11.7 C
Paris
Sunday, March 26, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

ترامپ: ایران با همین رهبران می‌تواند کشور بزرگی باشد

هم‌زمان با بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده گفته است که به دنبال “تغییر رژیم” در ایران نیست. او همچنین از تلاش های ژاپن برای گشودن مجرای ارتباطی با ایران استقبال کرده است.

آقای ترامپ که به ژاپن سفر کرده گفت: “ایران با همین رهبران موقعیت تبدیل شدن به کشوری بزرگ را دارد. می‌خواهم به صراحت بگویم که ما به دنبال تغییر رژیم نیستیم. ما به دنبال جلوگیری از تسلیحات هسته‌ای هستیم.”

او این اظهارات را که به گفته خبرنگاران به نظر می‌آمد هدف آن کاهش تنش موجود است، بعد از دیدار با شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، بیان کرد.

آقای ترامپ همچنین گفت: “من واقعا فکر می‌کنم ایران به دنبال یک توافق است. به نظر من این نشان‌دهنده هوشمندی آنها است و من فکر می‌کنم احتمال تحقق این مسئله وجود دارد.”

رئیس جمهور آمریکا که کشورش را از توافق هسته‌ای ایران (برجام) خارج کرده، پیش از این هم گفته که حاضر است برای رسیدن به توافقی تازه با تهران مذاکره کند.

رهبران ایران دولت آمریکا را غیر قابل اعتماد می‌دانند و امکان هر گونه مذاکره با واشنگتن را رد کرده‌اند.

با وجود این به نظر می‌آید که اقدامات دیپلماتیک ایران در روزهای اخیر شدت گرفته است.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیش از آقای ترامپ به ژاپن سفر کرده بود و بعد از آن در سفری به بغداد گفت که به مقام‌های عراق این پیام را منتقل کرده که آمریکایی‌ها باید “اطمینان حاصل کنند که مردم ایران از منافع برجام بهره‌مند می‌شوند.”

رسانه‌های ژاپن گزارش داده‌اند که شینزو آبه، نخست وزیر این کشور در نظر دارد ماه آینده میلادی با هدف مذاکره برای کاهش تنش میان آمریکا و ایران به تهران سفر کند.

آقای ترامپ گفت: “می دانم که نخست وزیر شینزو آبه و دولت او روابط خیلی خوبی با ایران دارند پس باید ببنیم چه می شود.”

او افزود: “نخست وزیر قبلا در این باره با من صحبت کرده و من باور دارم که ایران مایل به گفت‌وگوست. و اگر بخواهند گفت‌وگو کنند، ما هم مایلیم. باید ببینیم چه می شود… هیچ کس نمی خواهد شاهد وقایع هولناک باشد، به خصوص من.”

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه در سفری به مسقط، پایتخت عمان، هر گونه گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا را رد کرد و گفت که جمهوری اسلامی ایران برای برقراری روابطی متوازن و سازنده با تمامی کشورهای منطقه خلیج فارس بر اساس احترام و منافع متقابل آمادگی دارد.

آقای عراقچی در این سفر با یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان دیدار کرد. آقای بن علوی پیش از آن در سفری غیر منتظره به تهران آمده بود.

عمان که به طور سنتی نقش میانجی را بین دو کشور داشته گفته که حاضر است به کاهش تنش کمک کند. در روزهای اخیر عراق هم در چند مورد تمایل خود برای میانجی‌گری بین ایران و آمریکا را بیان کرده است.

آقای عراقچی که پس از عمان به کویت رفته در دیدار با شیخ صباح الخالد الحمد الصباح، وزیر خارجه و معاون نخست وزیر کویت گفت: “سیاست تحریمی آمریکا در حقیقت امنیت کل منطقه را در خطر قرار داده است و کشورهای منطقه باید نسبت به این تهدید هوشیار باشند.”

او همچنین بار دیگر از آمادگی ایران برای گفتگو و رایزنی با کشورهای منطقه از طریق ایجاد سازوکارهای منطقه ای خبر داد.

قرار است آقای عراقچی از کویت به قطر سفر کند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط