24.9 C
Paris
Wednesday, July 24, 2024

امانوئل ماکرون در دیدار با پوتین به تنش‌زدایی بر سر بحران اوکراین امیدوارم

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که برای دیدار با همتای روس خود به مسکو سفر کرده در آغاز گفتگو با ولادیمیر پوتین نسبت به آغاز روند تنش‌زدایی بر سر بحران اوکراین ابراز امیدواری کرد.

آقای ماکرون در این خصوص تصریح کرد: گفتگو (با رئیس جمهوری روسیه) می‌تواند آغازگر روند تنش زدایی باشد که ما باید به سمت آن حرکت کنیم.»

وی افزود: قصد دارد برای اجتناب از وقوع جنگ و شکل دهی به عناصری چون «اعتماد، ثبات و دیده شدن» برای همه طرف‌ها تلاش کند.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت که اعتقاد دارد وضعیت کنونی در اروپا بحرانی است و این شرایط ایجاب می‌کند که بسیار مسئولانه عمل کنیم.

وی با تمجید از گفتگوهای انجام شده با روسیه در سال ۲۰۱۹، تکرار چنین اقداماتی را ضروری دانست و تاکید کرد که گفتگو تنها راهی است که می‌تواند به ایجاد امنیت و ثبات برای قاره اروپا کمک کند.

ولادیمیر پوتین نیز در این دیدار از تلاش‌های فرانسه در جهت یافتن راه حلی برای بحران اوکراین و آنچه وی حل مسئله امنیت در اروپا خواند، استقبال کرد.

وی همچنین یادآور شد که اعتقاد دارد روسیه و فرانسه «نگرانی‌های مشترکی در خصوص امنیت در اروپا دارند.»

این ملاقات حوالی ساعت ۱۸ و سی دقیقه بعد از ظهر در مسکو آغاز شد و بر اساس تصاویری که تلویزیون دولتی روسیه منتشر کرد رهبران دو کشور با قرار گرفتن در دو سوی میز سفید طویلی در کاخ کرملین به گفتگو با یکدیگر پرداختند.

گفته می‌شود این میز طویل در کرملین که ولادیمیر پوتین در دیدارهای خارجی پشت آن می‌نشیند برای کاستن از احتمال ابتلا به بیماری همه‌گیر کووید تهیه شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سفر ماکرون به مسکو در بحبوحه افزایش تنش بین کشورهای غربی‌ها و روسیه انجام می‌شود که به جمع آوری ده‌ها هزار نیرو در مرز خود با اوکراین جهت آماده‌سازی انجام یک تهاجم نظامی متهم شده است.

رئیس جمهور فرانسه اولین رهبر برجسته غربی است که از زمان تشدید تنش‌ها در دسامبر با رئیس جمهور روسیه دیدار می کند. او روز سه شنبه برای گفتگو با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به کی‌یف سفر خواهد کرد.

آقای ماکرون پیش از سفر به مسکو به رسانه‌ها گفته بود «به شکلی منطقی» نسبت به نتیجه دیدارش با ولادیمیر پوتین وگفتگوهایش با وی بر سر بحران اوکراین خوش‌بین است.

رئیس جمهوری فرانسه در توضیح گفته‌های خود آورده بود که این به معنای رسیدن به یک دستاورد یا پیروزی کوتاه مدت در مذاکرات نیست بلکه مهم بازآفرینی اعتماد متقابل با ولادیمیر پوتین است.

امانوئل ماکرون همچنین یادآور شده بود که باید سعی کرد تا همه ابهامات میان دو طرف برطرف شود و شرایط لازم برای کاستن از اختلافات و رسیدن به یک نقطه همگرایی فراهم گردد.

وی با اشاره به جدی بودن بحران اوکراین و نیز استقرار حدود ۱۲۵ هزار سرباز در مرزهای روسیه و بلاروس با اوکراین تاکید کرده بود که باید شرایطی ایجاد شود تا بر اساس آن تنش زدایی در سطح نظامی ممکن شود.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط