5.8 C
Paris
Wednesday, December 6, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

آیا شبکه اجتماعی فیسبوک اعتیاد‌آور است؟

رسانه ها گزارش کرده اند که برخی از مدیران شرکت‌های بزرگ فناوری اطلاعات در آمریکا و از جمله تعدادی از مسئولان ارشد پیشین فیسبوک برای مقابله با تاثیرات منفی این شبکه اجتماعی فعال شده‌اند. آن‌ها اقدامات مختلفی برای مقابله با تاثیرات منفی فیسبوک پیش‌بینی کرده‌اند.

کمپین مشترک این گروه از مدیران و مسئولان ارشد فناوری اطلاعات این هدف را دنبال می‌کند که حقایق مربوط به این شبکه اجتماعی را با استفاده از وب‌سایت خود و همچنین با استفاده از امکانات رسانه‌ها به اطلاع مردم برساند.

موج انتقادها به فیسبوک از زمان کارزار انتخاباتی ایالات متحده آمریکا آغاز شد. استفاده شرکت‌های روسی از این شبکه ‌اجتماعی برای تاثیر نهادن بر انتخابات آمریکا ضربه‌ای جدی به حیثیت فیسبوک وارد آورد.

اما در سال جاری نیز انتقادات به فیسبوک به شکل دیگری ادامه یافته است؛ انتقاداتی که باعث کاهش شمار کاربران فیسبوک در آمریکا و کانادا شده است. مسئولان فیسبوک سعی در پنهان کردن این موضوع دارند.

اکنون در تازه‌ترین اقدام، بسیاری از دست‌اندرکاران آی‌تی در آمریکا از سیاست‌ها و عملکرد فیسبوک و گوگل انتقاد کرده‌اند. در بین این گروه افرادی نیز وجود دارند که فیسبوک را از همان نخستین روزهای آغاز فعالیتش همراهی کرده بودند.

فیسبوک اعتیادآور است
این گروه از منتقدان فیسبوک نام خود را “مرکز فناوری انسان‌دوستانه” نامیده‌اند. روزنامه آلمانی “زود دویچه” سرمایه اولیه این گروه را حدود ۷ میلیون دلار اعلام کرده است. هدف این گروه اطلاع‌رسانی درباره مضرات فیسبوک برای اقشار مختلف اجتماعی است. اطلاع‌رسانی به دانش‌آموزان، آموزگاران و والدین از جمله وظایفی است که این گروه برای خود تعیین کرده است.

سازمان غیرانتفاعی “کامن سنس” نیز اعلام آمادگی کرده و نه تنها برای فعالیت‌های این گروه امکان انتشار رسانه‌ای فراهم آورده، بلکه حتی خدماتی به ارزش ۵۰ میلیون دلار در اختیار آن‌ها قرار داده است.

ابرکامپیوترها
تریستان هریس، یکی از مسئولان ارشد پیشین گوگل، به خبرنگار “نیویورک تایمز” گفته است که در سطح جهان دو کامپیوتر بزرگ وجود دارد که یکی در اختیار گوگل است و دیگری در اختیار فیسبوک.

به باور او، هم گوگل و هم فیسبوک برای تاثیر نهادن بر مغز انسان‌ها و به‌ویژه کودکان و نوجوانان از این کامپیوترها بهره می‌گیرند.

شبکه تلویزیونی WDR آلمان نیز با انتشار مقاله‌ای به آسیب‌های ناشی از استفاده از فیسبوک برای کودکان و همچنین برای کل کاربران اشاره کرده است. در گزارشی که بر روی خروجی اینترنتی این شبکه انتشار یافته است، به حضور سراسری فیسبوک در جهان ارتباطات اشاره شده است.

در این گزارش آمده است که فیسبوک و گوگل رفتار همه کاربران خدمات آنلاین را تحت نظر دارند. هم از تماس‌های کاربران مطلع هستند، هم از نوع اطلاعاتی که کاربران جست‌وجو می‌کنند یا چیزهایی که از طریق سفارش‌های آنلاین خرید و فروش می‌شوند.

مارک بنیوف، رئیس شرکت “سلزفورس”، اخیرا فیسبوک را با دخانیات مقایسه کرده بود و گفته بود که فیسبوک نیز مثل دخانیات، هم معتاد می‌کند و هم مضر است. از این رو، باید مشمول همان قوانینی شود که برای کنترل مصرف دخانیات وضع شده‌اند.

گرچه این مقایسه به گونه‌ای تلویحی صورت گرفته، اما هدف آن نشان دادن مضرات مصرف فیسبوک، به‌ویژه برای کودکان بوده است.

از همین روست که تیم کوک، رئیس شرکت اپل، اعلام کرده که مایل نیست پسر خواهرش از شبکه‌های اجتماعی استفاده کند.

پیام‌رسان کودکان
بنا بر گزارش روزنامه آلمانی “زود دویچه” اخیرا عده‌ای از پزشکان و روانشناسان کودکان با ارسال نامه‌ای به فیسبوک از مسئولان آن شرکت خواسته‌اند که پیام‌رسان “مسینجر کیدز” که عمدتا برای کودکان طراحی شده است را غیر فعال کنند.

به باور این پزشکان، این پیام‌رسان برای کودکان مضر است و در عمل از جمله کودکان شش ساله که در شمار کاربران این پیام‌رسان هستند، برای استفاده از چنین پیام‌رسانی آمادگی ندارند و بسیار آسیب‌پذیر هستند.

گزارش شبکه تلویزیونی WDR به حیله‌ها و شیوه‌های شبکه‌های اجتماعی برای جلب توجه کاربران، خواه کودکان یا دیگر رده‌های سنی اشاره می‌کند. در این گزارش از جمله چنین آمده است: «عرضه‌کنندگان این شبکه‌های اجتماعی از همه ترفندها بهره می‌گیرند تا توجه بیشتری را به خود جلب کنند. چون هر چقدر توجه به آن‌ها بیشتر باشد، درآمد بیشتری کسب می‌‌کنند.»

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط