22.6 C
Paris
Tuesday, July 16, 2024

ادعای اتمی نتانیاهو و حمایت انگلستان از توافق اتمی ایران

بنابه گزارش خبرگزاری ها، پس از آنکه اسرائیل و آمریکا بار دیگر ایران را به دنبال کردن سلاح های اتمی متهم کردند، بریتانیا از توافق “خیلی مهم” با این کشور موسوم به برجام حمایت کرده است.

اسرائیل پیشتر در روز دوشنبه ادعا کرد شواهدی دارد که نشان می دهد ایران در گذشته به طور مخفیانه به دنبال سلاح های اتمی بود، اتهامی که ایران رد می کند.

آمریکا گفت ادعاهای اسرائیل با یافته های سازمان های اطلاعاتی این کشور “سازگار” است.

یک سخنگوی دولت بریتانیا گفت که بازرسانی که به عنوان بخشی از توافق اتمی تعیین شده اند “امکان تصدیق مستقل پایبندی ایران به توافق را فراهم می کنند که اهمیت حیاتی دارد.”

این سخنگو افزود: “ما هرگز در مورد ایران و برنامه اتمی آن کشور ساده اندیش نبودیم.”

بریتانیا، آلمان و فرانسه همچنان از این توافق که به امضای آمریکا، چین و روسیه هم رسیده است حمایت می کنند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دوشنبه آنچه را “فایل های سری اتمی” که ثابت می کند ایران زمانی به طور مخفیانه به دنبال کسب سلاح های اتمی بود را علنی کرد.

او گفت هزاران صفحه سند که اسرائیل به دست آورده نشان می دهد که تهران جهان را در مورد نیات خود گمراه کرده بود.

ایران در واکنش گفت که افشاگری های اسرائیل تلاشی “بچگانه” برای نفوذ در تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مورد خروج از برجام است.

آقای ترامپ از امضاکنندگان اروپایی برجام خواسته است “عیب های وحشتناک” آن را برطرف کنند یا از تمدید تعلیق تحریم های ایران براساس آن خودداری خواهد کرد.

کاخ سفید در بیانیه ای گفت که اطلاعات اسرائیل “جزییات تازه و قانع کننده ای” درباره تلاش های ادعایی ایران برای توسعه “سلاح های اتمی قابل پرتاب با موشک” فراهم می کند.

کاخ سفید ابتدا در بیانیه ای در واکنش به اظهارات آقای نتانیاهو نوشته بود: “این با آنچه آمریکا مدت هاست می دانسته سازگار است – ایران یک برنامه اتمی قوی و مخفیانه دارد که قبلا سعی کرده از چشم جهانیان و مردم خود پنهان کند اما نتوانسته.”

با این حال کاخ سفید بعدا در بیانیه دومی “ایران یک برنامه اتمی قوی و مخفیانه دارد” را به ” ایران یک برنامه اتمی قوی و مخفیانه داشته” تغییر داد.

به گزارش تلویزیون ایران علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور گفته که امیدوار است آقای ترامپ “سر عقل بیاید و در برجام بماند.”

به گزارش ایرنا عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران هم گفت: “این اقدام یک بار دیگر با نقاشی کارتونی در سازمان ملل نشان داده شد که موجب مضحکه نتانیاهو شد و او یک بار دیگر این اقدام را تکرار کرده و مدعی است ۵۵ هزار سند در انباری در شورآباد تهران به دست آورده است و مدارکی که اثبات می‌کند ایران برنامه پنهانی هسته‌ای داشته است؛ اما نفس این ادعا خنده‌دار است؛ چگونه است که ایران چنین اسناد مهمی را در یک انبار متروکه صنعتی نگهداری می‌کند.”

او همچنین گفت: “اینکه نتانیاهو ۱۰ روز مانده به اعلام تصمیم دونالد ترامپ درباره برجام این نمایش را اجرا می‌کند، مشخص است یک تئاتر طراحی شده برای تاثیرگذاری در تصمیم رئیس جمهوری آمریکا است یا اینکه به دنبال صحنه‌سازی برای از بین بردن برجام هستند و جالب است که همه در این رابطه بسیج شده‌اند و رژیم صهیونیستی در بالاترین سطح به صحنه آمده است.”

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا دوشنبه شب در بیانیه ای گفت که “مقام های اطلاعاتی و منع اشاعه ما” درحال تحلیل اطلاعاتی که اسرائیل ارائه کرده بوده اند و افزود: “ارزیابی ما این است که این اسناد جعلی نیست.”

او گفت توافق اتمی “بر دروغ های ایران بنا شده” و افزود: “در نتیجه ما درحال ارزیابی این موضوع هستیم که کشف فایل های اتمی سری ایران برای آینده برجام چه معنی ای دارد.”

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط