13.9 C
Paris
Thursday, June 13, 2024

اعتراض پناهجویان وخشونت شدید پلیس در جزیره لسبوس یونان

اعتراض صدها پناهجوی مقیم جزیره لسبوس به درگیری کشید و با خشونت شدید پلیس یونان همراه شد.
پناهجویان که در اعتراض به وضعیت معیشتی و روند رسیدگی به پرونده پناهندگی خود با خروج از کمپ موریا و کاراتپه دست به تظاهرات مسالمت آمیز زده بودند با گاز اشک آور و ضربات باتوم ماموران پلیس مواجه شدند.
آخرین گزارش ها از این جزیره حاکی از این است که درگیری‌های پراکنده در این جزیره همچنان ادامه دارد. این درحالی است که به گزارش خبرگزاری رویترز بخش عمده ای از تظاهرات کنندگان را «زنان و کودکان» تشکیل می دادند.
گفته می شود عده ای از پناهجویان قصدداشته اند در شهر «موتیلنه» این جزیره چادر بزنند که پلیس به شدت با آنها برخورد کرده است.
جزیره لسبوس یونان یکی از اولین دروازه های ورودی پناهجویان به اروپا محسوب می شود. جمعیت بزرگی از پناهجویان این جزیره افغان ها هستند. سوری‌ها، ایرانی‌ها و عراقی‌ها در رده های بعدی قرار دارند.
به گفته کمیساری عالی پناهجویان سازمان ملل، تنها در سال گذشته نزدیک به ۷۴ هزار پناهجو به یونان رسیده اند و ۳۵۰۰ نفر از آنان کودک هستند.
پناهجويان که اغلب بصورت غیرقانونی از ترکیه وارد یونان می‌شوند از طریق دریا و با قایق‌های کوچک خود را به جزایر یونان از جمله لسبوس، چیوس و ساموس می رسانند. اردوگاه هایی چون موریا در جزیره لسبوس که تنها ظرفیت پذیرش دو الی سه هزار نفر را دارند بدلیل چند برابر شدن ظرفیت از ارائه خدمات به پناهجویان در مانده‌اند.
برخی از نهادهای حامی حقوق پناهجویان هشدار داده اند که لسبوس بمبی ساعتی است و هر چه زودتر باید به داد این جزیره رسید.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط