24.9 C
Paris
Wednesday, July 24, 2024

انتشار بخش‌هایی از یک کتاب جنجالی در آمریکا

بنابه گزارش یورونیوز از باب وودوارد، روزنامه‌نگار تحقیقی و نویسنده آمریکایی در کتاب تازه خود دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا را فردی «دمدمی‌مزاج»، «عصبی»، «بی‌سواد» و دچار «پارانویا» (ترس و بدگمانی) معرفی کرد. وی همچنین در اثر تحقیقی خود نوشت که مشاوران و اطرافیان ترامپ همواره کنترلش می‌کنند تا او حرکت نابجایی نکند.

این کتاب هنوز توزیع عمومی نشده و قرار است روز ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) و در آستانه انتخابات میان‌دوره‌ای پارلمانی آمریکا راهی بازار شود. با این حال روزنامه واشنگتن پست که به نسخه‌ای از آن دست یافته، روز سه‌شنبه بخش‌هایی از آن را منتشر کرد.

گزیده‌هایی از این کتاب را که «وحشت؛ ترامپ در کاخ سفید» نام دارد، در زیر بخوانید:

ترور بشار اسد
پس از حمله شیمیایی در سوریه در آوریل ۲۰۱۷ که به دولت بشار اسد نسبت داده شد، دونالد ترامپ با جیمز متیس، وزیر دفاع تماس گرفته و از تمایل خود به کشتن بشار اسد سخن گفته است. به نوشته وودوارد، رئیس جمهوری آمریکا در این مکالمه گفته: «بکشیمش! برویم وسط آنها و دخلشان را بیاوریم!»

جیمز متیس پس از این مکالمه رو به یکی از مشاوران خود کرده و می‌گوید: «ما هیچ کاری نمی‌کنیم. باید بسیار سنجیده‌تر از این عمل کنیم.»

وزیر دفاع آمریکا همچنین بعد از یک جلسه با دونالد ترامپ در مورد امنیت ملی و حضور نظامی در شبه‌جزیره کره در حالی که عصبانی بوده، به اطرافیان خود گفته است: «رئیس جمهوری مثل یک کودک دبستانی کلاس پنجم، ششم رفتار می‌کند.»

دیوانه‌خانه
در کتاب وودوارد درباره جان کلی، رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید آمده که وی به شدت و به دفعات اظهار ناامیدی کرده است. این در حالی است که کلی به عنوان نزدیک‌ترین فرد به ترامپ در کاخ سفید شناخته می‌شود.

او در یک جلسه کوچک در مورد ترامپ گفته است: «او احمق است. حرف زدن با او در هر زمینه‌ای بی‌فایده است. به کلی رد داده. اینجا رسما دیوانه‌خانه است. اصلا ما اینجا چکار می‌کنیم؟ این بدترین شغلی است که من تا حالا داشته‌ام.»

نجات توافق تجاری
آقای وودوارد همچنین در کتاب جنجالی خود می‌نویسد که اطرافیان رئیس جمهوری آمریکا همیشه با لطایف‌الحیل او را از عمل به برخی تصمیم‌های نابجا منصرف می‌کنند. از جمله یک بار گری کوهن، مشاور اقتصادی پیشین دونالد ترامپ نامه‌ای را که برای امضای نهایی روی میز کار او بوده «می‌دزدد» تا مانع از صدور دستوری نابجا بشود. این فرمان درباره خروج رسمی آمریکا از یک پیمان تجاری با کره جنوبی بود.

گری کوهن بعد از این ماجرا به یکی از نزدیکان خود توضیح داده که این کار را به خاطر حفظ منافع ملی انجام داده و ترامپ هرگز متوجه گم شدن نامه نشد.

خشونت علیه همکاران
در بخشی دیگری از کتاب «وحشت؛ ترامپ در کاخ سفید» که در روزنامه واشنگتن پست منتشر شده، همچنین آمده است که رئیس جمهوری آمریکا روحیه‌ای دمدمی دارد. این کتاب می‌کوشد تا چهره یک رئیس جمهوری پرخاشگر را نیز نشان بدهد به طوری که با همکاران خود در کاخ سفید با خشونتی غریب رفتار می‌کند.

برای مثال او یک بار با عصبانیت و فریاد به مشاور اقتصادی‌اش ویلبر راس که ۸ سال از او بزرگ‌تر است گفته: «من به شما اعتماد ندارم. دیگر نمی‌گذارم مذاکره کنید. زیادی وقت گذاشتید.»

کتاب «بد»
باب وودوارد می‌گوید پیش از انتشار کتابش تلاش کرده تا نظر خود دونالد ترامپ را درباره چاپ چنین کتابی بپرسد، اما موفق به چنین کاری نشده است.

یک نوار صوتی که آقای وودوارد روی اینترنت منتشر کرده حاوی مکالمه او با رئیس جمهوری آمریکاست و نشان می‌دهد که آقای ترامپ از انتشار چنین اثری خرسند نیست. نویسنده می‌گوید این مکالمه بعد از اتمام کتاب در اواسط ماه اوت گذشته انجام شده و دونالد ترامپ برای همین با او تماس گرفته است.

وودوارد در مکالمه با رئیس جمهوری تأکید می‌کند که قبلا در این زمینه به منشی او خبر داده، اما ترامپ این موضوع را تکذیب می‌کند و با تأسف می‌گوید کتاب «بد» دیگری چاپ شد.

تاکنون در آمریکا چندین کتاب درباره دونالد ترامپ نوشته و منتشر شده که «آتش و خشم» از آن جمله است. اما به نظر می‌رسد کار تحقیقی وودوارد بیش از هر اثر دیگری در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.

نویسنده کتاب جنجالی در مورد ترامپ: همه او را با کودکان مقایسه می‌کنند
ترامپ: نابغه‌ای هستم که ثبات روانی دارد
وودوارد تاکنون درباره ۸ رئیس جمهوری دیگر آمریکا نیز کتاب نوشته است. این نویسنده همان کسی است که به همراه کارل برنستین در مورد رسوایی «واترگیت» یک کتاب نوشت، کتابی که به استعفای ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری وقت آمریکا در سال ۱۹۷۴ انجامید.

ماجرای واترگیت داستان جاسوسی و شنود از حزب دموکرات بود که با لو رفتن آن به رسوایی برای حزب جمهوری‌خواه و شخص ریچارد نیکسون بدل شد.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط