20 C
Paris
Sunday, July 21, 2024

انتقاد فرانسه از حملات ترامپ به مکرون

دولت فرانسه می گوید توئیت های تمسخرآمیز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره امانوئل مکرون نامناسب بود و بهتر بود رئیس جمهور آمریکا “کرداری صحیح” به نمایش می گذاشت.

آقای ترامپ روز سه شنبه در مورد ملی گرایی، طرح های یک ارتش اروپایی و میزان محبوبیت رئیس جمهور فرانسه در میان افکار عمومی به او حمله کرد.

اظهارات آقای ترامپ در روز ۱۳ نوامبر مطرح شد که همزمان با سالگرد حملات مرگبار پاریس بود.

بنجامین گریوو سخنگوی دولت فرانسه در اشاره به حملات ۲۰۱۵ پاریس گفت: “ما درحال برگزاری مراسم یادبود ۱۳۰ نفری بودیم که به قتل رسیده اند.”

آقای ترامپ پیشتر در روز یکشنبه برای شرکت در مراسم سالگرد روز پایان جنگ جهانی اول به پاریس رفته بود.

آقای گریوو گفت که ۱۳ نوامبر برای فرانسه یادآور حوادث تراژیک سه سال قبل در پاریس و سن دنیس است، زمانی که گروه هایی از مردان مسلح و بمبگذاران انتحاری در حملاتی هماهنگ ۱۳۰ نفر را کشته و صدها نفر دیگر را زخمی کردند.

او چهارشنبه به خبرنگاران گفت: “پس به انگلیسی می گویم: درست این بود که “کرداری صحیح” به نمایش گذاشته شود.”

آقای ترامپ پیشتر در توئیت هایش از “میزان محبوبیت خیلی کم” آقای مکرون صحبت کرد و در مورد شکست و اشغال فرانسه توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم به این کشور طعنه زد.

او همچنین در مورد مساله ملی گرایی به آقای مکرون تاخت و نگرش او در مورد یک “ارتش واقعا اروپایی” را زیر سوال برد. رئیس جمهور فرانسه گفته بود چنین ارتشی به اروپا امکان خواهد داد در برابر هرگونه تهدیدی از سوی چین، روسیه و آمریکا از خود محافظت کند.

آقای مکرون بعد از اظهارات آقای ترامپ در جریان بازدیدی از یک ناو جنگی فرانسوی گفت آنچه مهم است “همکاری ما با ارتش آمریکاست.”

او گفت “ما عملیات خیلی خوبی با آمریکایی ها انجام می دهیم” و به “هماهنگی کامل و اجرای بی نقص” عملیاتی مشترک با آمریکا و بریتانیا در سوریه در ماه آوریل گذشته اشاره کرد.

او بعدا در مصاحبه ای تلویزیونی گفت که فرانسه نمی تواند برای امنیت خود به طور کامل به آمریکا تکیه کند.

او گفت: “ایالات متحده یک هم پیمان تاریخی است، و همچنان خواهد بود. اما هم پیمانی به معنی مطیع بودن نیست.”

دو رهبر روز شنبه در پاریس دیدار کردند و طی آن به نظر می رسید که اختلافات را کنار گذاشته باشند.

رئیس جمهور آمریکا در سفر فرانسه برخلاف عادت رهبران آمریکا از یک گورستان سربازان آمریکایی در شمال فرانسه به نام “این-مارنه” بازدید نکرد که انتقادهای گسترده ای را به دنبال داشت.

کاخ سفید بعدا گفت علت این تصمیم قوه دید کم در هوای مه آلود برای هلی کوپتر حامل رئیس جمهور بود و آقای ترامپ نمی خواست با کاروانش ترافیک پاریس را به هم بزند.

ارتش فرانسه با انتشار عکسی در توئیتر از سربازی که در هوای بارانی زیر سیم خاردار می خزد نوشت: “هوا بارانی است، اما این مشکلی نیست” که ظاهرا طعنه ای به آقای ترامپ بود.

ارتش فرانسه بعدا ادعا کرد که این توییت فقط با مقاصد آموزشی منتشر شد.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط