3.9 C
Paris
Tuesday, December 6, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

اهداف متفاوت و رقابتی بین ایران و روسیه در منطقه

بنابه گزارش رسانه ها، ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، در نشست سالیانه «اسپن» گفته‌‌است به‌سختی می‌توان چشم‌انداز آنچه ایران در منطقه خاورمیانه می‌خواهد و آنچه روسیه خواستار آن است، را منطبق دانست.

ژنرال دانفورد، ۳۱ تیر ماه در پاسخ به پرسش در مورد بحران سوریه اظهار داشت ایران و روسیه «اهداف سیاسی بلندمدت متفاوتی» در قبال دولت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه دارند و هر چه از بحران فعلی می‌گذرد، این تفاوت‌ها نیز نمود بیشتری پیدا می‌کند.

او افزوده «معقول است که بگوییم، ایران و روسیه بر سر نفوذ در سوریه رقابت دارند».

به گفته ژنرال دانفورد، در نهایت نزدیکی «حکومت سوریه، فدراسیون روسیه و ایران، چیزی نیست که دوام بیاورد» و «آنچه ایران در منطقه می‌خواهد با آن‌چه روسیه می‌خواهد فرق می‌کند… سخت است که چشم‌انداز آن را در آینده منطبق [با یکدیگر] دانست».

دانفورد در مورد گزارش‌ها از بسط و شدت نفوذ ایران در عراق نیز گفته است «من سال‌ها در عراق بودم… احساس ملی‌گرایی مستحکمی در آن کشور وجود دارد». او افزوده ادامه حمایت آمریکا از بغداد، برای آن‌که سازوکار سیاسی قوی داشته باشد «به آن کشور اجازه می‌دهد تا مستقل باشد» و در این راستا نیز داشتن نیروهای امنیتی مستقل، یک مسئله کلیدی‌ست.

به گفته این مقام نظامی ارشد در نیروهای مسلح آمریکا، امروزه نمی‌توان یک مشکل امنیتی را به‌عنوان تنها معظل موجود جدا کرد.

آقای دانفورد با نام بردن از مسائل پیش‌روی ایالات متحده، از کره شمالی به‌عنوان «چالش شماره یک، با در نظر گرفتن اضطراری بودن آن» نام برده و روسیه را «یکی از تهدیدها، با بیشترین توانایی نظامی» توصیف کرده‌است.

او همچنین گفته است «ما قطعا، به‌طور روزمره، با اعمال نفوذ زیان‌آور ایران در منطقه روبه‌رو هستیم. آشکارا، نبرد علیه افراطی‌گری خشونت‌آمیز، چیزی‌ست که ما را کاملا مشغول خود کرده‌است. و برخی چالش‌های امنیتی در منطقه اقیانوس آرام در برابر ما قرار دارد».

آقای دانفورد می‌گوید در برابر روسیه، «در درجه نخست و پیش از هر چیز» باید قادر باشیم که جلوی وقوع جنگ اتمی را بگیریم.

او بر لزوم حفظ ظرفیت‌های دفاعی متعارف تاکید کرده و با اشاره به روابط با دیگر اعضای پیمان آتلانتیک شمالی، از نیاز موجود به «متحدان و شرکای» ایالات متحده سخن گفته‌است.

از سوی دیگر اما ژنرال دانفورد افزوده است تهدیدهایی که از سوی روسیه وجود دارند، تنها محدود به مسائل نظامی نیست و گفته «هم‌آوری مقابله‌جویانه» مسکو ظرفیت‌های سایبری و یا عملیات «اطلاعاتی» و «غیرمتعارف» را نیز در بر می‌گیرد.

پیش از آقای دانفورد، مایک پومپئو، رئیس سی‌آی‌ای، در «نشست امنیتی اسپن»، که در آن مقام‌ها و کارشناسان امور امینتی و اطلاعاتی به سخنرانی می‌پردازند، در مورد بحران سوریه گفته بود منافع کشورش تنها محدود به سوریه نیست، و باید نگاهی فراتر به آن داشت.

آقای پومپئو ۲۹ تیر ماه اظهار داشت دولت دونالد ترامپ «تغییراتی اساسی» در قبال ایران و مقابله با آنچه «توسعه‌طلبی ایران» نامیده در پیش گرفته است: «در یکی از اولین اقدامات، رئیس‌جمهوری آمریکا در حال ایجاد ائتلافی از کشورهای خلیج [فارس] و اسرائیل، برای یافتن پلتفرمی مشترک برای عقب‌راندن توسعه‌طلبی‌های ایران است». او می‌گوید این تغییرات پس از اجرایی شدن راهبرد تازه آمریکا، دیده خواهند شد.‎

تهران اتهام‌ دخالت‌ها در امور داخلی کشورهای منطقه را رد کرده‌است. ایران و روسیه، از مهم‌ترین حامیان حکومت بشار اسد، می‌گویند به درخواست دولت سوریه، که نزد سازمان ملل صاحب نمایندگی‌ست، دست به مداخله در سوریه زده‌اند. جنگ داخلی سوریه در پی سرکوبی شدید اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیز به حکومت اسد آغاز شد. تا کنون بین ۳۳۰ هزار تا نزدیک به نیم میلیون نفر در این جنگ جان خود را از دست داده‌اند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط