5 C
Paris
Friday, January 27, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

25 کشته و 170 زخمی در دو انفجار تروریستی مقابل سفارت ایران در بیروت

ir-emb-leba

خبر گزاری رویترز اعلام کرد القاعده مسئولیت حمله به سفارت ایران در بیروت را پذیرفت. دو عامل انتحاری که قصد داشتند به سفارت ایران در بیروت حمله کنند خود را در مقابل سفارت منفجر کردند که در این دو رویداد دست‌کم 23 تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

سفیر ایران نیز از شهادت “ابراهیم انصاری” رایزن فرهنگی سفارت ایران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ بر اساس آمارهای اولیه در این انفجار‌ها که در منطقه “الجناح” در ضاحیه واقع در جنوب بیروت و صبح امروز (سه‌شنبه) رخ داده، دست‌کم 23 تن کشته و حدود 146 تن دیگر زخمی شده‌اند.

انفجارها در 10 متری سفارت ایران به وقوع پیوست و خسارات زیادی به ساختمان سفارت ایران در بیروت وارد شد.

در این انفجارها 12 خودرو در آتش سوخت و شش ساختمان در اطراف سفارت ایران نیز دچار خساراتی شدند.

از سوی دیگر یک گروه وابسته به القاعده مسئولیت حمله به سفارت ایران را برعهده گرفت.

خبرگزاری رویترز اعلام کرد که گردان‌های عبدالله عزام، که از شبه نظامیان وابسته به القاعده هستند مسئولیت حمله به سفارت ایران در بیروت را برعهده گرفتند.

بنا به اعلام منابع خبری این حمله در واکنش به حوادث سوریه صورت گرفته است.

iranembassyblast1 iranembassyblast2 iranembassyblast3 iranembassyblast4

هم‌چنین بر اساس گزارش خبرنگار ایسنا در بیروت، دو انفجار به فاصله دو دقیقه به وقوع پیوسته که در انفجار اول یک عامل انتحاری با موتورسیکلت به سوی موانع امنیتی سفارت حرکت کرده و خود را منفجر کرده و در انفجار دوم یک عامل انتحاری با خودروی “رنو” بمب‌گذاری شده‌اش خود را منفجر کرد. پس از انفجار نیروهای امنیتی اطراف محل انفجار را محاصره کردند.

در همین حال به گزارش سایت النشره، سفارت ایران از سلامت غضنفر رکن آبادی، سفیر ایران در لبنان خبر داده و عنوان داشته که خود سفارت هدف قرار نگرفته است. با این حال شبکه العالم و خود سفیر از شهادت ابراهیم انصاری، رایزن فرهنگی سفارت ایران خبر دادند.

شبکه المیادین نیز گزارش داد که بر اثر این انفجارها، سفیر یمن در لبنان جراحت‌های سطحی برداشته است.

از سوی دیگر نجیب میقاتی، نخست وزیر دولت موقت لبنان از اداره مدیریت بحران و بلایای طبیعی خواسته تا جلسه اضطراری تشکیل دهند.

وی ضمن تماس با سفیر کشورمان، این اقدام را عملی بزدلانه و تروریستی دانست. نخست وزیر لبنان هم‌چنین از نیروهای امنیتی خواسته به سرعت تحقیقات خود را آغاز کنند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این انفجارها را برعهده نگرفته اما سفیر ایران در لبنان گفته است که اسرائیل عامل این بمب‌‎گذاری است.

در همین حال شخصیت‌های ارشد و گروه‌های مختلف لبنان انفجار امروز جنوب بیروت را به شدت محکوم کردند.

به گزارش سایت اینترنتی النشره، تمام سلام، نخست‌وزیر مکلف لبنان انفجار منطقه الجناح در بیروت را محکوم کرده و عنوان داشت، این انفجار یک جنایت تروریستی است که به دنبال جنایات‌ها و اقدامات خرابکارانه در مناطق مختلف کشور رخ داده است که هدف از آن بر هم زدن ثبات و وحدت ملی لبنان است.

وی تصریح کرد: بهترین پاسخ به عاملان این طرح‌ها که خون مردم را در الجناح ریختند، صبر و پر کردن تمام شکاف‌ها در عرصه وحدت ملی کشور است.

نخست‌وزیر مکلف لبنان از تمام مسئولان لبنانی خواست تا میزان تنش‌ها در کشور را کاهش دهند و لبنان را از تمام اقداماتی که به بر هم زدن ثبات و امنیت آن می‌انجامد، دور کنند.

تمام سلام اظهار امیدواری کرد که دستگاه‌های امنیتی لبنان به انجام تحقیقات درخصوص این انفجار تروریستی بپردازند و عاملان آن را شناسایی و آنها را محاکمه کنند.

این مقام لبنانی همچنین با غضنفر رکن‌آبادی، سفیر ایران در لبنان تماس تلفنی گرفت و از سلامتی وی و کادر سفارتخانه ایران اطمینان حاصل کرد.

در همین راستا، امین الجمیل، رئیس حزب الکتائب انفجار الجناح را که شهروندان را هدف قرار داد، محکوم کرد و عنوان داشت که این انفجار در راستای اقدامات تروریستی و توطئه‌هایی است که لبنان را هدف قرار می‌دهد.

وی تاکید کرد: هدف قرار دادن هر منطقه‌ای به معنای هدف قرار دادن تمام مناطق و اقشار لبنان است.

امین الجمیل همچنین به خانواده‌های قربانیان تسلیت گفت و برای مجروحان این حادثه آرزوی سلامتی کرد.

در همین راستا، علی عمار، از اعضای فراکسیون وابسته به مقاومت در پارلمان لبنان انفجار منطقه جناح را یک جنایت تروریستی خواند و خطاب به عاملان این انفجار گفت: هر چقدر که شما بیشتر دست به کشتار ما و مردم ما بزنید مردم ما بیشتر آگاه می‌شوند.

هم‌چنین جنبش الامه تاکید کرد که انفجار جناح در راستای خدمت‌رسانی به رژیم صهیونیستی و طرح‌های تکفیری و جنایتکارانه در منطقه است.

علی المقداد از اعضای فراکسیون وفا به مقاومت در پارلمان لبنان نیز اظهار کرد که این انفجار نمی‌تواند قدرت محور مقاومت را در هم بشکند.

هانی قبیسی، از نمایندگان لبنانی نیز خاطرنشان کرد که این انفجار یک اقدام تروریستی است که بدون استثنا تمام لبنانی‌ها را هدف قرار داده است.

این مقام لبنانی عنوان داشت که ثبات در لبنان مورد تهدید واقع شده است.

ماهر حمود، از ائمه مساجد در صیدا نیز این انفجارها را به شدت محکوم کرده و اظهار داشت، جریان تکفیری در منطقه در این جنایت دست دارد.

وی تاکید کرد: عاملان این اقدامات بیمار بوده و این انفجار بخشی از تصمیم اسرائیل برای ناآرام کردن منطقه است.

هم‌چنین سعد الحریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان (رهبر جناح طرفدار غرب) نیز این اقدام را اقدامی تروریستی توصیف کرده و به شدت محکوم کرد. وی تاکید کرد که لبنان باید از چنین حوادثی دور نگه داشته شود.

عمران الزعبی، ‌وزیر اطلاع‌رسانی سوریه نیز انفجار مذکور را محکوم کرده و اعلام کرد که از این انفجار “بوی نفت و دلار” می‌آید. وی هم‌چنین سازمان اطلاعات عربستان و رژیم صهیونیستی را مسوول انفجار مذکور دانست.

 منبع؛ ایسنا

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط