18 C
Paris
Tuesday, October 3, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

ال‌پائیس: مجاهدین خلق به رهبر حزب وُکس و سخنگوی مجلس اسپانیا پول داده‌اند

مطبوعات اسپانیا در روزهای اخیر گزارش‌هایی در مورد کمک‌های مالی جمهوری اسلامی ایران و سازمان مجاهدین خلق به احزاب چپ و راست افراطی اسپانیا منتشر کردند.
روزنامه ال‌پائیس، چاپ مادرید روز چهارشنبه ۸ بهمن فاش کرد که سازمان مجاهدین خلق ایران به وکس، حزب راست افراطی اسپانیا کمک مالی کرده است. به نوشته این روزنامه، رهبر وکس ماه‌ها از مجاهدین خلق حقوق دریافت می‌کرده است.
نام سازمان مجاهدین خلق از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۹ در سیاهه گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار داشت.
در سال ۲۰۱۳ گروهی از اعضای پیشین حزب محافظه‌کار مردم که از این حزب ناامید شده بودند، حزب وکس را تشکیل دادند که سیاست‌های افراطی و مهاجرستیز دارد. این حزب در آخرین انتخابات سراسری در اسپانیا با ۵۲ کرسی، جایگاه سوم پارلمان را به دست آورد.
ال‌پائیس نوشته است که سانتیاگو آباسکال، رهبر کنونی وُکس و ایوان اسپینوزا دلوس‌مونتروس، عضو دیگر این حزب و سخنگوی پارلمان اسپانیا در سال ۲۰۱۴ حداقل برای مدت ۸ ماه از شورای ملی مقاومت ایران، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق دستمزد می‌گرفته‌اند. مجموع پول دریافتی آنها در این مدت به ترتیب ۴۰ هزار و ۲۵ هزار یورو بوده و تحت نام شرکتی به آنها داده می‌شده است.
نماینده دیگر پارلمان اسپانیا از حزب وکس، خاویر اورتگا اسمیت پیشنهاد دریافت پول از مجاهدین را نپذیرفته است.
ال‌پائیس می‌نویسد نخستین پول واریز شده به حساب وکس از جانب هواداران مجاهدین در خارج از اسپانیا، در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۱۳ به این حساب رسیده و مبلغ آن هزار و ۱۵۶ یورو و ۲۲ سنت بوده است. به نوشته این روزنامه، سانتیاگو آباسکال و ایوان اسپینوزا دلوس‌مونتروس یک ماه پس از پیروزی حزب وکس در انتخابات نخستین حقوق خود را از مجاهدین دریافت کرده‌اند.

پول‌ها چگونه به دست وکس می‌رسید؟
آن گونه که در گزارش روزنامه اسپانیایی آمده سازمان مجاهدین از طریق جمع‌آوری اعانه و کمک از هواداران خود در کشورهای مختلف از جمله آمریکا، کانادا، ایتالیا، آلمان و سوئیس برای حزب اسپانیایی پول جمع کرده‌اند.

حدود هزار نفر از هواداران مجاهدین در این برنامه جمع‌آوری کمک شرکت کردند اما در بسیاری از موارد پول‌ها بدون ذکر نام واریز کننده به حساب‌های مقصد رسیده‌ است. تنها نام ۱۴۱ نفر از افراد اعانه دهنده در دفاتر حسابداری وکس دیده می‌شود و تنها دو نفر از کمک کنندگان به وکس که فقط ۲ هزار یورو پول داده‌اند، از هواداران سازمان مجاهدین نیستند. کمک‌های مجاهدین پیش از انتخابات ماه مه ۲۰۱۴ متوقف شده است.

واسطه مجاهدین و وکس: نایب رئیس پارلمان اروپا
واسطه رساندن پول مجاهدین به رهبران وکس، آلخو ویدال کوادراس، پایه‌گذار اصلی و نخستین رهبر این حزب اسپانیایی بود که ۱۵ سال نماینده اسپانیا و نایب رئیس پارلمان اروپا بوده و هیئتی از لابی‌گران مجاهدین در دیداری با او در بروکسل به او وعده حمایت در انتخابات را داده بودند.

ویدال کوادراس پیش از این در مورد اخبار دریافت پول از هواداران مجاهدین گفته بود: «آباسکال در جریان همه چیز بود. من درباره روابطم با شورای ملی مقاومت ایران برایش توضیح داده و گفته بودم که آنها قرار است به ما پول بدهند. همه چیز عادی بود و من هم خوشحال بودم. او هیچ خلافی مرتکب نشده است.»

آقای ویدال کوادراس سال گذشته نیز گفته بود که پول‌های واریز شده از طرف هواداران مجاهدین بوده و چون مستقیما از طرف سازمان واریز نشده، مشکل قانونی نداشته است.

به رغم آن که مجاهدین به حزب متبوع ویدال کوادراس کمک مالی کردند، او در سال ۲۰۱۵ در انتخابات پارلمان اروپا رأی نیاورد و به دلیل اختلاف با آباسکال از حزب وکس نیز جدا شد.

خبرنگار ال‌پائیس در گزارش خود می‌نویسد که با دفتر دو عضو وکس تماس گرفته اما آنها از پاسخ دادن به پرسش‌های او در این زمینه اجتناب کرده‌اند.

ال‌پائیس در سال گذشته میلادی نیز خبر داده بود که برخی هواداران سازمان مجاهدین در سال ۲۰۱۴ مبلغ یک میلیون یورو به حزب وکس داده و این حزب که در آن سال نوپا بوده این پول را برای تبلیغات انتخاباتی و اجاره محل ستاد خود در مادرید و نیز خرید رایانه استفاده کرده است.

کمک مالی جمهوری اسلامی به حزب چپ افراطی اسپانیا
اخبار مربوط به کمک مالی مجاهدین به حزب راست افراطی اسپانیا در حالی منتشر می‌شود که یک پایگاه خبری دیگر پرونده کمک مالی جمهوری اسلامی به حزب چپ افراطی اسپانیا را مجددا گشوده است.

«پریودیستا دیجیتال»، سایت اینترنتی نزدیک به جناح محافظه‌کار اسپانیا چند روز پیش از قول منابع نزدیک به پرونده مالی حزب پودموس و نیز گزارشی محرمانه از آژانس مبارزه با مواد مخدر آمریکا نوشت که پابلو ایگلسیاس، رهبر این حزب از دولت ایران پول گرفته است.

به نوشته پرودیستا دیجیتال، ایران به کمک هوگز چاوز، رئیس جمهوری پیشین ونزوئلا برای تشکیل حزب پودموس و تأمین مالی این حزب چپگرا در ابتدای فعالیتش به ایگلسیاس پول رسانده است.

پایگاه خبری دیگری اسپانیا به نام «ال کونفیدنسیال» (محرمانه) با استناد به مدارکی که واحد جرائم اقتصادی و مالی پلیس اسپانیا در گذشته به دست آورده، می‌نویسد که پودموس از طریق یک شرکت تهیه‌کننده تلویزیونی به مدیریت محمود علیزاده عظیمی دست کم ۵ میلیون یورو از دولت ایران پول گرفته است.

پابلو ایگلسیاس مدت‌ها در شبکه هیسپان‌تی‌وی، شبکه اسپانیایی‌زبان تلویزیون ایران مجری برنامه هفتگی بود.

ماجرای دریافت ۵ میلیون یورو از ایران به دست حزب چپگرای افراطی اسپانیا موضوع تازه‌ای نیست و پیش از این هم در صحنه سیاست داخلی اسپانیا مطرح شده است. اما بازگشایی دوباره این پرونده با افشای ماجرای کمک مجاهدین به حزب راستگرای افراطی این کشور تقریبا همزمان شده است.

یورو نیوز

ال پائیس: «شورای ملی مقاومت ایران» حقوق دو رهبر حزب راست افراطی اسپانیا را پرداخت می‌کرد

روزنامه اسپانیایی ال پائیس گزارش داد که «شورای ملی مقاومت ایران» در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ به مدت چندین ماه حقوق ماهیانه دو تن از رهبران «بوکس» حزب راست افراطی اسپانیا و برخی دیگر از هزینه‌های آن از جمله کامپیوترها و وسایل دفتری این حزب را پرداخته است.

این دو تن به نام‌های سانتیاگو آباسکال و ایوان اسپینوسا د لوس مونتروس اکنون اعضای حزب «بوکس» در پارلمان اسپانیا هستند.

روزنامه ال پائیس بدون فاش کردن منابع خود می‌نویسد این دو نفر در مجموع ۶۵ هزار یورو از «شورای ملی مقاومت ایران» دریافت کرده‌اند.

محوریت «شورای ملی مقاومت ایران» با سازمان مجاهدین خلق است، اما مشخص نیست انگیزه این گروه برای کمک به رهبران حزب بوکس اسپانیا چه بوده است.

حزب «بوکس» در انتخابات اخیر اسپانیا آرای زیادی به دست آورد و اکنون با ۵۲ کرسی حزب سیاسی سوم در پارلمان است.

به نوشته ال پائیس، این حزب در سال ۲۰۱۳ با یک میلیون یورویی که «شورای ملی مقاومت ایران » پرداخته بود، تاسیس شد. در روز ۱۷ دسامبر ۲۰۱۳ که این حزب به عنوان یک حزب جدید در وزارت کشور اسپانیا ثبت شد اولین پرداخت از هواداران «شورای ملی مقاومت ایران» به ارزش یک میلیون و ۱۵۶ هزار یورو را به صورت حواله بانکی دریافت کرد.

پرداخت حقوق ماهانه دو تن از رهبران این حزب نیز از یک ماه بعد شروع شد و تا اکتبر ۲۰۱۴ ادامه یافت.

روزنامه ال پائیس به نقل از دو مقام سابق بوکس می‌نویسد که یکی دیگر از رهبران این حزب به نام خاویر اورتگا اسمیت در همان زمان حاضر نشد از این منبع حقوق دریافت کند.

طبق مدارکی که این روزنامه اسپانیایی به دست آورده حقوق ماهانه این دو رهبر حزب «بوکس» توسط هواداران «شورای ملی مقاومت ایران» و از کشورهای مختلف ارسال می‌شد.

این اسناد نشان می دهند که حزب راست افراطی بوکس بین دسامبر ۲۰۱۳ تا آوریل ۲۰۱۴ در مجموع حدود ۹۷۲ هزار یورو از «شورای ملی مقاومت » دریافت کرده و هزینه کارزار انتخاباتی حزب در انتخابات اروپایی سال ۲۰۱۴ و اجاره اولین دفتر مرکزی این حزب در شهر مادرید از این پول تامین شده است.

روزنامه ال پاییس می‌افزاید «شورای ملی مقاومت ایران» این پول را از طرفداران خود در کشورهای مختلف از جمله آلمان، ایتالیا، سوئیس، کانادا و آمریکا جمع‌آوری کرده است. اکثر این کمک‌های مالی گمنام بوده و نام اهداکنندگان در حساب بانکی حزب بوکس مشخص نشده است.

رهبران بوکس کاملا می‌دانستند که این مبالغ از سوی «شورای ملی مقاومت ایران» ارسال شده است.

روزنامه ال پائیس می افزاید اولین بار که موضوع کمک مالی اپوزیسیون ایرانی به بوکس فاش شد، الخو ویدال کوادراس دبیرکل سابق بوکس و عضو سابق پارلمان اروپا (بین ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۴) به این روزنامه گفت: «آباسکال، رهبر فعلی حزب، از همه چیز خبر داشت. من مناسبات خود با شورای ملی مقاومت ایران را برای او تشریح کردم و به او گفتم که آنها به ما کمک مالی خواهند داد. او خیلی خوشحال بود و هیچ مخالفتی نکرد.»

آقای ويدال کوادراس که سابقا از چهره‌های حزب محافظه کار «مردم» اسپانيا بود در دوران نمايندگی در پارلمان اروپا با «شورای ملی مقاومت ایران» مناسبات بسيار نزديکی داشت و يکی از حاميان مهم اين گروه بود. او که چند سالی نيز نايب رييس اين نهاد بود در انتخابات پارلمانی اروپا در سال ۲۰۱۴ کرسی خود را از دست داد و سال بعد به دليل اختلاف نطر با سانتياگو آباسکال از رهبری حزب بوکس کناره‌گيری کرد.

رهبران حزب راست افراطی «بوکس» تاکنون به طور رسمی گزارش‌های روزنامه ال پائيس در مورد دريافت کمک مالی از «شورای ملی مقاومت» را تکذيب نکرده و فقط بر اين نکته تاکيد می‌کنند که تمامی مدارک حسابداری اين حزب از زمان تاسيس در اختيار نهادهای ناظر قرار گرفته است.

رادیو فردا

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط