13.4 C
Paris
Friday, March 31, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

ترکیه به فرانسه: حضور نظامی فرانسه در سوریه مشروعیت ندارد

بنابه گزارش خبرگزاری فرانسه، ترکیه به فرانسه هشدار می‌دهد که نیروهای نظامی خود را در شمال سوریه مستقر نکند و به کُردها نزدیک نشود. این هشدار از زبان چند مقام درجه اول ترک بعد از آن ابراز می‌شود که نمایندگان کرد با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه دیدار کردند.

روز شنبه ٣١ مارس/١١ فروردین، نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه گفت: «اکنون که تهدید داعش در مقیاس وسیعی از میان برداشته شده است، حضور نظامی فرانسه و یا کشور دیگری در سوریه مشروعیت ندارد”. او تصریح کرد که استقرار نیروهای فرانسوی در شمال سوریه “گامی غیرمشروع و مغایر با حقوق بین المللی و اشغالگری تلقی خواهد شد».

سایت رادیو تلویزیون دولتی ترکیه، گزارش می‌دهد که رجب طیب اردوغان در بارۀ دیدار امانوئل ماکرون «با تروریست‌های “ی‌ پ‌ گ” (یگان‌های مدافع خلق)» خطاب به فرانسه گفته است: «اگر شما می‌خواهید که نه با هم‌پیمان خود در ناتو، بلکه با یک سازمان تروریستی حرکت کنید، بفرمایید… می‌توانید به میزبانی از تروریست‌ها در کاخ الیزه ادامه بدهید… هر چه می‌خواهید انجام بدهید. ترکیه هم در چارچوب موازین حقوقی تا پایان از حق شهدای خود دفاع خواهد کرد».

بینالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه هم که در شهر ازمیر سخنرانی داشت گفت: «فرانسه که به عنوان قلب ارزش‌های اروپا شناخته می‌شود، به روی تروریست‌ها آغوش می‌گشاید. کسانی که در گذشته تماشاگر جاری شدن خون در بوسنی بودند، امروز به همان شکل تماشاگر خون و خونریزی در خاورمیانه هستند و قادر به پنهان کردن خارجی‌ستیزی، اسلام‌ستیزی و ترک‌ستیزی خود نیستند».

فیکری ایشیک، معاون نخست وزیر ترکیه هم با اشاره به فرانسه گفت: «بجای میزبانی از تروریست‌ها در کاخ، انتظار داریم تا با آنها همانند یک تروریست رفتار کنند».

همۀ این واکنش‌ها بعد از آن شروع شد که نمایندگان نیروهای دموکراتیک سوریه روز پنجشنبه ٢٩ مارس در پاریس با رئیس جمهوری فرانسه دیدار کردند. آنان پس از این دیدار گفتند که قرار شده فرانسه نیروهای بیشتری به “منبج” – در شمال سوریه، نزدیک مرز ترکیه – اعزام کند.
امانوئل ماکرون نیز پیشنهاد کرد که فرانسه، میانجی‌ ترکیه و نیروهای دموکراتیک سوریه شود. اما آنکارا به شدت از این اظهارات رنجید. از نظر دولت ترکیه “نیروهای دموکراتیک سوریه” که معمولاً به عنوان نیروهای کرد و عرب معرفی می‌شوند، در واقع پوششی است برای نیروهای کُرد که همگی «تروریست» هستند.

بیش از یک ماه قبل، فرانسه به ترکیه هشدار داده بود که در فکر «اشغال» سوریه نباشد.
ترکیه تلاش می‌کند که همۀ نیروهای کُرد را از مرزهای خود دور کند، چه در مرز با سوریه و چه در مرز با عراق.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط