2.9 C
Paris
Friday, December 9, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

اردوغان: مسائل عراق و سوریه بدون ایران حل نمی‌شود

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، می‌گوید مسائل عراق و سوریه بدون ایران حل نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان در گفت‌وگو با شبکه پرتغالی آرتی‌‌پی با اشاره به مشارکت ایران، ترکیه و روسیه در گفت‌وگوهای آستانه قزاقستان در مورد سوریه، خواستار پیوستن آمریکا و عربستان به این گفت‌وگوها شد.

جورج کرول، سفیر آمریکا در قزاقستان، پیشتر به عنوان ناظر در این گفت‌وگوها حضور داشت.

رئیس جمهوری ترکیه همچنین یادآور شد که دولت جدید آمریکا، نسبت به دولت اوباما رویکرد متفاوتی نسبت به ایران اتخاذ کرده است.

رجب طیب اردوغان درباره رویکرد آنکارا نسبت به تهران نیز گفت که ترکیه در برخی موضوعات با ایران هم‌نظر و در برخی دیگر دارای نظری متفاوت است.

وی گفت: «این بدان معنی نیست که ترکیه رویکردی مشابه آمریکا نسبت به ایران دارد.»

رجب طیب اردوغان افزود: «نمی‌توانید مسائل سوریه و عراق را بدون ایران حل کنید. رژیم سوریه با ایران همکاری دارد. من این توسعه‌‌طلبی فرقه‌ای را توسعه‌گرایی پارسی می‌نامم.»

پنجمین دور از گفت‌وگوهای آستانه که با ابتکار ایران، ترکیه و روسیه برگزاری می‌شود قرار بود روز دوشنبه برگزار شود اما زمان آن به تعویق افتاده است.

رجب طیب اردوغان همچنین اقدام کشورهای عربی علیه قطر را نادرست خواند و گفت: «انتظار نداشتیم که علیه قطر هیچگونه محاصره‌ای صورت بگیرد. من به دیگر رهبران جهان تلفن‌های زیادی زده‌ام تا موضع را برای آنها توضیح دهم.»

رئیس جمهوری ترکیه افزود: «قطر کشوری است که بیشتر جمعیتش مسلمانند. محاصره‌کنندگان هم مسلمانند. یک مسلمان در ماه مبارک رمضان نباید مسلمان دیگر را در محاصره قرار دهد. ملک سلمان بهتر است این موضوع را تا پیش از پایان ماه مبارک رمضان حل‌وفصل کند.»

کشورهای عربی حدود یک هفته پیش به رهبری عربستان با بستن مرزهای دریایی و هوایی و زمینی خود به روی قطر، این کشور را به حمایت از تروریسم و تلاش برای بی‌ثباتی در منطقه متهم کردند.

در پی کمبود مواد غذایی در قطر، ایران و ترکیه اعلام کرده‌اند که با ایجاد خطوط ویژه هوایی و دریایی به این کشور مواد غذایی و اقلام ضروری می‌رسانند.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط