23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

اگر هواپیما سقوط نمی‌کرد، جنگ با آمریکا در می‌گرفت و ده میلیون نفر کشته می‌شدند

فرمانده سپاه گفت اگر هواپیمای اوکراینی سقوط نمی کرد جنگ می شد
والدین دو نفر از کشته‌شدگان در هواپیمای اوکراینی که با شلیک دو موشک سپاه پاسداران ایران همراه با ۱۷۴ سرنشین دیگر این هواپیما جانشان را از دست دادند، در گفتگو با روزنامه شرق برای اولین بار عنوان کردند حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران به آنها گفته “اگر هواپیما سقوط نمی‌کرد، جنگ با آمریکا در می‌گرفت و ده میلیون نفر کشته می‌شدند.”

از دو سال پیش که هواپیمای پی‌اس ۷۵۲ خط هوایی اوکراین به‌فاصله کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی تهران با شلیک دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد، موضوع عامدانه بودن هدفگیری این هواپیمای مسافربری از سوی حکومت ایران، بارها از سوی منتقدان حکومت و برخی از اعضای خانواده جانباختگان مطرح بود، اما هیچ‌گاه مقام‌های حکومتی ایران این موضوع را به تلویح و یا به تصریح عنوان نکرده بودند.

در گفتگوی محسن اسدی‌لاری و زهرا مجد، والدین محمدحسین و زینب اسدی‌لاری با شماره روز دوشنبه ۲۰ دی ماه روزنامه شرق آمده که بعد از خودداری آنها در پذیرش ملاقات با سپاه پاسداران، “نزدیک‌های چهلم” و “با واسطه و اصرار یکی از بستگان”، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران ایران به دیدار آنها آمده است.

براساس این گزارش آقای سلامی که همراه با معاون خود به این دیدار رفته بود، به خانم مجد و آقای لاری گفته است: “شما می‌دانید بچه‌های شما چه جایگاهی دارند و از شهید وسط جبهه جنگ هم نقششان بیشتر است… می‌دانید اگر اینها نبودند، چه جنگی می‌شد؟ …اگر که این اتفاق نمی‌افتاد، ۱۰ میلیون جمعیت کشته می‌شدند و این واقعه باعث شد که این جنگ رخ ندهد.”

زهرا مجد در این گفتگو نسبت به واقعی بودن هویت ده متهمی که در دادگاه رسیدگی به شلیک به این هواپیما شرکت می‌کنند، گفته است “متهمان اصلی کسان دیگری هستند. آنها ۱۰ متهمی را جلوی دادگاه می‌نشانند که حتی احراز هویت نشده‌اند. آن کسی را که آنجا نشسته و می‌گویند اپراتور پدافند بوده هم ما نمی‌دانیم واقعا خودش است یا نه.”

خانم مجد در این گفتگو صدور قرار منع تعقیب برای فرمانده نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تایید کرد و گفت “با وجود اینکه آقای حاجی‌زاده تفهیم اتهام شده؛ ولی منع تعقیب شده است.”

محسن اسدی‌لاری نیز افزود این موضوع ابتدا به آنها ابلاغ نشده بود: “ابلاغیه‌اش را بعدا گرفتم؛ ولی به هر حال در آن جلسه متوجه شدیم که بله، ایشان منع تعقیب شدند.”

آقای لاری‌زاده و خانم مجد، در این گفتگو اعلام کردند که از علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی، حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران و امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوا و فضای سپاه پاسداران ایران شکایت کرده‌اند.

دادسرای نظامی تهران اردیبهشت ماه در نامه‌ای به خانواده‌ه جان باختگان این پرواز اعلام کرده بود که شکایتشان را علیه گروهی از مقام‌های و نهادها بررسی نخواهد کرد.

به گفته انجمن جان‌باختگان، در نامه دادسرای نظامی تهران آمده است که ۱۰ متهم پرونده “به جرایم مشارکت در قتل غیرعمد ۱۷۷ نفر، بی‌مبالاتی، اهمال، سهل‌انگاری و عدم رعایت نظامات خدمتی شایسته‌ کیفر دانسته شده‌اند.”

فرمانده سیستم دفاع موشکی تور ام-یک و دو نفر از اپراتورهای این سیستم از جمله کسانی هستند که به گفته انجمن جان‌باختگان مجازات خواهند شد.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط