2.9 C
Paris
Friday, December 9, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران به تعهدات اتمی خود پایبند است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تائید کرده است.

این سومین گزارش آژانس در مورد پایبندی ایران به توافق هسته‌ای پس از ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا است.

ایران از این گزارش آژانس استقبال کرده است.

اخیرا آمریکا درباره پایبندی ایران به تعهداتش هشدار داده بود. آمریکا از آژانس خواسته بود که همه توان خود را برای نظارت بر ایران به کار بگیرد.

آمریکا همچنین خواهان بازرسی آژانس از پایگاه‌های نظامی ایران است که ایران به شدت با آن مخالف است.

رضا نجفی، نماینده ایران در آژانس، با انتشار بیانیه‌ای گفته آژانس “حرفه‌ای و بی‌طرفانه” بر اجرای برجام و پروتکل الحاقی نظارت کرده است.

آقای نجفی گفته: “لفاظی‌ها و فضاسازی رسانه‌ای مقامات آمریکایی و سفر نماینده آمریکا به وین تاکنون تاثیری بر فعالیت‌ها و اقدامات راستی آزمایی آژانس و نحوه گزارش دهی آن نگذاشته است.”

تائید اخیر آژانس کمی پس از آن صورت گرفت که یک مقام این نهاد، که از او نام برده نشد، به خبرگزاری رویترز گفت: “ما صرفا برای ارسال یک پیام سیاسی از یک سایت نظامی مانند پارچین بازدید نمی‌کنیم.”

ایالات متحده، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تحت فشار قرار داده است تا به منظور اطمینان از اینکه ایران تعهدات خود در چارچوب برجام را زیر پا نمی‌گذارد، خواستار بازرسی از سایت‌های نظامی ایران شود.

هفته گذشته نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل، با سفر مقر آژانس انرژی اتمی در وین، با مدیرکل آژانس دیدار کرد. خانم هیلی پس از این ملاقات گفت که مراکز متعددی در ایران وجود دارد که بازرسی نشده و افزود که “این یک مساله است.”

در پی انتشار خبر سفر خانم هیلی، مقامات ایرانی با استناد به گزارشهای آژانس بین‌المللی تاکید کردند که ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کرده است. برخی مقامات ایرانی با واکنش تند نسبت به سفر نیکی هیلی به وین و اظهارات منتسب به او، گفتند که خواست آمریکا برای بازرسی از مراکز نظامی از جمله پارچین خواب و خیال است.

خانم هیلی درباره واکنش ایران گفت: “برای من خیلی جالب است که ایران نگران سفر من به وین است. اگر آنها چیزی برای پنهان کردن ندارند، نباید نگران سوالاتی باشند که از آژانس میپرسم.”

وی افزود که آمریکا درباره پایبندی ایران به برجام یا نقض آن پیش‌داوری ندارد و در پی یافتن “بیشترین اطلاعات ممکن” بوده است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط