13 C
Paris
Thursday, May 30, 2024

انتقاد تند فرانسه، آلمان و کانادا از رفتار دونالد ترامپ

بنابه گزارش خبرگزاری فرانسه، دفتر ریاست جمهوری فرانسه به تک‌روی آمریکا و رفتار غافلگیرکنندۀ دونالد ترامپ که از امضای بیانیۀ مشترک “گروه هفت” صرف نظر کرد، واکنش نشان داد و اعلام کرد که همکاری‌های بین‌المللی نباید تحت تأثیر عصبانیت‌ها یا سخنان حاشیه‌ای باشد. کاخ الیزه بدون این که از دونالد ترامپ نام ببرد رفتار وی را “متناقض و ناپایدار” توصیف می‌کند.
صبح روز یکشنبه ١٠ ژوئن /٢٠ خرداد، کاخ ریاست جمهوری فرانسه – الیزه –اعلام کرد که “فرانسه و اروپا از بیانیۀ پایانی گروه هفت حمایت می‌کنند و امیدوارند که همۀ امضاکنندگان نیز چنین کنند”.
منابع الیزه گفته‌اند: “ما برای تدوین یک متن و تعریف تعهدات‌مان دو روز وقت صرف کردیم و به این متن پایبند می‌مانیم. هرکس که به آن پشت کند تناقض و سستی خود را می‌نمایاند”. کاخ الیزه افزود است: “جدّی و در شأن ملت‌های خود باشیم. وقتی قولی می‌دهیم به آن پایبند بمانیم”.

توهین دونالد ترامپ به نخست وزیر کانادا
واکنش ریاست جمهوری فرانسه که گاه به عنوان “اعلامیه” و گاه فقط “از قول الیزه” نقل شده، چند ساعت بعد از توئیت غافلگیرکنندۀ دونالد ترامپ منتشر شد. ترامپ بعد از ترک اجلاس “گروه هفت” شدیداً از جاستین ترودو نخست وزیر کانادا انتقاد کرد و نوشت: “ترودو در جلسات ما در جی -٧ (G7) خودش را میانه‌رو و حرف‌شنو نشان داد اما بعد از رفتن من، در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که عوارض آمریکایی‌ها توهین‌آمیز است و اجازه نمی‌دهد که کسی حقش را پایمال کند… اما عوارض ما فقط پاسخی است به عوارض آنها که ٢٧٠درصد روی لبنیات آمریکایی بسته‌اند”.
بدین ترتیب ترامپ که در توئیت دیگری نخست وزیر کانادا را “متقلب و ضعیف” توصیف کرد، اظهارات ترودو را بهانه قرار داد تا خود را از بیانیۀ نهایی گروه هفت کنار بکشد. او قبل از ترک کانادا با لحنی بسیار مثبت از اجلاس صحبت کرده و به خبرنگاران گفته بود که آمریکا از بیانیۀ گروه پشتیبانی می‌کند.

در همین رابطه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، نیز روز یکشنبه ۱۰ ژوئن ۲۰۱۸ در شبکه اول تلویزیون آلمان ضمن انتقاد شدید از رفتار دونالد ترامپ گفت که توئیت رئیس جمهوری آمریکا “مأیوس‌کننده” است.

مرکل گفت که اما دولت آلمان به بیانیه نشست گروه هفت پایبند است و این بیانیه تصویب شده و دارای اعتبار قانونی است.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز در کنفرانس خبری، منطق پشت وضع تعرفه فولاد و آلومینیوم را “اهانت آمیز” خواند و گفت این که آمریکا فعالیت اقتصادی کانادا را “تهدیدی برای امنیت ملی “خود قلمداد کند، برای کانادا “اهانت آمیز” است.

 

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط