12.1 C
Paris
Friday, March 31, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

انتشار اسناد سری بن لادن و خانواده اش توسط سازمان سیا

بنابه گزارش رسانه ها، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز چهارشنبه آرشیو بزرگی شامل ۴۷۰ هزار فایل را که در جریان عملیات کشتن بن لادن در ابت آباد پاکستان در سال ۲۰۱۱ پیدا شده بود را منتشر کرد.
این اسناد شامل نوشته، عکس، ویدئو و فایل های صوتی است که اطلاعاتی درباره زندگی شخصی بن لادن و خانواده او ارائه می کند. در این اسناد همچنین ویدئویی از مراسم ازدواج حمزه پسرش که ظاهرا در ایران برگزار شده را می توان دید.

با این حال اینها تمام اسنادی نیست که سیا در خانه بن لادن بدست آورده است. برخی از اسناد منتشر نشده اند زیرا سیا معتقد است امنیت ملی آمریکا را به خطر می اندازد.

مایک پومیئو رئیس سیا گفته است که انتشار این اسناد امکانی به مردم آمریکا می دهد تا درک بهتری درباره کارها و برنامه های این سازمان تروریستی (القاعده) پیدا کنند.

سیا گفته است که این اسناد اطلاعاتی درباره ریشه های اختلافات بین القاعده و داعش و همچنین اختلافات استراتژیک و مذهبی بین متحدان القاعده را نشان می دهد. در این اسناد همچنین داده هایی از تلاش این گروه تروریستی برای بهره برداری از قیام های بهار عربی و تلاش برای بهبود تصویر رسانه ای القاعده را می توان یافت.

فیلم ها و کارتن های هالیودی
همچنین سیا در حمله به خانه بن لادن در پاکستان کامپیوتری را پیدا کرد که حاوی فایل هایی شامل فیلم های هالیوودی، کارتن ها و سه فیلم مستند درباره زندگی بن لادن بود.

در یک ویدئو نمایی از یکی از اتاق ها با کامیپوتری در گوشه ای از آن دیده می شود و موبایلی در دست یک کودک که موسیقی پاپ غربی پخش می کند.

فیم عروسی حمزه پسر بن لادن
در میان فایل های ویدئویی بدست آمده، فیلمی کمیاب از عروسی حمزه پسر بن لادن بدست آمده است که محل دقیق آن مشخص نیست با این حال گفته می شود این فیلم در ایران فیلمبرداری شده است. حمزه بن لادن که اکنون دهه بیستم زندگی اش را می گذراند به عنوان جانشین بالقوه بن لادن در نظر گرفته می شود. این فیلم از آن نظر اهمیت دارد که تاکنون تنها تصویر حمزه در هنگام کودکی انتشار یافته بود و تصویری از جوانی او منتشر نشده بود. پیش از این القاعده فایل های صوتی از حمزه بن لادن منتشر کرده است.

همچنین ویدئوهایی از داخل خانه که زنها و بچه ها حضور دارند در این اسناد وجود دارد.

بچه ها و نوه های بن لادن در حال بازی
در این اسناد عکس هایی وجود دارد که نشان می دهد بچه ها و نوه های بن لادن در فضای باز در حال بازی هستند. همچنین ویدئوهایی که کودکان را در داخل خانه در حال بازی و سرگرمی نشان می دهد یا ویدئویی که کودکان را در حال بازی در پارکی در فضای عمومی نشان می دهد.

همچنین در فیلمی یک پسر حدود ۷ ساله قطعه ای را به عربی جلوی دوربین دکلمه می کند.

نگهداری مرغ و خروس و گاو
در اسناد منتشر شده ویدئویی وجود دارد که نشان می دهد ظاهرا بن لادن در حیاط خانه اش مرغ و خروس، خرگوش و گاو نگهداری می کرده است.

همچنین ویدئوهایی از طبیعت اطراف محل اقامت بن لادن در فصل های مختلف منتشر شده است، در زمستان و بارش برف تا روزهای بارانی و روزهایی که رنگین کمانی در آسمان دیده می شود.

بن لادن و ایران
در اسناد منتشر شده از سوی سیا، نوشته هایی وجود دارد که از پیوندهای ایران و القاعده خبر می دهد و به نوشته توماس جاسلین و بین روگیو محققان «بنیاد دفاع از دموکراسی» ظاهرا یکی از افسران بن لادن آنها را نوشته است.

این اسناد نشان می دهد که ایران و گروه القاعده رابطه پر نشیب و فرازی داشته اند. محققان بنیاد دفاع از دموکراسی که این اسناد را مطالعه کرده اند نوشته اند که در اسناد منتشر شده نوشته هایی وجود دارد که ایران پیشنهاد آموزش، تامین مالی و سلاح را به «برادران سعودی» القاعده داده است به شرط آنکه به منافع آمریکا در خلیج فارس حمله کنند.

با این حال اسناد دیگر نشان می دهد که ایران و القاعده اختلافات شدیدی هم داشته اند و بن لادن حتی برای آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران نامه نوشته تا برخی از بستگانش که در ایران زندانی بودند آزاد شوند.

آموزش تیراندازی به کودکان
در یکی از ویدئوهای منتشر شده یک مرد با ریش سفید با استفاده از تفنگ بادی به کودکان تیراندازی می آموزد.

اسناد منتشر شده اجازه می دهد که عموم مردم نگاهی بی واسطه به زندگی روزمره اسامه بن لادن داشته باشند و پژوهشگران درک دقیق تری از شبکه القاعده داشته باشند که تا پیش از ظهور داعش، مهمترین شبکه تروریستی جهانی تلقی می شده است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط