11 C
Paris
Tuesday, April 23, 2024

ارسال کمک های بین المللی به ایران برای مبارزه با کرونا

سازمان بهداشت جهانی، نخستین کمک‌های خود را برای مقابله با ویروس کرونا و پیشگیری از ابتلای بیشتر مردم ایران، روانه این کشور کرد. این کمک‌ها روز دوشنبه ۱۲ اسفند ۹۸ (دوم مارس) با یک فروند هواپیمای نظامی امارات متحده عربی وارد ایران شد.

شش گروه از پزشکان و متخصصان بیماری‌های واگیر و آزمایشگاهی، همراه با تجهیزات لازم ارسالی سازمان بهداشت جهانی شامل کیت‌های تشخیص آلودگی برای ۱۰۰ هزار نفر، به وزارت بهداشت ایران کمک خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از دوبی، رابرت بلانچارد، نماینده سازمان بهداشت جهانی در دبی گفت که نخستین کمک‌های ارسالی به ایران شامل ۷ و نیم تن امکانات و تجهیزات پزشکی و اقلام ضروری ضدغفونی و پیشگیری از سرایت ویروس کروناست.

این کمکها که ارزش آنها بیش از ۳۰۰ هزار دلار برآورد می‌شود، شامل دستکش، ماسک‌های جراحی و دستگاه‌های تنفسی است.

آقای بلانچارد با اشاره به وضعیت شیوع ویروس کرونا گفت: «آنچه که ما در حال حاضر می‌بینیم، نشان می‌دهد میزان تقاضا بسیار بیشتر از منابع موجود ما است و به همین دلیل تلاش خواهیم کرد تا منابع و امکانات بیشتری را تدارک ببینیم».

این نخستین کمک سازمان بهداشت جهانی به ایران بعد از فراگیری و شیوع ویروس کروناست.

خبرگزاری دولتی ایران “ایرنا” درباره کمک‌های ارسالی سازمان بهداشت جهانی نوشت: «این محموله شامل حدود هشت تن دارو و کیت‌های آزمایش این بیماری است و با هواپیمای نظامی از دبی به ایران ارسال شده است. به گفته یک مقام سازمان بهداشت جهانی، علاوه بر این کمک‌ها، ۶ تیم پزشکی متشکل از پزشکان، متخصصات علوم آزمایشگاه و اپیدمیولوژیست، به ایران در شناسایی و کنترل ویروس کرونا کمک می‌کنند.»

جواد ظریف نیازهای بهداشتی ایران را اعلام کرد
جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در توئیتی ضمن قدردانی از کمک‌های سازمان بهداشت جهانی، نیاز‌های ایران به اقلام بهداشتی برای مقابله با کرونا را برشمرد. ظریف این نیازها را “ماسک‌های ان۹۵ و سه‌لایه؛ تهویه هوا؛ لباس جراحی؛ کیت تشخیص ویروس کرونا؛ PPF، محافظ صورت و بدن” اعلام کرد.

وزارت بهداشت ایران در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که از میان ۷۲۸۰ مراجعه‌کننده تا کنون ۴۳۱۲ مورد مشکوک به کرونا بوده و از این تعداد ۱۵۰۱ مورد مثبت کرونا ثبت شده است. تعداد قربانیان کرونا در سطح کشور نیز به ۶۶ نفر افزایش یافته است. تعداد بهبودیافتگان نیز تا به امروز ۲۹۱ نفر بوده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از خانم نویئن اتالا، مدیر عملیات سازمان بهداشت جهانی نوشت که با این کمکهای ارسالی، حدود ۱۵ هزار نفر کادر درمانی و پزشکی در ایران می‌توانند برای مقابله با ویروس کرونا و پیشگیری از آن استفاده کنند.

او این کمک‌ها را “اولین محموله بزرگ برای مقابله با ویروس کرونا” دانست و گفت: «ایران کشوری چالش برانگیز است و البته شما همیشه امکان و مجوز سفر به این کشور را ندارید».

امارات متحده عربی که بعد از تنش‌های منطقه‌ای ایران با عربستان، سطح روابط خود را با تهران کاهش داده است، مسئولیت انتقال این کمک‌ها را برعهده گرفت.

از زمان شیوع ویروس کرونا در ایران، کشورهای حاشیه خلیج فارس اقدامات گسترده پیشگیرانه‌ای مانند محدودیت و ممنوعیت تردد پروازها از مبدا ایران را به اجرا گذاشته اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حدود ۱۲۹ مورد ابتلا به ویروس کرونا در امارات متحده عربی، بحرین، کویت، عمان و قطر به تایید این کشورها رسیده و گفته شده است که بسیاری از این افراد، کسانی بودند که پیشتر برای زیارت به ایران سفر کرده بودند.

همزمان روزوشنبه آلمان، بریتانیا و فرانسه بسته‌ای حمایتی معادل پنج میلیون یورو را به منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا به مقامات ایران پیشنهاد دادند.

قرار شده این کمک‌ها به واسطه سازمان بهداشت جهانی و نهادهای وابسته به سازمان ملل روانه تهران شود.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز جمعه گذشته، ارسال کمک‌های بهداشتی و درمانی مبارزه با ویروس کرونا را به ایران پیشنهاد کرده بود. سخنگوی وزارت خارجه ایران اما در واکنش، پیشنهاد آمریکا را “یک ادعا و تبلیغات فریبنده جهان” نامیده و گفته بود که ایران به کمک آمریکا نیازی ندارد.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط