13.6 C
Paris
Friday, March 31, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

آلمان و اروپا پیشنهاد ترامپ در مورد تحویل ۸۰۰ جنگجوی داعش رد کردند

یک روز پس از پایان کنفرانس امنیتی مونیخ وزیران خارجه اتحادیه اروپا برای بررسی تحولات سوریه، اوکراین و ونزوئلا در بروکسل گرد آمده اند. به گفته هایکو ماس وزیرخارجه آلمان در این نشست خواسته دونالد ترامپ درباره بازگرداندن ۸۰۰ جنگجوی دستگیر شده داعش به اروپا رد شد.

وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست امروز خود اعلام کردند که آزاد کردن جنگجویان زندانی داعش و بازگرداندن کنترل نشده آن ها به اروپا کاری بسیار خطرناک خواهد بود و امنیت اروپا را به شدت تهدید می کند. هایکو ماس وزیرخارجه آلمان گفت: “ماجرا به آن سادگی نیست که در آمریکا تصور می شود. به این دلیل باید با ایالات متحده آمریکا گفت و گو کرد”.

دونالد ترامپ که معمولا برای رساندن پیام های خود از توییتر استفاده می کند، این بار نیز در توییتر نوشت که کشورهای اروپائی از جمله آلمان، فرانسه و بریتانیا باید ۸۰۰ جنگنده دولت اسلامی را که در سوریه دستگیر و زندانی شده اند، به کشورهای خودشان بازگردانند. وی اضافه کرد: “اگر متحدان اقدام نکنند آمریکا مجبور خواهد شد جنگندگان را آزاد کند”.

به گفته وزیرخارجه آلمان، هر شهروند آلمانی حق دارد به موجب قانون به کشور خود بازگردد، اما در حال حاضر امکانات کمی برای برای بررسی این موضوع در سوریه وجود دارد که برخی از این جنگندگان واقعا شهروند آلمان هستند یا نه”.

وزیرخارجه آلمان اضافه کرد: “اگر چنین باشد، باید میزان مشارکت زندانی در جنگ بررسی شود تا بتوان او را در برابر دادگاه قرار داد”.

هایکو ماس افزود: “افراد تنها باید در صورتی به آلمان وارد شوند که مطمئن باشیم می توانیم بلافاصله آن ها را دستگیر کنیم. اما در حال حاضر به ویژه در شرایط امنیتی موجود، روشن نیست که چگونه باید این اقدامات انجام شود”.

کارین کنایسل وزیرخارجه اتریش نیز خواست ترامپ را در مورد بازگرداندن تروریست ها به اروپا باطل دانست و گفت: “هیچکس مایل نیست جنگجویانی را آزاد کند که پیش تر با پذیرش خطرات بزرگ از سوی ائتلاف ضد ترور و کردها دستگیر شده اند. آن ها جان خود را به خطرانداختند تا این افراد به زندان بیافتند”.

مقدمات لازم برای بازگشت جنگجویان
همزمان با وزیرخارجه آلمان، “اورزولا فون در لاین” وزیر دفاع این کشور نیز در میزگرد روزنامه بیلد آلمان تصریح کرد که بازگرداندن جنگجویان زندانی به آلمان مشروط به آن است که بتوان آن ها را بلافاصله دستگیر و محاکمه کرد. اما در شرایطی که پرونده ها و اسناد مربوط به عملیات آن ها در سوریه در اختیار ما نیست، و کشور دیگری آن ها را در اختیار دارد، نمی توانیم کاری انجام دهیم”.

در جریان اقدامات جنایتکارانه دولت اسلامی در سوریه و عراق، این گروه تروریستی به وسیله عوامل خود در اروپا به سربازگیری پرداخت. در نتیجه هزاران جوان اروپائی دارای اعتقادات تعصب آلود اسلامی از طریق ترکیه وارد سوریه شدند تا کنار داعش با کسانی که خود آن ها را کافر می پنداشتند بجنگند.

کشورهای اروپائی بیمناک آن هستند که ترامپ تهدید خود را عملی کند و با رها کردن تروریست های زندانی امنیت اروپا را بیش از پیش به خطر بیاندازد.

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط