18 C
Paris
Tuesday, October 3, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

اولین مدال طلای ایران در تاریخ بازی‌های جهانی

رضا علیپور شنازندی‌فرد، قهرمان سنگ‌نوردی سرعت در بازی‌های جهانی شد.
سنگ‌نورد ایرانی در فینال “بازیهای جهانی” در لهستان بر دانیل بولدیرف از اوکراین غلبه کرد و مدال طلا گرفت.
علیپور پیشتر در نیمه‌نهایی این دسته از مسابقات مارسین دزینسکی را شکست داده بود. هر دو رقیب علیپور مسابقه خود را با خطا آغاز کردند.
سنگ‌نوردان روسیه و لهستان نیز سوم و چهارم شدند.
این اولین مدال طلای ایران تاکنون در تاریخ “بازی‌های جهانی” است. این دوره از مسابقات در لهستان برگزار شده است.
“بازی‌های جهانی” شامل آن دسته از ورزشهایی است که در بازی‌های المپیک جایی برای آنها درنظر گرفته نشده است. این مسابقات هر چهار سال یک بار و معمولا یک سال پس بازی‌های تابستانی المپیک برگزار می‌شود.
بولینگ، زیبایی اندام،راگبی، بیسبال، بیلیارد، کاراته، جوجیتسو، هاکی داخل سالن و موج‌سواری از جمله ورزش‌های “بازی‌های جهانی” است.
علیپور پیشتر نیز در مسابقات سرعت سنگ‌نوردی موفق به کسب مدال طلا شده بود. وی در ماه آوریل (اردیبهشت) و در مسابقات جام جهانی نانجینگ چین در سنگ‌نوردی سرعت مردان در فینال الکساندر شیکوف از روسیه را با زمان ۵ ثانیه و ۵۴ صدم ثانیه شکست داد و قهرمان شد.
علیپور به دلیل سرعتش در سنگ‌نوردی به “یوزپلنگ ایرانی” نیز معروف شده است.
رضا علیپور که ۲۳ سال دارد در پنج سال گذشته، قهرمانی ایران، سه نایب قهرمانی آسیا، پنج طلا و نقره و برنز در جام جهانی و مقام سوم قهرمانی جهان را در سال ۲۰۱۴ در کارنامه خود ثبت کرده است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط