21.4 C
Paris
Sunday, July 21, 2024

آمریکا، بریتانیا و اسرائيل؛ در حمله به نفتکش اسرائیلی به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم

آمریکا که ایران را مسئول حمله به نفتکش اسرائیلی می‌داند روز دوشنبه وعده داد که همراه با متحدانش به این حمله، «پاسخ جمعی» خواهند داد.

آنتونی بلينكن، وزير خارجه آمريكا که تهران را به انجام اين حمله متهم كرده است، گفت: «ما در تماس نزديك هستيم و با بریتانیا، اسرائيل، رومانی و ساير كشورها در حال هماهنگی هستيم.» او تأکید کرد که پاسخ جمعی وجود خواهد داشت.

پیشتر آمریکا، بریتانیا، اسرائیل و رومانی ایران را مسئول انجام حمله پهپادی به کشتی تجاری مرسر استریت دانسته بودند. این حمله‌ به کشته شدن دو خدمه این نفتکش که بریتانیایی و رومانیایی هستند، انجامیده بود.

گروه «زودیاک مریتیم»، تحت مالکیت ایل اوفر، میلیاردر اسرائیلی روز جمعه ۳۰ ژوئیه (۷ مرداد) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که این نفتکش بدون بار با پرچم لیبریا از بندر دارالسلام تانزانیا به فجیره امارات در حال حرکت بوده که در شمال اقیانوس آرام هدف حمله قرار می‌گیرد.

از همین رو اسرائیل روز جمعه ۳۰ ژوئیه (۷ مرداد) ایران را به حمله به یک کشتی تجاری متعلق به ایل اوفر، میلیاردر اسرائیلی در دریای عرب متهم کرد.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل هم روز یکشنبه با مقصر دانستن ایران برای انجام این حمله، تهران را تهدید کرده بود که اسرائيل به شیوه خودش پاسخ این «اشتباه بزرگ» ایران را خواهد داد.

حمله به نفتکش مرسر استریت در حالی انجام شده که تنش‌ها در منطقه در ماه‌های اخیر به ویژه میان ایران و اسرائيل افزایش یافته است.

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که به وزیر خارجه بریتانیا گفته است باید در قبال حمله‌ای که در آن دو نفر از خدمه کشتی کشته شدند واکنش سختی نشان دهد. از همین رو او از جهان خواست «در مقابل تروریسم ایران که به آزادی کشتیرانی لطمه می‌زند» سکوت نکنند.

ایران با رد ادعای نقش داشتن در حمله به کشتی نفتکش «مرسر استریت» اعلام کرد که هرگونه «ماجراجویی احتمالی» را بی‌درنگ و با جدیت و قوت پاسخ خواهد داد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه با بیان اینکه اسرائيل پیشتر هم چنین اتهاماتی به ایران وارد کرده است، گفت: «جمهوری اسلامی لحظه‌ای برای اینکه از منافع خود و امنیت مردمش محافظت کند، تردید نخواهد کرد.»

سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، از دولت های بریتانیا و آمریکا خواست ثابت کنند که جمهوری اسلامی ایران به نفتکش اسرائیل در آب‌های منطقه حمله کرده است.

او که این سخن را در واکنش به اظهارات وزرای امور خارجۀ بریتانیا و آمریکا ایراد می کرد، گفت : “چنانچه این کشورها سندی برای اثبات ادعاهای واهی خود دارند می بایست ارائه نمایند.” خطیب زاده اظهارات مقامات ارشد انگلستان و آمریکا را “قویاً محکوم کرد” و سپس هشدار داد که جمهوری اسلامی ایران “هرگونه ماجراجویی احتمالی را بی درنگ و با قوت و جدیت پاسخ خواهد داد.”

اگر چه سعید خطیب زاده نقش ایران را در حمله به کشتی اسرائیلی حاشا کرد، اما، “العالم”، شبکۀ عرب زبان سیمای جمهوری اسلامی ایران، این حمله را پاسخی به حملۀ هفتۀ گذشته اسرائیل به یک فرودگاه در سوریه دانست که در کنترل حزب الله است و از طریق آن جمهوری اسلامی ایران سلاح و موشک و سامانه‌های دفاع هوایی به سوریه و لبنان منتقل می کند.

در هر حال وزارت خارجه های بریتانیا و رومانی روز دوشنبه دوم اوت سفرای ایران در لندن و بخارست را احضار و مراتب اعتراض دولت هایشان را در خصوص حمله به کشتی تجاری اسرائیلی اعلام کردند.

ایران نیز در اقدامی متقابل، کاردار بریتانیا در تهران را در نبود سفیر این کشور به وزارت خارجه احضار و نسبت به «اتهامات بی اساس» لندن اعتراض کرد.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط