13 C
Paris
Thursday, May 30, 2024

برنی سندرز: در نشست لابی هوادار اسرائیل شرکت نمی‌کنم

برنی سندرز، نامزد پیشتاز در رقابت مقدماتی برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که در نشست سالانه «کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل» (AIPAC) شرکت نخواهد کرد.

سناتور چپگرای ایالت ورمونت دلیل عدم حضورش در این نشست را ارتباط این لابی با «رهبرانی که سخنان متعصبانه بیان می‌کنند و با حقوق اساسی فلسطینیان مخالف هستند» عنوان کرد.

به نظر می‌رسد این اظهارات برنی سندرز اشاره‌ای به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل باشد. نامزد پیشتاز در رقابت مقدماتی حزب دموکرات آمریکا تاکنون بارها از بنیامین نتانیاهو و مواضع او انتقاد کرده است.

برنی سندرز همچنین در صفحه توئیتر خود نوشت: «مردم اسرائیل حق دارند در صلح و امنیت زندگی کنند. مردم فلسطین نیز چنین حقی دارند.»

او در ادامه افزود: «من در مقام ریاست جمهوری از حقوق اسرائیلی‌ها و فلسطینیان حمایت خواهم کرد و هرچه ممکن باشد برای برقراری صلح و امنیت در منطقه انجام خواهم داد.»

برنی سندرز که یهودی است پیش از این بارها دولت بنیامین نتانیاهو را «راستگرا» و «نژادپرست» خوانده است.

سناتور ایالت ورمونت آمریکا سال گذشته گفته بود: «من ضداسرائیلی نیستم اما واقعیت این است که نتانیاهو یک سیاستمدار راستگرا است. به نظر من او او با فلسطینی‌ها بسیار غیرمنصفانه رفتار می‌کند.»

«کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل» ضمن انتقاد از اظهارات نامزد پیشتاز رقابت مقدماتی حزب دموکرات تاکید کرد که برنی سندرز پیش از این نیز در نشست سالانه این نهاد شرکت نکرده بود.

یورونیوز

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط