20 C
Paris
Sunday, July 21, 2024

اتحادیه اروپا حکم ۸ سال زندان برای نرگس محمدی را محکوم کرد

اتحادیه اروپا محکومیت اخیر فعال سرشناس حقوق بشر نرگس محمدی به ۸ سال زندان و ۷۰ ضربه شلاق را محکوم کرد. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز در تماس تلفنی با ابراهیم رئیسی خواستار آزادی فوری فریبا عادل‌خواه شد.

یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز یکشنبه ۳۰ ژانویه (۱۰ بهمن) مقامات جمهوری اسلامی ایران را فراخواند به تعهدات بین‌المللی و حقوق بشری خود پایبند باشد و به فوریت نرگس محمدی را از زندان آزاد کند، به ویژه که وضعیت سلامتی خانم محمدی رو به وخامت گذارده است.

سخنگوی اتحادیه اروپا افزود که اجرایی شدن حکم دادگاه ناقض اصول بین‌المللی حقوق بشر و موازین حاکمیت قانون است.

همسر نرگس محمدی، تقی رحمانی که هم‌اکنون ساکن فرانسه است در ۲۳ ژانویه در توییتر از دادگاهی ۵ دقیقه‌ای و محکومیت ۸ سال حبس، ۷۰ ضربه شلاق و دو سال ممنوعیت ارتباط علیه نرگس محمدی خبر داد.

نرگس محمدی از مسئولان ارشد کانون مدافعان حقوق بشر ایران است. شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل که هم‌اکنون در خارج از کشور به سر می‌برد، مدت‌ها ریاست این کانون حقوق بشر را در ایران برعهده داشت.

خانم عبادی گفته است که نرگس محمدی بارها به دلیل دفاع از موازین حقوق بشر در ایران متحمل حبس و بدرفتاری مسئولان زندان شده است. خام محمدی در اکتبر ۲۰۲۰ از زندان آزاد شد، اما در نوامبر ۲۰۲۱ در کرج به اتهام شرکت در مراسم یادبود یکی از کشته‌شدگان موج اعتراضات سراسری سال ۹۸در ایران بار دیگر بازداشت شد.

سازمان عفو بین‌الملل بازداشت مجدد نرگس محمدی را محکوم کرد و آن را “خودسرانه” و او را “زندانی سیاسی” خواند. این نهاد جهانی حقوق بشری نوشت که این زندانی سیاسی “تنها به خاطر فعالیت‌های صلح‌آمیز او در دفاع از حقوق بشر هدف پیگردهای مقامات ایران قرار گرفته است”.

نرگس محمدی از مخالفان سرسخت حکم اعدام در ایران است و علت آخرین بازداشت او همفکری با “مادران دادخواه” بوده است که بستگان خود را در موج اعتراضات سال ۹۸ در ایران از دست دادند.

سفیر فرانسه در تهران در پیامی توییتری می‌نویسد: «من به همراه همکار آلمانی‌ام از محکومیت ناعادلانه‌ی نرگس محمدی انتقاد می‌کنم. فعالیت او در راستای حقوق بشر و بخصوص کارزارش برای حقوق زنان و لغو مجازات اعدام، نمی‌تواند مصداق جرائم کیفری باشد. ما مشترکاً خواستار آزادی فوری وی هستیم.»

مکرون خواستار آزادی فوری فریبا عادل‌خواه شد
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران ضمن گفت‌وگو در باره مذاکرات هسته‌ای برجام، خواستار آزادی زندانیانی شده است که تابعیت فرانسه را دارند.

بر اساس بیانیه ریاست‌جمهوری فرانسه، مکرون از رئیسی خواسته است که فریبا عادلخواه، محقق ایرانی – فرانسوی زندانی در ایران را آزاد کند. این بیانیه بازداشت فریبا عادلخواه را با انگیزه‌های سیاسی ارزیابی کرده است.

Emmanuel Macron fariba adelkhah
Emmanuel Macron fariba adelkhah

فریبا عادلخواه، پژوهشگر مطالعات علوم سیاسی پاریس، در خرداد ماه ۱۳۹۸ در جریان سفر به ایران از سوی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام “جاسوسی” بازداشت شد.

خانم عادل‌خواه از مهر ۱۳۹۹ در حصر خانگی به سر می‌برد، اما در دی‌ماه ۱۴۰۰ به زندان بازگردانده شد.

وزارت خارجه فرانسه با بازگرداندن عادلخواه به زندان در بیانیه‌ای این تصمیم را محکوم کرد و گفت چنین اقدامی می‌تواند پیامدهای منفی در روابط ایران و فرانسه ایجاد کند و اعتماد میان دو کشور را کاهش دهد.

در بیانیه ریاست جمهوری فرانسه، ایمانوئل مکرون همچنین از وضعیت یک تبعه فرانسوی دیگر بازداشت شده در ایران که دست به اعتصاب غذا زده، ابراز نگرانی کرده است. بنجامین بریر ۳۶ ساله نیز هفته گذشته به اتهام “جاسوسی” علیه ایران به هشت سال زندان محکوم شد.

بریر که اردیبهشت ۱۳۹۹ با یک خودروی ون به ایران سفر کرده بود، پس از به پرواز درآوردن یک پهپاد در دشت‌های نزدیک مرز ایران و ترکمنستان، که تصویربرداری در آن ممنوع است، بازداشت شد. او همچنین در شبکه‌های اجتماعی در باره حجاب اجباری زنان در ایران مطالبی نوشته بود.

به گفته فیلیپه والنت، وکیل مدافع فرانسوی بنجامین بریر: «حکم هشت سال زندان نتیجه یک دادرسی کاملا سیاسی و بی‌اساس بوده است».

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط