21.4 C
Paris
Sunday, July 21, 2024

تاکید بری روزن بر اعتصاب غذا در مقابل هتل مذاکرات اتمی

در ادامه کارزار اعتصاب غذا در مقابل هتل برگزاری مذاکرات اتمی در وین برای آزادی زندانیان دو تابعیتی، انوشه آشوری، شهروند دوتابعیتی زندانی در زندان اوین، اعتصاب غذا کرد و بری روزن نیز اعلام کرد که تا حد ممکن اعتصاب را ادامه خواهد داد.

بری روزن،‌ گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران، در مصاحبه با ایران اینترنشنال گفت که این کارزار برای آگاهی ایرانیان در همه کشورها و دیگر مردم جهان از وضعیت ۲۰ زندانی دو تابعیتی در ایران مهم است.

او اضافه کرد: «من خیلی حس خوبی دارم و برایم مهم است برای ایران کاری انجام دهم.مثل افرادی که در انقلاب مشروطه جان خود را برای ایران از دست دادند.»

شری ایزدی، همسر انوشه آشوری، در مصاحبه با ایران اینترنشنال با اشاره به تماس تلفنی با همسرش گفت که او مصمم به انجام این اعتصاب غذا است.

همسر انوشه آشوری در عین حال اعلام کرد نگران وضعیت جسمانی همسرش و واکنش مقام‌ها به این اقدام و تبعات سیاسی آن است.

او با بیان اینکه درباره موضوع زندانیان دو تابعیتی در ایران هیچ اتحادی بین آمریکا، بریتانیا و دیگر کشورهای اروپایی وجود ندارد، ابراز امیدواری کرد که این کارزار توجه جهانی را جلب کند.

انوشه آشوری، شهروند ایرانی_بریتانیایی سال ۹۶ در سفر به ایران بازداشت شد و به ۱۲ سال زندان محکوم شده است.

بری روزن،‌ گروگان سابق سفارت آمریکا در ایران، از ۲۹ دی در مقابل محل مذاکرات هسته‌ای در وین در حمایت از زندانیان دوتابعیتی و خارجی اعتصاب غذای خود را آغاز کرد.

پس از او جمشید برزگر، روزنامه‌نگار و عضو کانون نویسندگان، نیز در اعتراض به مرگ بکتاش آبتین، دیگر عضو این کانون که به دلیل نبود رسیدگی پزشکی جان باخت، به این اعتصاب غذا پیوست.

نزار زاکا، شهروند لبنانی که نزدیک به چهار سال در ایران زندانی بود، و مینا احدی، فعال حقوق بشر، نیز از روز جمعه به این کارزار پیوستند.

نزار زکا به ایران اینترنشنال گفت: «هر توافقی در وین باید شامل آزادی این گروگان‌ها باشد و اگر گروگانی پس از توافق همچنان باقی بماند توافق باید متوقف شود.»

کایلی مور گیلبرت، پژوهشگر استرالیایی‌-بریتانیایی هم که پیشتر در ایران زندانی بود، با اعلام حمایت از اعتصاب غذای بری روزن در ویدیویی گفت آزادی این زندانیان باید پیش‌شرط هرگونه توافق در وین باشد.

تعدادی از زندانیان سیاسی در ایران نیز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی به بکتاش آبتین از روز ۲۲ دی ماه اعتصاب غذا کرده بودند.

سه روز بعد محمود علی نقی و حمید حاج جعفر کاشانی دو نفر از اعتصاب کنندگان به زندان تهران بزرگ تبعید شدند.

در همین حال رضا اکوانیان، فعال حقوق بشر، در مصاحبه با ایران اینترنشنال خبر داد که کارت تلفن ۴۰ نفر از زندانیان بند هشت زندان اوین از جمله تعدادی از اعتصاب غذا کنندگان مسدود شده است.

ششم دی ماه نیز اعلام شد که بنجامین بریر، شهروند فرانسوی زندانی در ایران، اعتصاب غذا کرده است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط