7.9 C
Paris
Tuesday, October 4, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

اشتراک نظر اروپا و چین در برجام علیه ترامپ

دولت آمریکا در ماه‌های اخیر بارها گفته است که توافق هسته‌ای با ایران را توافقی “ناموفق” می‌داند و هنوز تمصیم نهایی برای پایبندی به آن را نگرفته است.
آخرین موضع‌‌گیری در این زمینه، از جانب رکس تیلرسون وزیر امور خارجه این کشور بود. او پس از نشستی با وزیران امور خارجه ایران، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، در جمع خبرنگاران اظهار داشت که دولت آمریکا با برجام مشکلات چشم‌گیری دارد و هنوز معلوم نیست که رئیس جمهور این کشور توافق را لغو خواهد کرد یا نه.
تیلرسون در واکنش به اظهارات حسن روحانی مبنی بر اینکه در توافق هسته‌ای هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد، گفت: «هرگز نگو هرگز».
پیش از این موضع‌گیری تیلرسون، دونالد ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل توافق هسته‌ای با ایران را باعث “شرمندگی” کشورش خوانده و احتمال داده بود که آن را لغو کند.
در واکنش به این اظهارنظرها فردریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارحی اتحادیه اروپا، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان و وانگ ئی، وزیر امور خارجه چین نیز موضع گرفتند.
موگرینی ضمن تاکید بر اینکه نیازی به مذاکرات مجدد در مورد برجام نیست گفت ، آمریکا پایبندی ایران به برجام را پذیرفته است. او با اشاره به تنش با کره شمالی تاکید ورزید که «یک مناقشه هسته‌ای کافی است» و نباید «به هیچ وجه مناقشه تازه‌ای راه بیاندازیم».
وانگ ئی، وزیر امور خارجه چین هم نظر مشابهی دارد. او گفت، تنش در شبه‌جزیره کره بیانگر اهمیت توافق هسته‌ای با ایران است.
پیش‌تر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز تاکید کرده بود که لغو توافق هسته‌ای با ایران اقدامی “اشتباه” خواهد بود.
زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان نیز در جمع خبرنگاران قاطعانه از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد وگفت، دولت آلمان به هیچ وجه مایل نیست برجام را به خطر بیاندازد، «چه رسد به اینکه آن را لغو کند».
گابریل همچنین اظهار داشت که برجام در دو سال گذشته به‌خوبی عمل کرده و توانسته است جلوی «انتقال فناوری هسته‌ای در منطقه» را بگیرد.
وزیر امور خارجه آلمان گفت، «آمریکا در بعضی موارد حق دارد»، زیرا ایران «هنوز نقش سازنده‌ای در خاورمیانه و خاور نزدیک ایفا نمی‌کند».
رکس تیلرسون پس از پایان نشست با هتمایان خود در گروه ۱+ ۵ گفته بود که ایران با انجام آزمایش‌های موشکی بالستیک امنیت آمریکا و منطقه را به خطر انداخته است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط