24.9 C
Paris
Wednesday, July 24, 2024

آلمان پرونده سرکوب معترضان در ایران را به شورای حقوق بشر سازمان ملل می‌برد

آلمان رفتار جمهوری اسلامی ایران با زنان و سرکوب معترضان در روزهای اخیر را محکوم کرد. آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان روز پنجشنبه در حاشیه نشست مجمع همگانی سازمان ملل متحد در نیویورک، «حمله وحشیانه به زنان شجاع» در ایران را محکوم کرد و سرکوب تظاهرکنندگان را «تعرض به بشریت» خواند.

رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان افزود که کشورش قصد دارد «این مورد نقض حقوق زنان و در نتیجه نقض حقوق بشر را به اطلاع شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برساند».

خیزش همگانی در بیشتر شهرهای ایران در روزهای اخیر به دنبال فوت مهسا امینی بر پا شد. کنشگران حقوق بشر می‌گویند او که به دلیل «پوشش نامناسب» بازداشت شده بود، پیش از مرگ در روز ۲۵ شهریور، بر اثر کتک و ضربه شدید مأموران در بازداشتگاه دچار مرگ مغزی شده و به کما رفته بود.

اعتراض‌هایی که در واکنش به این رویداد ابتدا در سقز، شهر زادگاه مهسا و سپس در تهران و شهرهای دیگر روی داد به شدت به دست مأموران پلیس ضد شورش، بسیج و نیروهای لباس شخصی سرکوب شد. گفته می‌شود که در این درگیری‌ها تاکنون بیش از ۳۰ نفر کشته و صدها نفر بازداشت شده‌اند.

از روز چهارشنبه اینترنت ایران مختل شده و در روز پنجشنبه، سایت نت‌بلاکس که تحولات سرعت و قطعی اینترنت را پلایش می‌کند، گزارش داد که اینترنت همراه در ایران به کلی قطع شده است. کاهش و نبود دسترسی به رسانه‌های اجتماعی و شبکه‌های پیام‌رسان برخط، نگرانی‌ها از سرکوب شدیدتر معترضان ایرانی در سکوت را افزایش داده است.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط