21.4 C
Paris
Thursday, September 28, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

ایران به حذف اپلیکیشن‌های پرطرفدار توسط اپل اعتراض کرد

بنابه گزارش رسانه ها، از پنج‌شنبه دوم شهریور، اسنپ و چند اپلیکیشن ایرانی پرطرفدار دیگر از فروشگاه اینترنتی اپل حذف شده است. اسنپ از ابزارک‌های پرکابرد برای گرفتن تاکسی در ایران است.
شرکت آمریکایی اپل به طراحان اپلیکیشن‌های ایرانی پیام داده که “بر اساس قوانین تحریم آمریکا، فروشگاه اپل نمی‌تواند میزبان و توزیع کننده اپلیکیشن‌هایی باشد که توسط شرکت‌های مرتبط با کشورهای تحت تحریم آمریکا، طراحی شده است.”
وزیر ارتباطات ایران از اقدام اپل برای حذف اپلیکیشن‌های پرطرفدار ایرانی به دلیل تحریم انتقاد کرده و گفته این موضوع را پیگیری خواهد کرد.
امروز، جمعه سوم شهریور، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، این پاسخ شرکت اپل را “غیردقیق” توصیف کرده و نوشته بعضی از اپ‌های حذف شده، تبادل مالی نداشته‌اند.
آقای آذری جهرمی دیروز در توییتر نوشته بود: “۱۱ درصد سهم بازار گوشی ایران متعلق به اپل است. احترام به حقوق مصرف کننده امروزه یک اصل است که اپل رعایت نکرده. حذف اپ‌ها را پیگیری حقوقی می‌کنیم.”
شرکت اپل که از قوانین تحریم آمریکا علیه ایران پیروی می‌کند، در ایران دفتر رسمی ندارد، اما محصولات این شرکت به‌ویژه آیفون خرید و فروش می‌شود.
مهدی تقی‌زاده، طراح و مدیر اپلیکیشن دلیون، که از ابزارک‌های سفارش آنلاین غذا است، پیش‌تر از حذف این اپلیکیشن خبر داده و از امضای طوماری حمایت کرده بود که برای اعتراض به تیم کوک، مدیرعامل اپل، نوشته شده است.
تاکنون بیش از ۲۳۰۰ نفر این طومار را امضا کرده‌ و از تیم کوک خواسته‌اند که حقوق مشتریان اپل را به رسمیت بشناسد و اپلیکیشن‌های ایرانی را حذف نکند.
در این طومار خطاب به آقای کوک نوشته شده که در ایران حدود شش میلیون نفر مشتری اپل هستند و در حالی که متوسط درآمد ماهانه حدود ۴۷۰ دلار است، به طور متوسط حدود دو برابر آن یعنی ۸۵۰ دلار برای خرید یک آیفون پول داده‌اند.
بهمن ماه سال قبل هم شرکت اپل بعضی از اپلیکیشن‌های ایرانی را حذف کرده بود.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط