21 C
Paris
Monday, July 22, 2024

تظاهرات جلیقه زردهای فرانسه با ۱۰۰۰ دستگیری و ۱۳۵ زخمی

بنابه گزارش خبرگزاری ها، روز شنبه، ۱۷ آذر (۸ دسامبر) بار دیگر معترضان موسوم به “جلیقه‌زرد” اعتراض خود نسبت به سیاست اقتصادی دولت فرانسه را به‌ نمایش گذاشتند. خبرگزاری فرانسه به نقل از مقامات دولتی گزارش داد که تا بعد از ظهر شنبه حدود ۷۷ هزار نفر در سراسر فرانسه دست به حرکت‌های اعتراضی زده‌اند. مقامات فرانسه شمار مجروحان این تظاهرات را دست‌کم ۱۳۵ نفر اعلام کرده‌اند.

در چند نقطه‌ی پاریس هزاران تن از معترضان راهپیمایی یا تحصن کردند. به گفته‌ی پلیس پایتخت فرانسه، تنها در حوالی بلوار شانزه‌لیزه یکهزار و ۵۰۰ “جلیقه‌زرد” گرد‌‌آمدند.

ماموران از ساعت‌ها پیش راه‌های منتهی به بلوار را بسته یا کنترل کرده بودند. بیش از پنج هزار مامور پلیس برای کنترل اوضاع در خیابان‌های مرکزی پاریس مستقر شده‌اند.

خیابان‌های منتهی به کاخ الیزه، اقامتگاه ریاست جمهوری هم با خودروهای زرهی بسته شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه، شماری از تظاهرکنندگان خواستار اشغال کاخ الیزه شده‌اند.

روز شنبه مغازه‌های شانزه‌لیزه و اماکن گردشگری، از جمله برج ایفل و موزه لوور تعطیل هستند.

شمار دستگیرشدگان در پاریس تا شامگاه شنبه حدود یک هزار نفر گزارش شده است. در گزارش خبرگزاری فرانسه از قول محافل پلیس آمده که بازداشت‌شدگان سلاح سرد از جمله چوب بیسبال، توپ فلزی پتانک و چکش با خود حمل می‌کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آلمان “جلیقه‌زردها”َ در صدها منطقه‌ی دیگر فرانسه به راهپیمایی و بستن جاده‌ها و خیابان‌ها پرداخته‌اند. اتوبان اصلی A6 در بخش شمالی لیون از ساعت ۵/ ۴ صبح شنبه در اشغال معترضان بوده است.

“جلیقه‌زردها” در تظاهرات مناطق گوناگون شعارهایی علیه رئیس‌جمهوری فرانسه سر داده و خواستار استعفای ماکرون شده‌اند.

پلیس برای متفرق کردن آنان از گاز اشک آور استفاده کرده است.

در سراسر فرانسه حدود ۸۹ هزار مامور پلیس به خیابا‌ن‌ها اعزام شده‌اند.

دولت فرانسه در واکنش به اعتراضات گسترده “جلیقه زردها” طرح افزایش بهای سوخت را که قرار بود از ابتدای سال ۲۰۱۹ اجرایی شود، لغو و آمادگی خود را برای برآورده‌کردن خواست ناراضیان اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ۷۲ درصد از شهروندان فرانسوی از اعتراضات جلیقه‌زردها حمایت می‌کنند. از آغاز اعتراضات تاکنون چهار نفر کشته و شمار زیادی زخمی شده‌اند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط