20.6 C
Paris
Friday, June 2, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

اعدام ۱۵ نفر در عربستان سعودی به اتهام جاسوسی برای ایران

بنابه گزارش رسانه ها، روز سه شنبه ششم دسامبر ۲۰۱۶، ۱۵ نفر از اعضای یک گروه ۳۲ نفری به اتهام جاسوسی برای ایران به اعدام محکوم شدند. اکثریت محکومان به اعدام شهروند شیعه مذهب عربستان سعودی هستند. در بین این گروه یک ایرانی و یک افغان نیز وجود دارد.

طبع گزارش روزنامه الریاض و دیگر رسانه های عربستان سعودی تمامی ۱۵نفری که در این دادگاه محکوم به اعدام شدند، متهم به خیانت و جاسوسی برای ایران بوده اند. بر اساس رأی دادگاه ۱۵نفر دیگر از متهمان این پرونده به زندان های کوتاه و بلند مدت بین ۶ ماه تا ۲۵ سال محکوم شدند. دو نفر از متهمان این پرونده تبرئه شده اند. یک منبع نزدیک به پرونده به خبرگزاری فرانسه گفته که یکی از تبرئه شدگان شهروند عربستان سعودی است و دیگر فرد تبرئه شده خارجی است. اما او تصریح نکرده است که فرد آزاد شده، ایرانی، یا افغانی بوده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که احکام صادره قطعی نیست و تمامی محکومین این پرونده حق تقاضای تجدید دارند.

افراد این گروه در سال ۲۰۱۳ بازداشت و به جاسوسی برای ایران متهم شده بودند .محاکمه این افراد در ماه فوریه گذشته و به هنگام بالا گرفتن تنش ها بین ایران و عربستان سعودی در دادگاه ویژه جنایی ریاض آغاز شد.

در ماه مه گذشته دیده بان حقوق بشر محاکمه این افراد را نمایش مضحک قضایی توصیف کرده بود.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط