24.9 C
Paris
Wednesday, July 24, 2024

کارزار هم‌ صدایی در برابر تحریم

بنابه گزارش خبرگزاری آلمان، کارزار “هم‌ صدایی در برابر تحریم” در واکنش به تحریم‌های ایران از سوی ایالات متحده آمریکا راه‌اندازی شده است. این کارزار از همان زمان شروع به کار با استقبال زیادی روبه‌رو شده و بازتابی وسیع در رسانه‌های خبری جهان داشته است.

یکی از علت‌های اصلی بازتاب وسیع این کارزار در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی، حضور شماری از هنرمندان صاحب‌نام ایران در آن بوده است. عده‌ای از دست‌اندرکاران رسانه‌ای و همچنین شماری از وکیلان و کنشگران مدنی نیز از کارزار یاد شده پشتیبانی کرده‌اند.

متن این کارزار به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شده و در سایت change.org منتشر شده است. در بین کسانی که نامه سرگشاده این کارزار را امضا کرده‌اند، می‌توان از چهره‌هایی هم‌چون اصغر فرهادی، رخشان بنی اعتماد، حسین علیزاده، کیهان کلهر، لیلی گلستان و شمس لنگرودی نام برد.

کارزار “هم‌صدایی در برابر تحریم”

در نامه‌ توضیحی این کارزار مردم جهان مورد خطاب قرار گرفته‌اند. در این نامه، امضا کنندگان خطاب به مردم جهان گفته‌اند که به عنوان “اهالی فرهنگ و کنشگران مدنی” برآنند تا با زبانی ورای زبان ناکارآمد سیاست با مردم جهان سخن گویند.

در این نامه تصور اینکه این تحریم‌ها راه به تامین حقوق شهروندی می‌برد “خام‌اندیشانه” دانسته شده است. در این نامه همچنین آمده است که این تحریم‌ها نه تنها باعث بهبود شرایط زندگی مردم ایران نمی‌شود، نه تنها زمینه‌های رعایت حقوق بشر را فراهم نمی‌کند، بلکه هزینه کلان آن به مردم ایران تحمیل می‌شود.

در این نامه از جمله چنین می‌خوانیم: «سیاستگزاران می‌آیند و می‌روند، اما فجایع حاصل از عملکرد غلط آن‌ها جهانی را می‌سازد که ما و شما و فرزندان‌مان در طول تاریخ پیش‌رو، دست به گریبان کابوس آن خواهیم بود.»

این کارزار برای هدف اولیه امضای ۷۵۰۰ نفر را پیش‌بینی کرده بود. تنها ظرف مدت چند ساعت، تا زمان انتشار این گزارش، شمار امضای این کمپین به حدود ۸۷۴۸ نفر رسیده است.

خبر کارزار “هم‌صدایی در برابر تحریم” در خبرگزاری‌های بین‌المللی و رسانه‌های کشورهای مختلف نیز به طور وسیع بازتاب یافته است.

باید یادآور شد که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، پیش از این اعلام کرده بود که تحریم‌ها شامل دارو و مواد غذایی نمی‌شود. این در حالی است که تجربه تحریم‌های پیشین حکایت از دشواری‌های مردم در تامین نیازهای اولیه خود داشت.

نامه کارزار یاد شده در ابتدا با امضای این افراد رسانه‌ای شده است:

رخشان بنی‌اعتماد (فیلمساز)، اصغر فرهادی (فیلمساز)، بهمن فرمان‌آرا (فیلمساز)، کیانوش عیاری (فیلمساز)، حسین علیزاده (موسیقیدان)، کیهان کلهر (موسیقیدان)، مجتبا میرتهماسب (فیلمساز)، لیلی گلستان (نویسنده و مترجم)، پری صابری (نویسنده و کارگردان تئاتر)، فریده غیرت (وکیل)، بهمن کشاورز (وکیل)، سیف‌الله صمدیان (عکاس، فیلمساز)، خسرو سینایی (فیلمساز)، فرح اصولی (نقاش)، داوود موسایی (ناشر)، لیلی ارشد (فعال مدنی)، شمس لنگرودی (شاعر)، فرهاد توحیدی (فیلمنامه‌نویس)، نغمه ثمینی (فیلمنامه‌نویس)، فیروزه صابر (فعال مدنی)، سهراب مهدوی (مترجم)، مژگان جمشیدی (روزنامه‌نگار)، مینا اکبری (روزنامه‌نگار)، علی بوستان (موسیقیدان)، صبا علیزاده (موسیقیدان)، پوریا عالمی (نویسنده و روزنامه‌نگار)، مریم زندی (عکاس)، ابراهیم حقیقی (طراح گرافیک)، امیر اثباتی (طراح)، سمیرا علیخان‌زاده (نقاش)، مرضیه وفامهر (بازیگر), ….

برای امضای لیست به این وب سایت بروید

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط