17.3 C
Paris
Saturday, June 25, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

تحقیقات جدید درباره داروی جنجال‌برانگیز استاتین

نشریه پزشکی انگلستان در باره فواید و مضرات داروی استاتین تحقیقات گسترده ای را انجام داده است. در این تحقیقات اثبات شده است که فواید این داروها دست کم گرفته شده و بر مضرات آنها بیش از اندازه تاکید شده است.
استاتین‌ها داروهایی هستند که تولید کلسترول بد را در کبد کاهش می‌دهند. بالا بودن کلسترول خطر رسوب آن را در دیواره رگ‌ها زیاد می‌کند که به بیماری‌هایی مثل سکته قلبی و مغزی منجر می‌شود.
سه سال پیش نشریه پزشکی انگلستان دو تحقیق منتشر کرد که مدعی شده بودند ۱۸ تا ۲۰ درصد از افرادی که استاتین مصرف می‌کنند دچار عوارض آن می‌شوند.
این باعث جنجال بزرگی شد و برخص متخصصان از جمله پروفسور روری کالینز، از نویسندگان اصلی همین تحقیقی که در لنست منتشر شده- شدیدا به انتشار آن اعتراض کردند و گفتند پوشش رسانه‌ای آن باعث می‌شود کسانی که در خطر بیماری‌های عروقی قرار دارند داروی خود را قطع کنند و جانشان به خطر بیفتد.
پس از آن گفته شد که دویست هزار نفر در بریتانیا که استاتین مصرف می‌کردند پس از انتشار این دو تحقیق مصرف دارو را قطع کرده‌اند.
با این حال سال بعد موسسه ملی کیفیت درمان و مراقبت بریتانیا، نهاد مرجع دستور‌العمل‌های درمانی در بریتانیا- توصیه کرد افراد بیشتری استاتین مصرف کنند و به جای معیار قبلی بیست درصد احتمال بیماری‌های قلبی عروقی برای کسانی که ده درصد خطر ابتلا به این بیماری‌ها را دارند هم تجویز شود.
اما منتقدان شواهد تجویز این دارو در چنین سطح وسیعی را برای پیشگیری زیر سوال می‌برند. آنها معتقدند که این گونه تجویز پیشگیرانه به بیماریان القا می‌کند که تنها عامل انسداد و گرفتگی عروق، کلسترول است و به جای اقدام اساسی مثل تغییر سبک زندگی، موضوع را فقط محدود به خوردن استاتین می‌کنند.
به عنوان نمونه تقریبا ده روز پیش تحقیق دیگری به این نتیجه رسید که بر خلاف تصور پیشین که استاتین بیشترین تاثیر را در کاهش احتمال بیماری‌های قلبی عروقی دارد، رژیم غذایی مدیترانه‌ای از آن موثرتر است.
نکته دیگری که برخی منتقدان مطرح می‌کنند منفعت شرکت‌های داروسازی از تجویز دارو در چنین سطح وسیعی است. این دارو پرمصرف‌ترین دارو در انگلستان و یکی از پرفروش‌ترین داروها در تمام دنیا است.
آنها معتقدند بسیاری از تحقیقات این چنینی با بودجه شرکت‌های داروسازی انجام می شود و بسیاری از توصیه و دستورالعمل‌های ملی بر اساس همین تحقیقات انجام می‌شود که فواید را برجسته و عوارض را ناچیز نشان می‌دهد و البته جزئیات آزمایش دارو بر بیماران هم در دسترس همه قرار نمی‌گیرد.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط