلمان‌ها است. بدری بایکام در نقد این کتاب مقاله‌ای نگاشت که منجر به شکایت باو از او شد. در دادگاه مشخص شد که نویسنده این کتاب ادنان اختر است که با نام مستعار هارون یحیی می‌نویسد.

در سال ۲۰۰۶ باو کتابی را به چاپ رساند که هولوکاست را تأیید می‌کند، این کتاب خشونت هولوکاست نام دارد. در این کتاب نوشته شده است «نازی‌ها یهودی‌های اروپا را در زمان جنگ جهانی دوم مورد ظلم غیرقابل بخششی قرار دادند. آنها میلیون‌ها یهودی را تحقیر کردند و مجبور کردند خانه هایشان را ترک کنند و در اردوگاه‌های کار اجباری در شرایط غیرانسانی کار کنند… قطعاً ۵٫۵ میلیون یهودی که توسط نازی‌ها کشته شدند بدترین جنایت نازی‌ها است.» در مصاحبه‌ای در سال ۲۰۰۷ با روزنامه گاردی یحیی نوشتن کتاب فریب هولوکاست را انکار کرد، ادعایی که گاردین باور آن را سخت دانست. سال بعد در مصاحبه با روزنامه اشپیگل او گفت که یکی از دوستانش این کتاب را با استفاده از نام مستعار او به چاپ رسانده است. او گفت که کتاب خشونت هالوکاست نوشته او است.

 

دادگاه
در سال ۱۹۹۱ یحیی به دلیل داشتن کوکایین بازداشت شد. در سال ۱۹۹۹ چند استاد دانشگاه که توسط باو تهدید شده بودند و مورد آزار و اذیت قرار گرفته بودند از باو شکایت کردند و مبلغ ۴۰۰۰ دلار به عنوان غرامت دریافت کردند. در سال ۱۹۹۹ یحیی به دلیل تهدید و به راه انداختن سازمانی با هدف ارتکاب جرم دستگیر شد. یکی از اتهام‌هایی باو استفاده از دختران جوان برای جذب جوانان متعلق به خانواده‌های پولدار بود، آنها به جوانان وعده داده بودند که در ازای شرکت در جلسات باو می‌توانند با این دخترها رابطه جنسی برقرار کنند.
او در حال راه اندازی سبک سکسی – اسلامی می باشد.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط