15.7 C
Paris
Sunday, October 2, 2022

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

آمریکا در قبال برجام بهانه‌ جویی میکند

شماری از مسئولان جمهوری اسلامی ایران نسبت به اظهارات اخیر ترامپ و وزیر امور خارجه آمریکا پیرامون توافق هسته‌ای واکنش نشان داده‌اند. محمد جواد ظریف نیز در توییتی موضوع تجدید مذاکرات بر سر برجام را رد کرده است.
تشدید تحریم‌ها و تصویب منع فروش هواپیما به ایران در مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر موضوع پایبندی به الزام‌ها و تعهدات پیش بینی شده در توافق هسته‌ای را به سطح رسانه‌ها و جنگ لفظی مقامات دو کشور ایران و آمریکا کشانده است.
در حالی‌که دونالد ترامپ بار دیگر از توافق هسته‌ای با ایران به عنوان “بدترین توافق” یاد کرده و اعلام کرده است که به‌زودی موضع خود را در قبال آن اعلام خواهد کرد، مقامات ایران اعلام کرده‌اند که حاضر به پذیرش تجدید مذاکره بر سر برجام نیستند.
توییت جدید ظریف
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در توییتی که روز پنجشنبه ۲۳ شهریور منتشر کرد، نظر خود را پیرامون برجام و الزام پایبندی به آن تکرار کرد. او در توییت خود عنوان کرد تصور اینکه توافقی بهتر از برجام ممکن است، خیال‌پردازی محض است.
وزیر امور خارجه ایران بار دیگر بر این موضوع که از نظر ایران، مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای منتفی است، تاکید کرد.
بازرسی مراکز نظامی
خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که آمریکا با طرح الزام بازرسی از مراکز نظامی ایران به دنبال “بهانه‌ای” برای زیرپا نهادن توافق هسته‌ای است.
شمخانی تاکید کرد که جمهوری اسلامی مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای را نمی‌پذیرد. او درباره اظهارات اخیر ترامپ چنین گفت: «جمهوری اسلامی ایران فعالیت اعلام نشده هسته‌ای در هیچ یک از نقاط جغرافیایی کشور نداشته و مطالب مطرح شده، فضاسازی رسانه‌های آمریکایی به منظور فرار به جلو و سرباز زدن از انجام تعهدات و وظایف انجام نشده از سوی این کشور است.»
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بازدیدهای انجام شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را دلیلی بر صحت این ادعا عنوان کرد.
شمخانی رویکرد دولت ترامپ در قبال برجام را “غیرسازنده و بهانه‌جویانه” خواند و اعلام کرد که جمهوری اسلامی به این اقدامات واکنشی متناسب نشان خواهد داد.
واکنش به منع فروش هواپیما
علی‌اکبر ولایتی، مشاور آیت الله خامنه‌ای در امور بین‌الملل نیز در گردهمایی “مدیران و اساتید گروه معارف دانشگاه آزاد”، نسبت به ممنوعیت فروش هواپیماهای تجاری به ایران واکنش نشان داد. ولایتی این اقدام را نشانه غیرقابل اعتماد بودن آمریکا و عدم پایبندی آن کشور به تعهدات پیش بینی شده در برجام دانست.
مشاور امور بین‌الملل آقای خامنه‌ای درباره منع فروش هواپیما به ایران از جمله چنین گفت: «این کار آمریکایی‌ها نقض برجام است و هر روز یک کار جدید در ارتباط با جمهوری اسلامی از سوی رئیس جمهور تازه به دوران رسیده آمریکا یا مجلس آن‌ها انجام می‌شود که این مسائل نشان می‌دهد ما نباید به آمریکا دل ببندیم و نیازی هم به آن‌ها نداریم.»
باید یادآور شد که آمریکا فعالیت‌های موشکی ایران را نقض برجام ارزیابی می‌کند. رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، اعلام کرده است که آمریکا همه فعالیت‌های “خصمانه” ایران در منطقه را زیر نظر دارد.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط