21.4 C
Paris
Sunday, July 21, 2024

بیش از ۶۰۰ هنرمند از سراسر جهان خواهان آزادی ترانه علیدوستی شدند

مارک روفالو، بازیگر و تهیه‌کننده آمریکایی در حساب اینستاگرامی خود می‌گوید بیش از ۶۰۰ هنرمند در سراسر جهان با امضای نامه‌ای سرگشاده خواستار آزادی ترانه علیدوستی بازیگر سینمای ایران شده‌اند.

در این نامه که به صورت یک درخواست تنظیم شده، آمده است که «ما خواستار آزادی فوری ترانه علیدوستی بازیگر و مترجم ایرانی و برنده جایزه‌های جهانی هستیم.»

مارک روفالو بیش از ۲۱ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام دارد.

در این نامه آمده است که ترانه علیدوستی یکی از بازیگران مشهور ایرانی و از حامیان حقوق زنان در فضای مجازی است.

این درخواست می‌گوید که ترانه علیدوستی به دلیل پست‌های اینستاگرامی که حمایتش از حقوق زنان در ایران را اعلام می‌کرد، حدود دو هفته پیش بازداشت و زندانی شد.

بیش از ۱۶ هزار نفر تا لحظه تنظیم این خبر این نامه را امضا کرده‌اند.

بازداشت ترانه علیدوستی که در حمایت از معترضان حجاب اجباری خود را از سر برداشت و به سرکوب خشونت‌آمیز حکومت اعتراض کرد، با انتقادات داخلی و خارجی زیادی همراه شده است

جشنواره‌های سینمایی کن و لوکارنو از نخستین فستیوال‌هایی بودند که به حکومت ایران اعتراض کردند.

تعدادی از نهادهای مهم سینمایی اروپا از جمله آکادمی فیلم اروپا، آکادمی فیلم آلمان، ائتلاف بین‌المللی برای فیلمسازان در خطر، و چند جشنواره فیلم از جنبه برلین و روتردام نیز با انتشار بیانیه مشترکی ضمن حمایت از ترانه علیدوستی، خواستار آزادی فوری این بازیگر ایرانی از زندان اوین شدند.

ترانه علیدوستی که از هنرمندان منتقد حکومت ایران محسوب می‌شود، سه‌شنبه ۲۶ آذر با یورش مأموران امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد ‌و در حال حاضر در اوین زندانی است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها