23.9 C
Paris
Friday, July 19, 2024

انتقاد وزیر خارجه آلمان از سیاست آمریکا در قبال ایران

وزیر خارجه آلمان از سیاست دولت آمریکا در برابر ایران به صراحت انتقاد کرد و نسبت به بحران فراگیر در منطقه خاورمیانه و نزدیک هشدار داد. هایکو ماس بار دیگر خواستار گفت‌وگو با تهران شد.

وزیر خارجه آلمان ضمن انتقاد از سیاست “فشار حداکثری” واشینگتن بر تهران، بر این عقیده است که “ژست‌های تهدیدآمیز و عملیات نظامی” تغییری در رفتار سردمداران جمهوری اسلامی ایران “ایجاد نکرده است”. هایکو ماس به نسخه یکشنبه‌های نشریه “بیلد” (بیلد آم زونتاگ) گفته است: «نباید تصور کرد که تغییر رژیم در ایران با فشار خارجی به صورت خودکار به بهبود وضعیت منجر می‌شود. مواردی از جمله عراق بوده که در آنها چنین رویه‌ای اصلا به نتیجه مطلوب نرسیده است.»

او معتقد است که برای بهبود شرایط در ایران نباید باب مذاکره را بست: «باید با ایران گفت‌وگو کرد و خواستار رعایت حقوق بشر شد. فقط تهدید و فشار نظامی هم به هر حال نتیجه‌بخش نبوده است. ما نمی‌خواهیم شاهد بحرانی فراگیر در خاورمیانه و نزدیک باشیم.»

دیپلماسی به جای تشدید تنش
وزیر خارجه آلمان از نقش اروپا برای حل بحران بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا دفاع می‌کند: «اتحادیه اروپا به جای تشدید بحران راه دیپلماسی را در پیش می‌گیرد.» هایکو ماس در گفت‌وگو با “بیلد آم زونتاگ” همچنین بار دیگر از برجام دفاع کرد: «اگر برجام نبود، ایران شاید حالا بمب اتم داشت. باید حتما جلو آن [دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای] را گرفت.»

ماس بار دیگر از ایران خواست به تعهدات خود در برجام پایبند بماند: «تغلیظ اورانیوم با درصد بالا باید پایان یابد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم برای نظارت دقیق بر این موضوع باید همچنان به همه تأسیسات ایران دسترسی داشته باشد.»

آمریکا تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ در بهار ۲۰۱۸ از برجام خارج شد. در ادامه تحریم‌های این کشور علیه جمهوری اسلامی گام به گام برقرار شدند. آمریکا اعلام کرده که با سیاست موسوم به “فشار حداکثری” از جمله در پی تغییر سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه است.

ایران نیز یک سال پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کرد که در اعتراض به عدم پایبندی دیگر طرف‌ها بر تعهدات خود در برجام، به صورت گام به گام از تعهدات خود در این توافق‌نامه می‌کاهد. تهران دو روز پس از کشته‌شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین شاخه قدس سپاه پاسداران، پنجمین و آخرین گام کاهش تعهداتش در برجام را رسما عملی کرد.

اتحادیه اروپا برای تشویق ایران به بازگشت به تعهدات برجامی‌اش، سازوکار حل اختلاف موجود در برجام (مکانیسم ماشه) را فعال کرده است.

دویچه وله

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط