24.9 C
Paris
Wednesday, July 24, 2024

آمریکا می خواهد حکومت ایران را وادار به مذاکره و تسلیم کند

از خاورمیانه تا اروپا دولت آمریکا سرگرم ایجاد یک ائتلاف گستردۀ جهانی علیه جمهوری اسلامی ایران است. مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، پس از فراخواندن کلیه کشورهای خاورمیانه، از بحرین تا اسرائیل، به اتحاد علیه نفوذ بی ثبات کنندۀ جمهوری اسلامی ایران در منطقه، اکنون از تشکیل یک نشست بین المللی دو روزه در فوریه آینده در ورشو خبر داده که موضوع مهم آن جلوگیری از اقدام های بی ثبات کنندۀ جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه است. دولت ایالات متحد آمریکا دقیقاً در پی چیست؟ و آیا جمهوری اسلامی ایران در نتیجۀ این فشارهای آمریکا ناگزیر از مذاکره و تسلیم خواهد شد؟

در پاسخ به این پرسش‌ها، مهران مصطفوی، فعال سیاسی، در پاریس از جمله گفته است : آمریکایی ها صریحاً گفته اند که باید جمهوری اسلامی ایران به عنوان عامل بی ثباتی در منطقه دفع شر شود. در این میان، به گمان مهران مصطفوی، برگزاری کنفرانس دو روزه دربارۀ ایران در لهستان، از نظر آمریکایی ها دست کم دو علت دارد : اول اینکه آمریکا می خواهد جداً مسئلۀ موشک های بالستیکی ایران را به یک مسئلۀ جهانی تبدیل کند. مضاف بر اینکه موشک های بالستیکی ایران قادرند برخی از این کشورهای اروپایی را در تیررس خود قرار دهند. علت دوم این است که آمریکا می کوشد با برگزاری این کنفرانس در یک کشور عضو اتحادیۀ اروپا میان کشورهای اروپایی اختلاف بیاندازد و مانع از دور زدن تحریم های خود علیه تهران توسط اتحادیۀ اروپا شود.

مهران مصطفوی می افزاید که هدف نهایی آمریکا از تشدید فشارها بر جمهوری اسلامی ایران واداشتن آن به مذاکره و تسلیم است. به گفتۀ او بخش مهمی از حاکمیت ایران نیز با انجام چنین مذاکره ای موافق است. اما، آقای خامنه ای می خواهد زمانی این مذاکره صورت بگیرد که آمریکایی ها او را به رسمیت بشناسند چنانکه اکنون بشار اسد را در سوریه به رسمیت شناخته اند…

گفتگوی رادیو فرانسه با مهران مصطفوی

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط