3.7 C
Paris
Monday, December 4, 2023

در تجاوز جنایتکارانه پوتین به اوکراین، 15 میلیون بی خانمان، هزاران کشته و مجروح و بیش از 5میلیون پناهنده به کشورهای همسایه !

وزیر دادگستری فرانسه: اگر شهروندان داعشی ما به مرگ محکوم شوند، مداخله می‌کنیم

بنابه گزارش یورونیوز از فرانسه، هجدهم ژانویه مقامات عراقی از محکومیت به مرگ یک جهادگرای آلمانی خبر دادند که در نوع خود نخستین حکم اعدام برای یک اسلام‌گرای اروپایی است.

نیکول بلوبه،‌ وزیر دادگستری فرانسه اعلام کرد در صورت صدور حکم اعدام برای پیکارجویان اسلامگرای این کشور، دولت برای حفاظت از جان آن‌ها مداخله خواهد کرد.

پس از اعلام محکومیت یک جهادگرای آلمانی در عراق به مرگ، وکلای دو فرانسوی جهادگرا که در عراق زندانی هستند امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه را در ارتباط با سرنوشت آنها مورد پرسش قرار داده اند.

پیش از این فرانسه با محاکمه شهروندان افراطگرای خود در کشورهای دیگر، به شرط رعایت شرط «دادرسی عادلانه» مخالفت نکرده بود.

هیجدهم ژانویه مقامات عراقی از محکومیت به مرگ یک جهادگرای آلمانی خبر دادند که در نوع خود نخستین حکم اعدام برای یک جهادگرای اروپایی است.

در این شرایط نگرانی برای سرنوشت فرانسوی های جهادگرا در زندان های عراق افزایش یافته است.

مقامات فرانسوی پیشتر اعلام کرده بودند که مقامات عراقی مشروعیت محاکمه جهادگرایان خارجی را که در کشورشان بازداشت کرده اند دارا می باشند با این حال با مطرح شدن صدور حکم اعدام که در قوانین عراق درج شده است، فرانسه را با چالش مواجه کرده است که چگونه می تواند در این ارتباط ارزشهای حقوق بشری و تعهدات بین المللی اش برای مبارزه با اعدام را محترم بشمارد.

دو فرانسوی عضو داعش که وکلایشان رئیس جمهوری فرانسه را مورد پرسش قرار داده اند، یکی ملینا ۲۷ ساله است که به همراه آخرین فرزندش که چند ماه سن دارد در بغداد زندانی است. سه کودک دیگر او پیش از این فرانسه منتقل شده اند. دومین فرانسوی نیز جمیله ۲۸ ساله است که او نیز با کودکی که به تازگی به دنیا آورده، در زندان بسر می برد.

یک مورد سوم هم در این میان مطرح شده که یک پناهنده سیاسی چچنی در فرانسه است.

وکلای دو فرانسوی جهادگرای عضو داعش در نامه ای که ۲۳ ژانویه به امانوئل مکرون نوشته اند از وی خواسته اند که با توجه به حکمی که برای جهادگرای آلمانی صادر شده است دیدگاهش را درباره سرنوشت این دو فرانسوی اعلام کند. آنها به رئیس جمهوری فرانسه تعهدات بین المللی فرانسه را برای الغای حکم اعدام یادآور شده اند.

پیشتر این وکلا به نام والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ های زنان و کودکان جهادگرایان فرانسوی زندانی در سوریه از دولت فرانسه شکایت هایی را به ثبت رسانده اند.

بر اساس گزارش لوموند، حدود ۶ خانواده فرانسوی که عضو داعش بوده اند در عراق دستگیر شده اند که افراد بزرگسال این خانواده با خطر محکومیت به مرگ مواجه هستند.

لوموند همچنین می نویسد که بیش از ۲۰ خانواده فرانسوی عضو داعش شامل چهل فرد بزرگسال و ۶۰ کودک اکنون در زندانهای نیروهای کرد سوریه هستند که البته با خطر محکومیت به اعدام مواجه نیستند.

 

AriaNews
AriaNewshttps://aria.ariairan.com/
اخبار اجتماعی، فرهنگی، ورزشی، اقتصادی، علمی از سراسر جهان در Aria News | آریا نیوز
آخرین خبرها
اخبار مرتبط