2.9 C
Paris
Friday, December 9, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

22 کشته و 64 زخمی در انفجار تروریستی منچستر

بنابه گزارش رسانه ها پلیس بریتانیا می گوید وسیله انفجاری در یک سالن کنسرت در شهر منچستر در شمال این کشور 22 کشته و 64 زخمی برجای گذاشته است.
بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، انفجار دوشنبه شب در یک استادیوم سرپوشیده در منجستر انگلستان رخ داد که به گفته پلیس دستکم 22​ کشته و 64 مجروح بر جا گذاشته است و به گفته پلیس انگستان یک حمله تروریستی محسوب می شود.

قربانیان 14 تا 22 ساله انفجار در کنسرت منچستر
قربانیان 14 تا 22 ساله انفجار در کنسرت منچستر

رویترز همچنین به نقل از دو مقام آمریکایی نوشت مظنون پشت انفجار منچستر یک بمبگذار انتحاری بوده است.

استادیوم منچستر که یکی از بزرگترین استادیوم های سرپوشیده اروپا محسوب می شود ظرفیتی برای گنجایش ۲۱ هزار نفر دارد. در سالن کنسرت آریانا گرانده خردسالان بسیاری نیز حضور داشتند.

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی کمپانی رکورد آریانا گرانده می گوید این خواننده صدمه ای ندیده است.

انگلستان در واکنشی سریع به این رویداد وضعیت اضطراری اعلام کرد.

روز چهارشنبه 24 می 2017 پلیس در منچستر سه نفر دیگر را در ارتباط با حمله انتحاری دوشنبه شب به سالن کنسرت “منچستر آرینا” بازداشت کرده تا بررسی کند که آیا او تنها عمل کرده بود یا نه.
این سه نفر امروز چهارشنبه ۲۴ مه بازداشت شدند. برادر ۲۳ ساله سلمان عبیدی، عامل حمله منچستر دیروز بازداشت شده بود.
امبر راد، وزیر کشور بریتانیا گفته که عبیدی برای سرویس‌های امنیتی بریتانیا فردی شناخته شده بوده است.
خانم راد همچنین گفت که به احتمال زیاد او در این حمله تنها نبوده است.
دوشنبه شب (۲۲ مه) انفجار انتحاری در پایان کنسرتی در شهر منچستر در شمال انگلستان ۲۲ کشته و حدود ۶۰ زخمی به جا گذاشت.
در پی این حمله دولت بریتانیا سطح هشدار امنیتی را به بالاترین حد خود ارتقا داده که به معنای احتمال قریب‌الوقوع بودن حملات دیگر و همین طور استقرار نیروهای ارتش در کنار پلیس در شهرها است.
سلمان عبیدی، مظنون اصلی حمله منچستر تنها چند روز پیش به بریتانیا باز گشته بود.
او که متولد و بزرگ شده شهر منچستر است، اصالتا لیبیایی است و گمان می‌رود والدینش پس از سال‌ها اقامت در بریتانیا برای زندگی به لیبی باز گشته‌اند.

سلمان عبیدی عامل انتحاری منچستر که بود؟

سلمان عبیدی عامل انتحاری منچستر
سلمان عبیدی عامل انتحاری منچستر

بنابه گزارش بی بی سی فارسی، پلیس بریتانیا، سلمان عبیدی را مظنون اصلی حمله انتحاری درسالن آرنای منچستر نامیده است. او ظاهرا کسی است که دوشنبه شب (۲۲ مه/اول خرداد) با منفجر کردن بمب همراهش در یک کنسرت موسیقی ۲۲ نفر را کشت و ۶۴ نفر را زخمی کرد. بیشتر کشته‌شدگان کودکان یا نوجوانان بودند. اما سلمان عبیدی که بود؟
متولد منچستر
سلمان عبیدی، شب سال نوی ۱۹۹۴ (دی ۱۳۷۳ شمسی) در منچستر به دنیا آمد. پدر و مادرش پناهجو و اهل لیبی بودند. آنها از مخالفان حکومت معمر قذافی بودند و از کشور گریخته بودند و قبل از منچستر چند سالی در لندن زندگی کرده بودند.
پدر سلمان عبیدی، مومن بود. او در مسجدی در محله دیدزبری در حومه منچستر، مؤذن بود. و علاوه بر سلمان، یک دختر و دو پسر دیگر هم دارد.
سلمان عبیدی، در منچستر مدرسه رفت و بعد هم دانشجوی دانشگاه سلفورد منچستر شد. اما از دانشگاه اخراج و در یک نانوایی مشغول کار شد.
دوستانش می‌گویند خوب فوتبال بازی می‌کرد، طرفدار پروپاقرص تیم فوتبال منچستر یونایتد بود و ماری‌جوآنا می‌کشید.
بازگشت به لیبی
پدر و مادر سلمان عبیدی، به لیبی بازگشته‌اند و آنجا زندگی می‌کنند. سلمان هم برای مدتی به لیبی رفته بود اما چند روز قبل از حمله به بریتانیا بازگشت.
خانواده عبیدی، در منچستر چندبار آدرس عوض کرده‌اند. پلیس به یکی از آدرس‌های آنها، خانه‌ای در حومه جنوبی منچستر، یورش بردند. خانه دیگری هم در همان منطقه جستجو کردند. تاکنون یک نفر هم در ارتباط با این حمله دستگیر شده است.
عامل انفجار منچستر تازه به بریتانیا بازگشته بود
مارک استون، خبرنگار بی‌بی‌سی، می‌گوید خانه‌ای که پلیس به آن یورش برده، در منطقه‌ای است که قبلا هم محل زندگی چند مسلمان افراطی در آنجا زندگی می کرده‌اند. بعضی از آنها با سوریه ارتباط داشتند و بعضی‌ها هم با لیبی. بعضی از آنها مرده‌اند و بعضی هم هنوز زنده هستند.
منچستر، جامعه لیبیایی نسبتا بزرگی دارد. همسایه‌های خانواده عبیدی می‌گویند، آنها بعضی اوقات سال، به خانه‌شان پرچم لیبی می‌آویختند.
سلمان عبیدی “یک افراطی خطرناک”
یک متولی مسجد دیدزبری منچستر، که به عنوان مرکز اسلامی منچستر مشهور است، می‌گوید سلمان عبیدی به این مسجد رفت و آمد داشته است.
فواز حفار، می‌گوید پدر سلمان عبیدی، در این مسجد اذان می‌داده است و یکی از عموهایش هم آنجا کار داوطلبانه می‌کرده است. آقای حفار می‌گوید، جو مسجد مدرن و لیبرال است و البته میانه‌رو.
اما محمد سعید السعیدی، امام مسجد، سلمان عبیدی را به عنوان یک افراطی خطرناک می‌شناسد. او به روزنامه دیلی تلگراف گفته است: “بعد از سخنرانی من درباره داعش، سلمان با نفرت به من نگاه کرد.”
“او با نفرت به من نگاه می‌کرد و من هم فکر می‌کردم از من خوشش نمی‌آید، تعجب نمی‌کردم.”
تنها یا عضو یک گروه؟
پلیس و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا حالا به دنبال همدستان احتمالی سلمان عبیدی هستند. امبر روود، وزیر کشور بریتانیا، گفته است “احتمالا” مهاجم تنها عمل نکرده است.
مهاجمانی که به تنهایی عمل می‌کنند، در ادبیات رسانه‌های غرب با عنوان “گرگ‌های تنها” شناخته می‌شوند. مهاجم حمله دو ماه پیش در لندن، خالد مسعود، به تنهایی اقدام کرده بود و پلیس گفت او همدستی نداشته است.
یافتن همدستان احتمالی از این جهت برای دستگاه‌های امنیتی اهمیت دارد که احتمال می‌رود آنها هم در پی طرح‌ریزی حمله‌های دیگر در آینده دور یا نزدیک باشند.
وضعیت امنیتی بریتانیا، در بالاترین درجه هشدار است. وضعیت “بحرانی” که به معنی امکان حمله “قریب الوقوع” در کشور است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط